30 років після аварії на Чорнобильській АЕС: екологічні, соціально-економічні наслідки та загрози

Небайдужі студенти та викладачі географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка спільно з ліквідатором аварії – полковником запасу Судіцином М.В. 25 квітня 2016 року обговорили соціальні аспекти наслідків трагедії та переглянули документальний фільм про ліквідаторів Чорнобильської катастрофи.

Під час засідання наукового семінару студентського екологічного гуртка йшлося про стратегію ліквідації аварії, яка виявила повну непідготовленість системи і суспільства до подібних катастроф, брак ефективних засобів радіаційного контролю і захисту, необізнаність населення про загрози. Справедливу критику викликала закритість інформації та зайва політизація чорнобильських питань для підтримки міжнародного іміджу колишнього СРСР.

Учасники заходу згадали про подвиг ліквідаторів-героїв, серед яких були й добровольці, які ризикували власним здоров’ям і життям.

Про сучасний стан зони відчуження та перспективи її використання студенти дискутували з доцентом кафедри конструктивної географії і картографії Євгеном Івановим.

Як використовувати забруднені території з позицій раціонального природокористування? Чи потрібен Україні «могильник ядерних відходів»? Які реальні площі радіоактивного забруднення території України?

Усі ці запитання не мають однозначної відповіді й потребують виважених управлінських рішень з боку держави.

Доцент кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи Богдана Сенчина підняла тему реакції живих організмів на радіоактивне забруднення. Науковець розповіла про відновлення багатьох типових і рідкісних представників біоти, створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника  для підвищення бар’єрної функції Чорнобильської зони відчуження, стабілізації гідрологічного режиму та реабілітації забруднених територій.

Особливе зацікавлення й низку запитань викликали враження представника громадської організації «Експлорер» Ігоря Івашківа про туристичну мандрівку в зону відчуження.

Чорнобильська аварія – це величезна трагедія, яка показала, наскільки тісним і взаємопов’язаним став світ у ядерну епоху. Водночас вона є символом мужності та героїзму багатьох тисяч людей, які пройшли радіоактивне пекло.

З роками гострота пережитої трагедії притуплюється, а молодь вже мало що знає про неї. Тому головний висновок цього семінару – необхідність усвідомлення уроків Чорнобильської катастрофи, збереження пам’яті та відповідальність за прийняття значимих рішень.