Іван Вакарчук розповів слухачам МАН про нобелівських лауреатів-фізиків

Відомий фізик, заслужений професор Львівського університету Іван Вакарчук розповів учням Львівської обласної МАН про лауреатів Нобелівської премії з фізики 2015року та їх революційне відкриття під час відкритої лекції, що відбулась 22 жовтня на фізичному факультеті ЛНУ ім. Івана Франка.

Навівши низку формул і графіків, Іван Вакарчук пояснив школярам сутність тих фізичних процесів і реакцій, які досліджували нобелівські лауреати – японець Такаакі Кадзіта і канадієць Артур Макдоналд.

«Для фізики елементарних частинок справжнім історичним відкриттям стали результати проведення експериментів, які довели, що нейтрини міняють свою сутність, тобто нейтрино одного сорту перетворюються на нейтрино іншого сорту. Ця метаморфоза можлива тільки у разі, якщо у нейтрино є маса. Відкриття поміняло наше розуміння внутрішніх механізмів матерії і може стати ключовим для нашого сприйняття Всесвіту», – говорить Іван Вакарчук.

Науковець пояснив учням, що таке нейтрино і чому фізики називають їх найбільш загадковими частинками у Всесвіті. «Нейтрино – це частинки, що утворюються в ході ядерних реакцій, зокрема й на Сонці, зірках або в ядерних реакторах і майже не взаємодіють із навколишнім середовищем. Вони є другими, після фотонів, найпоширенішими частинками у Всесвіті й раніше вважалися практично невловимими», – зазначив Іван Вакарчук.

За словами професора, відкриття, зроблене науковцями, доводить, що стандартна модель, яка пояснює взаємодію всіх елементарних частинок, з яких складається Всесвіт, – недосконала.

Із найдавніших часів люди намагалися зрозуміти властивості матерії, цікавились і питаннями будови світу, природи Сонця й Місяця. Чому тіла падають на землю? Чому різні речовини мають різні властивості? На більшість із цих питань науковці й сьогодні шукають відповіді.

«Творчість фізиків живиться незбагненною вірою в те, що формули фундаментальних законів охоплюють і надчуттєві принципи Буття», – переконаний Іван Вакарчук. І саме ця віра, на думку професора, й штовхає їх час від часу на «виснажливі метафізичні блукання бездоріжжями потойбічності в надії знайти і подолати шлях до першопричин».

«У процесі пізнання світу людиною керує слово – ЦІКАВО!» – вважає Іван Вакарчук і додає, що воно є однією з рушійних сил, які стимулюють винахідників до великих відкриттів.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото