Європейська система безпеки: Політичні діалоги та геополітичні трансформації

Питання трансформації системи європейської безпеки були центральною темою чергової зустрічі в форматі Львівсько-Вроцлавської експертної дискусії, яка відбулася 18 червня 2021 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка. Дискусія організована Центром міжнародної безпеки та партнерства в рамках співпраці з Інститутом міжнародних студій Вроцлавського університету за підтримки Центру інформації та документації НАТО у Києві та в партнерстві з Міністерством закордонних справ України.

Ключовими темами заходу стали результати зустрічей та самітів, що пройшли у Великобританії (саміт Великої сімки), Брюсельський саміт Північноатлантичного Альянсу та зустріч президентів США та Росія Джо Байдена і Володимира Путіна у Женеві,  а також вплив цих подій на майбутнє європейської системи безпеки.

Відкриваючи дискусію Надзвичайний і Повноважний Посол, декан факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський наголосив на важливості переосмислення процесів трансформації міжнародної системи безпеки та необхідності продовження діалогу фахівців-практиків та експертів і представників академічного середовища двох країн. Маркіян Зіновійович відзначив, що Львівсько-Вроцлавська експертна дискусія стала циклічним форумом для обміну експертними висновками щодо важливих міжнародних подій.

Участь у форумі взяв Надзвичайний і Повноважний Посол, керівник Третього територіального Департаменту Міністерства закордонних справ України Ігор Прокопчук, який висловив думку щодо необхідності поєднання потенціалу експертного та суспільно-політичного середовища для протистояння зовнішнім загрозам. У цьому контексті, аналізуючи підсумки європейської поїздки президента США, І. Прокопчук відзначив важливість консолідуючої складової цього візиту, а також наголосив на знаковості позитивних посилів від євроатлантичного Альянсу для України стосовно підтримки не лише її суверенітету, а й перспективи набуття повноправного членства в євроатлантичній системі безпеки.

Ключовими спікерами зустрічі виступили професори Інституту міжнародних студій Вроцлавського університету Ельжбета Штадтмюллер та Лариса Лещенко, професор Варшавського університету Анджей Шептицький, професор Університету імені Марії Кюрі-Склодовської Валентин Балюк, професор Ужгородського університету Ігор Тодоров та доцент факультету міжнародних відносин Львівського університету Олександр Кучик.

У своїх виступах доповідачі піддали глибокому та всебічному аналізу підсумки саміту Великої сімки, одним з ключових питань розгляду якої стало питання боротьби з пандемією коронавірусної інфекції та проблеми зміни клімату, які фактично об’єднали світ в протистоянні глобальній загрозі. Особливої уваги у виступах було приділено Брюсельському саміту НАТО щодо якого як Україна так і інші країни покладали великі сподівання та очікування.

Питання підняті під час зустрічі викликали жваву дискусію та обговорення серед учасників зустрічі. Було наголошено, що Львівсько-Вроцлавські експертні зустрічі стали важливим експертним майданчиком для обговорення актуальних проблем двосторонніх та мультилатеральних відносин на сучасному етапі.