Кафедра теорії оптимальних процесів відзначає 50-річчя з часу заснування

8 червня 2023 року відбулося урочисте засідання Вченої ради факультету прикладної математики та інформатики Львівського університету, присвячене 50-річчю кафедри теорії оптимальних процесів. До урочистостей долучилися студенти, працівники та випускники кафедри, а також відомі громадські та політичні діячі, підприємці та меценати.

Розпочинаючи засідання, декан факультету прикладної математики та інформатики, професор Іван Дияк, зазначив, що урочистості факультет може проводити завдячуючи Збройним силам України, які мужньо захищають Українську Державу. Надалі присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять Героїв, які віддали свої життя, обороняючи Україну від окупантів.

Від ректорату колектив кафедри теорії оптимальних процесів привітав проректор з наукової роботи Львівського національного університету імені Івана Франка, академік НАН України, професор Роман Гладишевський.

«Кафедра теорії оптимальних процесів була однією з чотирьох кафедр, які стояли біля витоків факультету. У той час розвиток передових методів обчислення був критично важливим, адже в світлі революційних наукових відкриттів першої половини ХХ століття перешкодою на шляху до розв’язку фундаментальних проблем ставали обмеження традиційних розрахункових методів. Тому проведення як фундаментальних, так і прикладних досліджень у сфері обчислювальної математики підкреслювало важливість цієї на той час молодої науки і сприяло інтенсивному її розвитку», – зазначив Роман Євгенович, додавши, що сучасна кафедра має надзвичайно виважений і відповідальний підхід до роботи.

Проректор побажав кафедрі невпинного розвитку і зміцнення позицій, працівникам кафедри – нових здобутків і досягнень, а всім присутнім – перемоги і професійної реалізації у мирній і вільній Україні. З нагоди ювілею кафедри Роман Гладишевський також відзначив працівників кафедри подяками Ректора.

Перед колегами виступив завідувач кафедри теорії оптимальних процесів, професор Степан Шахно, який окреслив основні етапи становлення і розвитку кафедри, ознайомивши присутніх з її ключовими історичними подіями.

З 50-річним ювілеєм колектив кафедри теорії оптимальних процесів також привітали Президент Академії наук вищої школи України Олександр Наконечний, директорка К3 ЛОР «Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді» Іванна Бородчук, професор кафедри теорії оптимальних процесів, Заслужений професор Львівського університету Михайло Бартіш.

Знаковими були вітання від знаних Україні та світі випускників кафедри, так до усіх учасників урочистостей звернулися голова Наглядової ради Університету, президент корпорації SoftServe Тарас Кицмей, співзасновник та голова Ради директорів компанії SoftServe Ярослав Любінець, український банкір, голова Національного Банку України (2018-2020 рр.) Яків Смолій, український політик, громадський діяч, науковець, Народний депутат України двох скликань, колишній міський голова Львова, Почесний доктор Львівського університету Василь Куйбіда.

На завершення голова профспілкової організації факультету прикладної математики та інформатики Світлана Корольчук відзначила колег грамотами і пам’ятними подарунками від Первинної профспілкової організації працівників Університету.

Натомість музичний подарунок учасникам і гостям заходу підготували студенти факультету, які є учасниками творчих колективів Університету, студентки-бандуристки з Львівської національної музичної академії ім. Миколи Лисенка, а також хор Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош».

Додамо, що кафедра теорії оптимальних процесів заснована 1973 року в межах механіко-математичного факультету. У 1975 році кафедра була однією з базових при створенні факультету прикладної математики і механіки у Львівському університеті.

Під керівництвом багаторічного завідувача, а тепер професора кафедри Михайла Бартіша на кафедрі сформувався науковий напрямок у галузі розв’язування нелінійних функціональних рівнянь і задач на екстремум. На основі розробленої загальної схеми методів типу Ньютона-Канторовича для функціональних рівнянь досліджуються нові обчислювальні методи, зокрема, для розв’язування нелінійних рівнянь з недиференційованим оператором,  розробляються методи для розв’язування нелінійних задач про найменші квадрати. Тут проводять дослідження методів нелінійного програмування, оптимального керування, розв’язуються різні технічні та економічні задачі на основі оптимізаційних математичних моделей.

Сьогодні кафедра готує бакалаврів напряму «Системний аналіз» і магістрів зі спеціальності «Системний аналіз та управління».

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото