Академічні відзначення ювілейних дат географічного факультету

Цьогоріч географічний факультет відзначає три ювілейні дати: 120-річчя від часу свого заснування, 70-річчя функціонування кафедри економічної і соціальної географії та 80-літній ювілей провідного науковця факультету – заслуженого професора Львівського університету, доктора географічних наук, завідувача кафедри економічної і соціальної географії, дійсного члена Наукового товариства імені Т. Шевченка Олега Шаблія.

Науковці з усіх куточків нашої держави та з різних академічних інституцій Польщі взяли участь у Всеукраїнській науковій конференції «Львівська суспільно-географічна школа: історія, теорія, українознавчі студії», що проходила впродовж 19-20 листопада у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

Активній науковій дискусії передувало урочисте проведення пленарного засідання, під час якого з вітальним словом звернувся до ювіляра декан географічного факультету Володимир Біланюк. Володимир Іванович подякував Олегові Шаблію за багаторічну працю і той величезний внесок у розвиток географічної науки, який зробив учений своїми численними працями.

На непересічності й багатогранності Олега Шаблія як особистості та вагомості його наукового доробку наголосив Ректор Університету, професор Володимир Мельник. За його словами, Олег Шаблій володіє тією непересічною методологією, яка уможливила створення наукової суспільно-географічної школи.

«Півстоліття наполегливої, послідовної, методичної праці Олега Івановича дали свій результат – науковий простір теоретичної науки, яку професор вивів на європейський рівень. Вдячні учні та послідовники шанують професора Шаблія не лише як людину науки, а й особистість із багатьма талантами», – зазначив Ректор Університету.

Також Володимир Петрович відзначив, що Олег Шаблій передусім є українцем. І саме завдяки тому, що «його болить Україна, ми сьогодні маємо українську географічну школу». Від імені університетської спільноти Ректор подякував Олегові Івановичу за щирість, відвертість і фаховість.

Вітальні виступи учасників конференції були щедро всипанами словами вдячності й поваги до науковця, вчителя, наставника, корифея і класика географічної науки – професора Олега Шаблія.

Про його внесок у розвиток українсько-польської академічної співпраці йшлося у промовах професорів Університет Марії Кюрі-Склодовської Маріана Гарасимюка та Крістіни Гарасимюк.

Професор Інституту регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України Уляна Садова, звертаючись до професора Олега Шаблія зі словами щирої вдячності, назвала його своїм «батьком у науці».

У виступах науковців Інституту регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України також йшлося про ту плеяду вчених, яких виховав Олег Іванович, адже серед суспільно-географічної спільноти України є чимало його вдячних учнів.

Про ініціативу відродження Наукового товариства на початку 90-х рр. ХХ ст., з якою свого часу витупив Олег Шаблій, про активну наукову діяльність географічної комісії Товариства, якою керує ювіляр, розповів голова Наукового товариства ім. Т.Г. Шевченка, академік Роман Кушнір. Прикладом служіння науці є, на переконання Романа Кушніра, видання праць С. Рудницького та В. Кубійовича, упорядком яких є професор Олег Шаблій.

Від імені колективів Науково-виробничих видавництв «Картографія» і «Мапа», співпраця ювіляра з якими триває не одне десятиліття, привітала Олега Шаблія із ювілейним днем народження Ірина Руденко. Вона зосередила увагу на багатому картографічному доробку Олега Івановича, зокрема розповівши про атласи і карти, що побачили світ з його ініціативи, і які не мають аналогів в Україні. А книгу «Львів. Комплексний атлас» Ірина Руденко назвала справжнім науковим шедевром.

Низький уклін і щирі побажання від «буковинських географів» вченому-енциклопедисту адресували науковці Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка, професор Маркіян Мальський наголосив, що Олег Шаблій є відомою постаттю в географії, а його монографії, навчальні підручники та посібники, картографічні видання, оригінальні праці й краєзнавчі розвідки стали тим фундаментом, на якому розвивалась, зокрема, і політична географія.

«Завдяки авторитету професора вона стала наукою, а не політикою, а плеяда його випускників стоїть на захисті інтересів нашої держави на світовій арені», – сказав, підсумовуючи, Маркіян Мальський.

Маркіян Зіновійович зазначив, що на часі є започаткування «шаблієзнавства» і запропонував у співпраці з факультетом міжнародних відносин перекласти праці професора Олега Шаблія англійською мовою.

З вітальними промовами також виступили представники географічних шкіл з Інституту географії НАН України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, Ужгородського національного університету, Рівненського державного гуманітарного університету, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, Полтавського національного педагогічного університету імені В. Короленка, Тернопільського національного економічного університету, Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна та інших.

Після урочистого відкриття конференції під час пленарного засідання учасники наукового зібрання продовжили обговорення актуальних суспільно-географічних проблем.

Під час виголошення пленарної доповіді професор Олег Шаблій закцентував увагу на дискусійних питаннях зародження та становлення, а також на сучасних проблемах розвитку Львівської суспільно-географічної школи.

Доповідь професора Університету Марії Кюрі-Склодовської Крістіни Гарасимюк була присвячена особливостям розвитку суспільно-економічної географії в Університеті Яна Казимира у Львові 1919-1939 рр. (тепер – Львівський національний університет імені Івана Франка – ред.).

Розвиток академічної наукової школи української економічної географії в роки Другої світової війни стала темою виступу Сергія Шевчука з Полтавського національного педагогічного університету імені В. Короленка.

З точки зору ретроспективи і перспективи розглядали навчально-методичну діяльність кафедри економічної і соціальної географії нашого Університету працівники кафедри Мирослав Білецький і Любов Котик.

Надалі конференція продовжила свою роботу за такими секціями: теоретичні і методологічні проблеми суспільної географії, географічне українознавство і географія України та нові галузі суспільної географії на перетині наук.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото