«Безкомпромісний науковець-педагог і гуманіст»: актуалізація постаті Федора Науменка

Цьогоріч минає 115 років від дня народження видатного науковця, педагога Федора Івановича Науменка, який упродовж чверть століття (1944-1974 рр.) працював у Львівському університеті. Він належав до когорти великих українських освітніх діячів ХХ століття, які вирізнялися невтомною працею та любов’ю до науки.

4 жовтня 2016 року на кафедрі загальної та соціальної педагогіки ЛНУ ім. Івана Франка відбулося засідання круглого столу «Безкомпромісний науковець-педагог, гуманіст, демократ», присвяченого пам’яті Федора Науменка.

Зі вступним словом звернувся до присутніх декан факультету педагогічної освіти Дмитро Герцюк. Дмитро Дмитрович закцентував увагу на вагомому внеску Федора Науменка в розвиток української педагогічної науки. Він також зазначив, що кафедра загальної та соціальної педагогіки Львівського університету вшановує пам’ять Ф.І. Науменка не лише окремими заходами, а й науковими дослідженнями, спрямованими на продовження праці видатного вченого-педагога.

Про життєвий і творчий шлях Федора Науменка та його науковий доробок йшлося у виступі асистента кафедри, кандидата педагогічних наук Христини Калагурки.

Завідувач кафедри загальної та соціальної педагогіки Тетяна Равчина розповіла про актуальні ідеї навчання й виховання молоді в педагогічній спадщині Федора Науменка, а також окреслила його погляди щодо дидактики вищої школи.

Спогадами про Федора Науменка поділились колишня аспірантка науковця, кандидат педагогічних наук, доцент Є.І. Сявавко, а також його учениця, кандидат педагогічних наук, професор Українського католицького університету М.С. Швед.

На теоретичній і практичній значущості ідей Федора Науменка в процесі підготовки фахівців-філологів наголосили доценти кафедри загальної та соціальної педагогіки Надія Заячківська і Галина П’ятакова.

Підсумовуючи, варто зазначити, що науково-педагогічна спадщина Федора Науменка не втрачає своєї актуальності й цінності й на сучасному етапі розвитку освіти в умовах інтеграційних і глобалізаційних процесів, у час реформування педагогічної науки відповідно до потреб інформаційного суспільства.

Довідка: Федір Науменко – український педагог, науковець, демократ і гуманіст, ім’я якого відоме не лише серед освітян України, але й закордоном. Упродовж 1944 –1949 рр. і 1953–1975 рр. він працював у Львівському університеті, зокрема, на посаді доцента, а також завідувача кафедри  педагогіки і психології. Видатний науковець ґрунтовно досліджував історію розвитку української та зарубіжної освіти й педагогічної думки – періоду Київської Русі, освіти народів Закавказзя у стародавній період і в період раннього середньовіччя, науково-педагогічний доробок О. Духновича, К. Ушинського; чеського дидакта Я.-А. Коменського. Вагомим досягненням Федора Івановича є системне дослідження теоретичної й практичної спадщини А. С. Макаренка, ініціювання й підтримка макаренківського руху в Україні. Також невтомний науковець налагоджував активну співпрацю з багатьма іноземними фахівцями з цієї проблематики, зокрема із лабораторією  «Макаренко-реферат» у Марбурзі (ФРН).

Федір Науменко досліджував проблеми навчання та виховання студентської молоді;  налагоджував співпрацю з широким  колом українських й іноземних вчених-істориків педагогіки, зробив визначний внесок в обґрунтування дидактики вищої школи як цілісної, самостійної складової педагогічної науки.

Більше фото