Факультет електроніки та комп’ютерних технологій відзначає 20-річчя

10 березня 2023 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Урочиста академія з нагоди святкування 20-ліття від дня створення факультету електроніки та комп’ютерних технологій. Захід відбувся за участі Ректора Університету, члена-кореспондента НАН України, професора Володимира Мельника, проректорів, деканів факультетів, працівників факультету електроніки та комп’ютерних технологій, студентів, представників місцевої влади та провідних ІТ-компаній міста.

Урочисту академію розпочали із виконання Гімну України та хвилини мовчання у знак світлої пам’яті Героїв, які полягли у війні за Свободу і Незалежність України.

Надалі із вітальним словом до усіх присутніх звернувся декан факультету електроніки та комп’ютерних технологій Юрій Фургала. Юрій Михайлович коротко розповів про основні історичні віхи зародження та становлення факультету, зауваживши, що факультет електроніки та комп’ютерних технологій фактично функціонує із 2003 року, утім передісторія його сягає середини 50-х років ХХ століття.

«Факультет електроніки та комп’ютерних технологій утворився внаслідок поділу фізичного факультету, який функціонував у Львівському університеті до того часу і готував фахівців із радіофізики та прикладної фізики», – відзначив Юрій Фургала й акцентував, що на той час відбувалися ті процеси, які сприяли розвитку інформаційних технологій та електроніки у Львівському університеті. «Витоки цих процесів варто шукати в середині 50-х років ХХ століття, коли вперше у Львівському університеті з’явилася електронна обчислювальна машина, яка виконувала 100 операцій в секунду, що було надзвичайно великим проривом на той час і як наслідок – дозволило сформувати бачення інформаційних технологій в майбутньому», – зазначив Юрій Фургала.

Також декан коротко розповів присутнім про знакові для факультету події, що відбулися у 60-х роках ХХ століття, пов’язаних із наукою про напівпровідники – природні матеріали, які дозволяли змінити сенсорику в інфрачервоній області, а також акцентував увагу щодо актуальності вакуумної електроніки, наукові результати якої застосовувались у матеріалах для двигунів та комплектуючих для космічних кораблів.

Також, за словами декана, на початку 2000-х років на факультеті сформувався напрямок інформаційних технологій та електроніки для вирішення задач із сенсорики для діапазону роботи з подіями та відомостями.

Окрім того, Юрій Михайлович відзначив вагомі здобутки наукових шкіл 60-х років ХХ століття, зокрема наукових видань, які з часом стали фаховими виданнями світового масштабу.

«За час росту і трансформації на факультеті сформувалася культура і принципи, які є рушіями його розвитку. Насамперед, йдеться про високу якість освітнього процесу, освітнього поля і адаптивності освітніх змін. Ці принципи дозволяють нам разом із провідними компаніями формувати достатньо міцне, обґрунтоване, успішне середовище», – висловив переконання декан.

У цьому контексті Юрій Фургала також нагадав присутнім про вагомі результати співпраці із партнерами – провідними ІТ-компаніями, за сприяння яких на факультеті було відкрито декілька інноваційних лабораторій для здобуття освіти студентами, яких, до слова, на факультеті навчається понад 1200 осіб. Також на факультеті працює понад 110 науково-педагогічних працівників, серед яких – 20 докторів наук, професорів та кандидатів, також викладачами є 15 працівників ІТ-компаній.  «Це середовище генерує не лише нове покоління ІТ-фахівців, але й дозволяє створювати теоретичні розробки і практичні реалізації, які дають змогу впевнено дивитись у майбутнє і формувати наші наступні кроки в сталому розвитку нашого факультету», – наголосив Юрій Михайлович.

З вітальним словом з нагоди 20-ліття факультету електроніки та комп’ютерних технологій до усіх присутніх звернувся Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир  Мельник. Володимир Петрович насамперед відзначив, що такий урочистий захід відбувається у непростий для України час. «Україна – в лоні війни. І сьогодні ми усі разом переживаємо, напевно, визначальний етап розвитку України як незалежної держави. Історичний і цивілізаційний виклик, який поставлений перед нами – очевидний: ми віримо у те, що в Україні буде мир як наслідок перемоги. І серед чинників, які дають підстави стверджувати це, є той загал цивілізованої підтримки демократичних країн світу. Нарешті наша держава стала не просто територією, а суб’єктом європейського простору та міжнародної політики. А відтак, визначальним чинником такої віри є єдність і консолідованість усього українського народу», – наголосив Ректор.

У вітальному слові Володимир Петрович також відзначив, що Львівський університет є прикладом локальної консолідації нації із розумінням колективом тих завдань, які постали перед Університетом та усіма факультетами зокрема.

У вітальному слові Ректор також закцентував увагу на динаміці розвитку науково-педагогічного потенціалу Університету, кількості студентів, визнанні Університету як стратегічного партнера Альянсу європейських університетів, адже аналіз діяльності ЛНУ ім. Івана Франка засвідчив те, що Львівський університет є класичним європейським закладом вищої освіти, який пливає на формування європейської цивілізації. «Підвалини наших динамічних, позитивних досягнень зокрема є і в роботі колективу факультету електроніки та комп’ютерних технологій, який має значні досягнення, вагомі, оптимістичні перспективи, а також сучасну матеріально-технічну базу», – наголосив Володимир Мельник та відзначив представників колективу факультету Подяками Ректора.

