Близько 200 учнів з України, Великої Британії та Мексики взяли участь у VII Міжнародному конкурсі школярів «Від кристалів-гігантів до нанокристалів»

Львівський національний університет імені Івана Франка у співпраці з департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, Західним науковим центром НАН України і МОН України, Комунальним закладом Львівської обласної ради «Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді» за сприяння Міністерства освіти і науки України вже 7 років поспіль проводить конкурс із кристалохімії для школярів загальноосвітніх навчальних закладів з усієї України.

За роки існування конкурс набув великої популярності. Цьогоріч у ньому беруть участь також учні з-за кордону, зокрема з Мексики та Великобританії. 194 школярі представляли 61 навчальний заклад із 40 населених пунктів України, зокрема з Донецької, Львівської, Одеської, Рівненської, Тернопільської областей і м. Києва.

159 школярів 1-6 класів вирощували кристали амоній дигідрогенфосфату. 35 учнів 7-11 класів підготували тези наукових спостережень на тему «Від кристалів-гігантів до нанокристалів», які у форматі стендових доповідей представили 14 травня 2016 року під час ІІ очного етапу конкурсу в Університеті.

Роботи школярів оцінювало висококваліфіковане журі, до складу якого ввійшли: професор кафедри загальної та координаційної хімії Університету Марії Кюрі-Склодовської Зофія Жончинська (м. Люблін, Польща) та представники хімічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка – доцент кафедри неорганічної хімії Зіновія Шпирка, старший науковий співробітник, асистент кафедри неорганічної хімії Ярослав Токайчук, аспірант кафедри неорганічної хімії Олександр Сенчук і студент хімічного факультету Данило Марискевич.

Під час урочистого відкриття конкурсу з вітальними словами звернулись до учасників VII Міжнародного конкурсу школярів «Від кристалів-гігантів до нанокристалів» голова Західного наукового центру НАН України і МОН України, академік НАН України Зіновій Назарчук, заступник голови Львівської облдержадміністрації Юрій Підлісний, завідувач сектору освітньої політики Управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Володимир Мартинів, директор Львівської обласної Малої академії наук учнівської молоді Іванна Бородчук.

На адресу оргкомітету конкурсу також надійшов вітальний адрес від заступника Міністра освіти і науки України Максима Стріхи. За словами Максима Віталійовича, Міжнародний конкурс школярів «Від кристалів-гігантів до нанокристалів» – «це інтелектуальне змагання, яке є унікальним простором для ідей, що сприяє популяризації та поширенню наукових знань у галузі хімії, дає можливість талановитим учням реалізувати свої знання та вміння, отримати натхнення до подальших досліджень і нових проектів».

Про історію заснування й традицію проведення конкурсу йшлося у виступі голови оргкомітету, члена-кореспондента НАН України, професора, проректора з наукової роботи Львівського національного університету імені Івана Франка Романа Гладишевського.

Нагадаємо, що засновником конкурсу з кристалохімії для школярів був відомий учений у галузі кристалохімії, доктор хімічних наук, професор, засновник Львівської кристалохімічної школи, заслужений діяч науки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Євген Гладишевський.

Світлини: Олега Вівчарика та Ірини Токайчук Більше фото