Видатний вчений в галузі квантової інформації Павел Городецький прочитав семінар у Львівському університеті

3 липня 2024 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся семінар видатного вченого в галузі квантової інформації професора Павла Городецького. Темою виступу стала «Квантова випадковість, детермінізм і основи науки». Цей захід відкрив цикл наукових зустрічей «Львівський семінар з квантової інформації та квантового програмування», організаторами яких є завідувач кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука Володимир Ткачук та професорка кафедри Христина Гнатенко.

Семінар відвідали представники академічної спільноти, аспіранти, студенти Університету та зацікавлені з інших наукових установ Львова. Охочі з різних куточків України і світу могли доєднатися до семінару в онлайн-режимі.  Модерувала зустріч Христина Гнатенко.

Насамперед до усіх присутніх звернувся Ректор Львівського університету, академік НАН України, професор Володимир Мельник. «Дякую усім причетним до організації семінару з квантового програмування у Львівському університеті. Переконаний, що такі зустрічі і співпраця з видатними європейськими вченими є важливим елементом розвитку наукової діяльності і свідченням того, що українська наука продовжує свій поступ навіть в умовах повномасштабної війни. Особливо дякую також професору Павелу Городецькому за небайдужість та спонукання інтелігенції закордоном підтримувати Україну у нелегкий час боротьби проти російського агресора», – акцентував Володимир Петрович та зосередив увагу на значному впливі квантової механіки на розвиток нових горизонтів наукового поступу.

Також привітав учасників заходу проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації Віталій Кухарський. «Такі події, як наш сьогоднішній семінар, є надзвичайно важливими, адже в час повномасштабної війни ми повинні робити все можливе для розвитку нашої науки. Переконаний, що квантове програмування – одна з тих галузей, у якій повинна розвиватися наша держава, і невипадково перша в Україні освітня програма з вивчення квантових комп’ютерів стартувала саме у Львівському університеті», – підкреслив Віталій Кухарський.

Надалі Слово надали самому гостеві – Павелу Городецькому, який є автором понад 200 статей з квантової теорії інформації та основ квантової механіки. Він є співзасновником Національного центру квантової інформації в Гданську та співавтором критерію Городецького (1996) для визначення квантової заплутаності станів, а також багатьох фундаментальних законів квантової інформації.

Розпочинаючи семінар, Павел Городецький зазначив, що квантова механіка – це спеціальна фізична теорія, де випадковість вбудована на онтологічному рівні. Зокрема, вона дозволяє квантові кореляції, також звані квантовою заплутаністю, які є сильнішими за всі кореляції, які ми знаємо з нашого повсякденного життя.

«Геніальний скептицизм Ейнштейна щодо цієї теорії породив фундаментальне філософське питання – формалізоване математично Джоном Беллом – про об’єктивне існування властивостей квантових частинок до вимірювання. Роздуми Шредінгера про квантову заплутаність стали початком інформаційно-теоретичного опису квантових кореляцій. Експериментальна перевірка тесту Белла призвела до отримання Нобелівської премії в 2022 році і в результаті привела до переконливого висновку, що фізичні властивості квантових об’єктів не існували до експерименту, і, отже, квантова механіка справді є онтологічно випадковою в дуже сильному сенсі», – зазначив Павел Городецький.

Упродовж свого виступу професор зосередився на тому, що тест Белла вимагає припущення про «свободу волі» як наріжний камінь. Можна розглянути це припущення з точки зору основ науки та відповісти на питання, до якої міри воно може бути послабленим. За словами Павела Городецького, з фізичної точки зору цей аналіз веде до гострої альтернативи детермінізму проти індетермінізму в природі.

Додамо, що семінар відбувся за підтримки Virtual Ukraine Institute for Advanced Study, Volkswagen Foundation та інформаційної підтримки Львівського товариства науковців.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото