Читати лекцію у Ягеллонському університеті для мене – велика честь: доцентка Університету Лілія Яремко про Міжнародне наукове стажування

Впродовж 5-12 травня доцентка кафедри української фольклористики імені Філарета Колесси Лілія Яремко проходила Міжнародне наукове стажування на кафедрі польсько-українських відносин факультету міжнародних та політичних досліджень Ягеллонського університету в рамках угоди про співпрацю між Ягеллонським університетом (Uniwersytet Jagielloński) та Львівським національним університетом імені Івана Франка. Лілія Миколаївна розповідає, що мала змогу ознайомитися із планами навчальних дисциплін, які викладають бакалаврам  і магістрам факультету міжнародних та політичних досліджень, а також вивчити досвід польських колег.

«В межах стажування 8 травня 2024 року я прочитала для студентів лекцію у формі презентації «Мовна свідомість студентів та ставлення українських студентів до української мови у час війни», яка є результатом узагальнень анкетування студентів, яке було проведено у 2022 році, – розповідає Лілія Яремко. – Особливо активними до суспільних подій завжди були і будуть представники молодшого покоління – студентська молодь, яка в усі часи брала активну участь у важливих подіях як минулого, так і сьогодення. Студентство – це така активна сила, яка найшвидше реагує на будь-які події у суспільстві. Нас зацікавила тема мовної свідомості, ставлення студентів до української мови у час війни. Тема, звісно, малодосліджена і актуальна проблемами, які ми змогли побачити, зробивши певні соціологічні дослідження. Мова набуває ще більш важливого значення у час війни. Українську мову маркують як код нації, усвідомлення збереження мови як чинника самоідентифікації, помітні зміни на рівні мовної свідомості, є переміни в емоційному ставленні до мови, врешті, українську мову вважають мовою Перемоги у війні».

Лілія Яремко зазначає, що мовне питання у час війни стало особливо актуальним: «Дехто зауважує, що не сприймає жодних аргументів з теорії про те, що «не на часі», стверджує, що дуже на часі.  Дехто доводить свої міркування про значимість мови завжди, адже кожен свідомий українець повинен усвідомлювати важливість державної мови. Однозначно, мову, як і державу, треба оберігати завжди. Хтось стоїть на позиції, що доки мова «не буде на часі», доти будуть відбуватися конфлікти і війни. Мова жива допоки живий народ, це невід’ємна його частина. Тому завжди на часі розвивати «своє», коли це саме «своє» наполегливо прагнуть винищити вже протягом декількох століть».

Студенти брали активну участь в обговоренні проблем, які окреслила доповідачка, вони охоче ставили запитання, брали активну участь в обговоренні. «Велика вдячність керівництву Ягеллонського університету, Львівського національного університету імені Івана Франка за можливість підвищення свого наукового рівня. Краків надихає, мотивує, квітує!», – додає Лілія Яремко.