Із вітальним словом до усіх присутніх звернувся депутат Львівської обласної ради, голова постійної комісії з питань діяльності агропромислового комплексу, підприємництва та інвестицій Юрій Раделицький. Юрій Орестович привітав колектив, студентів і випускників факультету електроніки та комп’ютерних технологій і відзначив його вагомі здобутки. «Приємно, що у тісній взаємодії колективу факультету і Львівського університету зокрема з Львівською обласною радою в межах програми розвитку інновацій вдалося реалізувати певні проєкти, як-от: відкриття Лабораторії штучного інтелекту та розпочати реалізацію програми підвищення обороноздатності України. Бажаю факультету креативних студентів і подальшого динамічного розвитку», – зазначив Юрій Раделицький та вручив нагороди представникам колективу факультету від імені голови Львівської обласної ради та голови Львівської обласної військової адміністрації.

Колектив факультету електроніки та комп’ютерних технологій привітала керуюча справами виконавчого комітету Львівської міської ради, заступниця міського голови Львова, випускниця Львівського університету Наталія Алєксєєва. Насамперед Наталія Ігорівна зауважила, що в Україні триває 380 день незламності та боротьби. «А відтак, у час війни заклади освіти, медицини, науки почали називатися інфраструктурами Свободи. А відтак, час, поки існує освіта,  культура, наука, ми, українці, маємо шанс жити, процвітати і розвиватись. 20 років – це час молодості, великих амбіцій, мрій і життєвої енергії, тож бажаю колективу факультету у цей молодий вік не стримувати своїх амбіцій, нехай випускники стануть послами цінностей, які ви несете, і масштабують ваш вплив не лише у нашому місті, але й у всьому світі», – наголосила Наталія Алєксєєва та вручила представникам колективу факультету подяки від мера міста Львова.

Усіх присутніх на Урочистій академії привітав президент корпорації SoftServe Тарас Кицмей і подякував колективу факультету електроніки та комп’ютерних технологій за роки плідної і тісної співпраці. «Ми завжди будуємо успіх з партнерами на основі добрих відносин. Такий принцип завжди діяв у співпраці із факультетом та Львівським університетом. Саме добрі відносини сприяють глибокому розумінню подальших напрямків для розвитку – ми разом відкрили дуальні програми, переглянули навчальні плани, разом будуємо маркетингову кампанію і таке інше. Освіта – це напрям, у який потрібно постійно інвестувати, незважаючи на війну, адже освіта і студенти – це наше майбутнє, нам є куди рухатись. Сили вам, успіхів та наснаги у вашій поважній праці», – побажав колективу факультету Тарас Володимирович та вручив деканові пам’ятну подяку від ІТ-компанії SoftServe.

До вітальних слів долучився також директор компанії SiTime Ukraine Сергій Власенко, наголосивши, що компанії SiTime Ukraine вдалося зробити внесок у діяльність факультету електроніки та комп’ютерних технологій. «Зокрема, нещодавно ми відкрили лабораторію Сенсорної електроніки на факультеті. Добре, що погляди ІТ й технологічних компаній та погляди адміністрації Львівського університету зійшлися у тому, що сьогодні в Україні потрібно будувати систему якісної освіти, спрямованої на підготовку кваліфікованих кадрів. Тож бажаю вам багато років плідної співпраці та роботи на якісну українську освіту», – наголосив Сергій Власенко.

Також під час Урочистої академії декан факультету електроніки та комп’ютерних технологій Юрій Фургала вручив пам’ятні подарунки представникам Львівського ІТ кластеру та партнерських компаній.

До вітальних слів долучився голова Профспілкової організації працівників Львівського університету Юліан Бек, відзначивши значний розвиток факультету за відносно короткий період часу – 20 років. Юліан Богуславович побажав колективу факультету успіхів та натхненної праці, яка б наближала спільну Перемогу України над ворогом та вручив пам’ятні грамоти Львівської обласної організації профспілки освітян представникам колективу факультету.

Із вітальними словами від імені усіх деканів до присутніх звернувся декан факультету міжнародних відносин, Надзвичайний і Повноважний Посол України Маркіян Мальський. «Сьогодні вітаємо із ювілеєм один із кращих факультетів Львівського університету, який є динамічним, сучасним і дуже потрібним нашій державі – факультет електроніки та комп’ютерних технологій. Сьогодні цей факультет представляє передній край науки, людського прогресу і творить історію Львівського університету, історію його науки завдяки плідній праці вчених. Факультет електроніки та комп’ютерних технологій – надзвичайно важливий елемент Університету, який сьогодні всіма можливими способами і силами допомагає Збройним силам України, допомагає Українському народу вистояти і перемогти нашого брутального ворога», – наголосив Маркіян Зіновійович і вручив деканові факультету пам’ятний подарунок від імені усіх деканів Львівського університету.

Також до вітальних слів долучився Голова профкому студентів Микола Спересенко, відзначивши вагомі здобутки факультету, результативність праці науковців, масштаби співпраці колективу з партнерами та ефективність працевлаштування випускників за відносно невеликий період функціонування факультету. Також Микола Спересенко вручив пам’ятні подяки студентам факультету, які проявляють стійку громадянську позицію та реалізовують освітні, соціально-економічні та культурні ініціативи.

На завершення Урочистої академії усіх присутніх привітали студенти факультету культури і мистецтв – вокально-інструментальний ансамбль під керівництвом викладачів кафедри музичного мистецтва Іванни Штурмак-Яремишин та Віктора Паламарчука і подарували проникливе музичне привітання колективу факультету та усім присутнім.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото