Конференція трудового колективу Університету затвердила річний звіт Ректора

21 грудня 2023 року відбулася Конференція трудового колективу Львівського національного університету імені Івана Франка, яку провели у змішаному форматі, зокрема, й за допомогою центру для командної роботи Microsoft Teams. Для участі у роботі Конференції зареєструвалися 269 делегатів.

Конференцію трудового колективу традиційно відкрив голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек. Голова профкому зазначив, що відповідно до Статуту Університету на Конференцію обрано 350 делегатів, термін повноважень яких становить 3 роки. Відповідно до рішення Вченої ради від 31 жовтня 2023 року (протокол № 56/10 ) затверджено норму представництва: 1 представник від 8 науково-педагогічних, наукових і педагогічних працівників, всього 269 осіб, що складає 76,85 % від кількості делегатів Конференції, 1 представник від 88 працівників інших категорій, всього 22 особи, що складає 6,3 %  від кількості делегатів Конференції та 59 осіб  – від студентів, що складає 16,85 % від кількості делегатів Конференції.

Надалі делегати обрали голову Конференції, мандатну та лічильну комісію, а також секретаріат. Головував на Конференції трудового колективу в.о. декана історичного факультету, професор Руслан Сіромський. Мандатну комісію очолив провідний науковий співробітник кафедри неорганічної хімії Володимир Бабіжецький, лічильну – завідувач кафедри обліку і аудиту, професор Юрій Раделицький. Згідно із процедурою мандатна комісія перевірила повноваження делегатів Конференції і визнала їх дійсними.

На порядок денний Конференції було винесено чимало питань, ключовим з яких був звіт Ректора Університету, професора Володимира Мельника за період роботи з грудня 2022 року до грудня 2023 року. Розпочинаючи звітну доповідь, Володимир Петрович зазначив, що «звіт Ректора Університету – це звіт про пріоритетні напрямки нашої роботи і виконання тих завдань, які сьогодні стоять перед Університетом в умовах воєнного часу».

Передусім у своїй доповіді Володимир Мельник представив аналіз цьогорічної вступної кампанії, за підсумками якої  Львівський університет традиційно увійшов у трійку лідерів за кількістю поданих заяв на бакалаврат (32 308 заяв), посівши другу позицію у рейтингу найпопулярніших ЗВО серед абітурієнтів. У 2023 році Університет здійснював набір на ОС «Бакалавр» за 62-ма спеціальностями на денну форму здобуття освіти та 19-ма – на заочну. Щодо набору на ОС «Магістр», то це відповідно 55 спеціальностей на денну форму здобуття освіти і 30 – на заочну. Зокрема, цьогоріч здійснювали й набір на нові освітні програми – 6 на першому (бакалаврському) рівні, 11 – на другому (магістерському) рівні. Загалом у 2023 році до ЛНУ ім. Івана Франка було подано 41 015 заяв, що демонструє високий рівень довіри вступників та їхніх батьків. Разом з тим рекордну кількість здобувачів освіти цьогоріч зараховано до Університету – 8203 особи: цей показник є найвищим за останні 5 років.

У виступі Ректора йшлося про основні досягнення в освітній діяльності. Володимир Петрович зазначив, що освітній процес в Університеті забезпечують 2220 науково-педагогічних працівників, а загальна кількість здобувачів освіти сьогодні становить понад 25 000 осіб. Львівський університет здійснює підготовку за 342-ма освітніми програмами, з яких 148 освітніх програм на першому (бакалаврському) рівні, 156 освітніх програм на другому (магістерському) рівні і 38 освітніх програм на третьому (освітньо-науковому) рівні. Упродовж звітного періоду було акредитовано 58 освітніх програм, тоді як у 2023-2024 н.р. запланована акредитація 99-ти освітніх програм.

Під час доповіді Володимир Петрович окреслив основні досягнення в науковій діяльності й розповів про результати досліджень та перспективи їхнього впровадження, насамперед зазначивши, що в умовах війни в Університеті виконують прикладні дослідження та експериментальні розробки оборонного призначення, також продовжують дослідження фундаментального характеру.

Упродовж звітного періоду Колекція фосилій рослинних і тваринних решток Палеонтологічного музею отримала статус обʼєкта національного надбання України. Загалом в Університеті функціонує 7 об’єктів, яким надано статус національного надбання і це найвищий показник серед ЗВО та наукових установ України. Відповідно до звіту, в Університеті функціонує 79 навчально-наукових лабораторій, з яких у 2023 році відкрито IoT лабораторію «Інтернету речей», Лабораторію сенсорної електроніки, Лабораторію технологій штучного інтелекту, Науково-практичну лабораторію IntelliMapLab. Володимир Петрович також наголосив на підготовці наукових кадрів, зазначивши, що створено 10 спеціалізованих вчених рад із захисту докторських дисертацій та 68 разових спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій доктора філософії. Так, у 2023 році науковці Університету захистили 6 докторських дисертацій, 41 дисертацію доктора філософії (кандидата наук), а 237 студентів стали переможцями Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт.

Окрему увагу Ректор зосередив на діяльності Наукового парку, основними напрямами діяльності якого є розроблення і комерціалізація технологій виробництва інноваційної продукції, ініціативи розвитку інноваційної освіти для бізнесу, Центр сертифікації знань з англійської мови, співпраця з ІТ-сектором та ініціативи підтримки стартапів та інше. Разом з тим, Володимир Петрович акцентував і на позиціях Університету у рейтингах, зазнавши, що у 2023 році Університет увійшов у пʼятірку лідерів серед українських ЗВО за новим рейтингом QS World University Rankings: Europe 2024.

У виступі Ректора йшлося і про основні підсумки роботи в сфері міжнародної співпраці. В умовах воєнного стану, одним із ключових завдань у цій галузі є дерусифікація європейського освітнього простору. Відкриття нових центрів українознавчих студій і підтримка, тих які існують, – основна мета комплексного проєкту Львівського національного університету імені Івана Франка «Україна в європейському освітньому просторі: мова, історія, культура». Від початку повномасштабного вторгнення Львівський університет зайняв жорстку позицію щодо неприйнятності функціонування у західних ЗВО центрів так званого «русского міра», які найчастіше є осередками російської імперської політики. Завдяки комунікації з партнерами, понад 20 таких центрів уже припинили свою діяльність.

Під час доповіді Володимир Мельник зосередив увагу присутніх і на членстві Університету в альянсах, асоціаціях та інших міжнародних обʼєднаннях. Так, започатковано та поглиблено співпрацю з такими альянсами та асоціаціями: ECIU – Європейський консорціум інноваційних університетів, 4EU+ – Європейський університетський альянс, EU4DUAL – Альянс «Європейський університет дуальної освіти», Arqus – Альянс європейських університетів, Una Europa – Альянс провідних європейських дослідницьких університетів, FORTHEM – Альянс «Підтримка діяльності в європейських регіонах, інформаційно-просвітницької транснаціональної вищої освіти та мобільності», EC2U – Європейський кампус міських університетів, Альянс європейських університетів ACROSS, Фундація європейських університетів (EUF).

Окремо Ректор зосередився і на академічній мобільності, зазначивши, що у 2023 році в закордонні відрядження/стажування виїжджали 560 науково-педагогічних працівників і 459 здобувачів освіти з усіх 19 факультетів з метою проходження наукового стажування, проведення науково-дослідних робіт, участі в програмах і проєктах, конференціях, семінарах, форумах, літніх і зимових школах. Разом з тим, вражає й освітня дипломатія Львівського університету, адже упродовж звітного періоду Університет відвідали такі відомі постаті як Президент України Володимир Зеленський і Президентка Європейського Парламенту Роберта Мацола, Генеральний секретар Європейського парламенту у 2009-2022 роках, німецький політик та дипломат Клаус Велле, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Лариса Галадза та багато інших. Диплом Почесного докторка Львівського університету отримав видатний британський політик Борис Джонсон.

Ректор проаналізував також основні досягнення у сфері інформаційних технологій, промоції та фандрайзингу. Упродовж звітного періоду відкрито Лабораторію Карт за підтримки компанії Intelias, створено Лабораторію спеціалізованого ремонту та обслуговування обчислювальної та друкарської техніки, впроваджено систему відеоспостереження в комп’ютерних класах корпусів Університету для організації тестування випускників магістратури у формі ЄДКІ спеціальностей “Право”, “Міжнародне право”, “Публічне управління та адміністрування”, отримано безкоштовно 25000 А5 ліцензій Microsoft Office 365 для працівників та студентів.

Володимир Петрович проаналізував і досягнення у роботі з інформаційною системою «Деканат», інформаційною системою кадрово-фінансового обліку КБС, системою електронного навчання MOODLE. Станом на сьогодні в Університеті є 157 атестованих електронних навчальних курсів, отримано доступ до 6700+ безкоштовних онлайн-курсів освітньої платформи Coursera для усіх учасників освітнього процесу, доступ до понад 12500 безкоштовних онлайн-курсів освітньої платформи Udemy, супровід та підтримка програми «Цифрові інструменти Google для освіти». Окремо Володимир Петрович наголосив, що одним із важливих напрацювань є впровадження системи електронного документообігу: у системі зареєстровано близько 600 користувачів, понад 300  типів документів, існує система резервного копіювання даних, що супроводжується безпекою інформації та доступу.

У виступі Ректора йшлося і про основні напрацювання у гуманітарній та соціальній сферах. Особливу увагу Університет приділяє вшануванню Героїв, тож упродовж року відбулося відкриття меморіальної аудиторії, присвяченої пам’яті доцента кафедри туризму Михайла Гамкала та меморіальної таблиці, присвяченої пам’яті випускника факультету міжнародних відносин Віктора Петрова, які загинули, захищаючи Українську Державу. У Львівському університеті започатковано щотижневі зустрічі із Захисниками та Захисницями України «Діалоги Перемоги», а впродовж 2023 року відбулося відкриття багатьох виставок, присвячених пам’яті наших Героїв та вшануванню усіх, хто постраждав унаслідок жорстокої війни.

Надзвичайно важливою була і залишається підтримка працівників та студентів, які захищають Україну на фронті, а також членів їхніх родин –зустрічі-консультації для родин військовослужбовців, присвячені питанням вступу у заклади вищої освіти, інтерактивний освітній проєкт Business Cамр для дітей Захисників і Захисниць України,  благодійний проєкт «Дякую, Тобі Захиснику». Разом з тим, в умовах війни посилено працює й Психологічна служба Університету, до якої упродовж 2023 року із запитами звернулись 247 осіб, яким надано 1498 годин індивідуальних консультацій. Окрім того, проведено 62 адаптаційних тренінги для першокурсників, 52 психологічні тренінги, організовано та проведено групи психологічної підтримки для студентів та працівників Університету, розроблено курс «Арт-майстерня», організовано «Тиждень психології у Львівському університеті». Спільно з профспілковими організаціями працівників та студентів було проведено цикли семінарів-тренінгів на теми безпеки освітнього процесу в умовах воєнного стану,  мінної безпеки для студентів Університету, дії населення у разі радіаційної аварії на АЕС, а також надання першої психологічної допомоги.

У виступі Ректора йшлося також про волонтерські ініціативи Університету. У 2023 році  мистецькі колективи Центру культури та дозвілля Університету провели 57 виступів та організували 35 концертів для підтримки Збройних Сил України, святковими концертами відзначили вагомі творчі дати Народної капели бандуристок «Зоряниця» та 60-річчя Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош», Народний дівочий хор «Ліра» мав закордонну концертну поїздку до Бельгії та Нідерландів а Народна капела бандуристок «Зоряниця» мала низку концертів у Польщі, Бельгії, Нідерландах, Німеччині та Франції.

Аналізуючи спортивні досягнення, Володимир Мельник підкреслив, що упродовж року вдалося реалізувати чимало заходів у рамках програми «Університет спортивний» – було проведено 12 шахових турнірів, турнір з великого тенісу для студентів та працівників Університету «Кубок Незламності», турнір «Кубок Ректора» з футзалу на підтримку ЗСУ серед студентів та працівників Університету, Спартакіаду Університету «Грай для ЗСУ». Разом з тим, студенти Університету продемонстрували високі показники у змаганнях з різних видів спорту – серед них чимало чемпіонів обласних та Всеукраїнських змагань.

Підсумовуючи, Ректор представив колегам звітну інформацію про адміністративно-господарську діяльність Університету, у якій ішлося, зокрема, про результати реалізації інвестиційного договору з будівельною компанією ПП «Буд Інвест Ком». Так, 30 червня 2023 року на вул. Величковського,74 будівельна компанія ПП «Буд Інвест Ком» розпочала будівництво багатоквартирного ЖК «Франко», в межах якого працівники Львівського університету змогли придбати житло за пільговою ціною. Станом на кінець 2023 року влаштовано залізобетонне перекриття 3-го поверху та  ліфтові шахти 4-го поверху 1-шої секції, влаштовано залізобетонне перекриття 3-го поверху 2-гої секції, влаштовано залізобетонні колони 1-го поверху 3-ої та 4-ої секцій.

Володимир Петрович також зазначив, що продовжуються роботи з будівництва студентського гуртожитку за адресою вул. Пасічна, 62, зокрема, завершується утеплення та спорядження фасадів будівлі, влаштовано зовнішні та внутрішні інженерні мережі, виконано штукатурні роботи внутрішніх приміщень та стяжки підлог. Разом з тим, Університет продовжує реалізувати проєкт  «Капітальний ремонт гуртожитку № 2 на вул. Медової Печери, 39а та гуртожитку № 3 на вул. Медової Печери, 39б у м. Львові» в рамках спільного з Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) проєкту «Вища освіта України». У виступі Ректора йшлося також про споруди цивільного захисту (укриття), які підготовлені для навчального 2023-2024 року в корпусах та гуртожитках ЛНУ ім. Івана Франка.

В обговоренні звіту Ректора взяли участь завідувач кафедри статистики, професор Семен Матковський, завідувачка кафедри фінансового менеджменту Наталія Ситник, декан хімічного факультету Григорій Дмитрів, завідувач кафедри безпеки життєдіяльності Зіновій Яремко, в.о. декана факультету іноземних мов Любомир Бораковський, завідувачка кафедри фізичного виховання і спорту Оксана Шукатка, професор кафедри радіофізики та комп’ютерних технологій Іван Болеста, директорка Педагогічного фахового коледжу Оксана Сурмач, завідувач кафедри математичної статистики і диференціальних рівнянь Олег Бугрій та завідувачка кафедри радіомовлення і телебачення Парасковія Дворянин. Після обговорення Конференція затвердила звіт Ректора Університету, професора Володимира Мельника за період роботи з грудня 2022 року до грудня 2023 року, а діяльність професора Володимира Мельника на посаді Ректора Університету схвалила.

Надалі, відповідно до порядку денного, делегати Конференції заслухали й затвердили звіт про виконання Колективного договору Університету. Співдоповіді присутнім представили проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, професор Володимир Качмар і голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек.

В рамках роботи Конференції її делегати також підтримали внесення змін до Колективного договору Університету та внесення змін до Правил внутрішнього розпорядку. Обидва документи, які напрацювали відповідні комісії, попередньо були обговорені на засіданні Вченої ради Університету та надіслані усім делегатам Конференції.

Опісля зі звітом про діяльність Громадської ради Університету виступив її голова – завідувач кафедри європейського права, професор Михайло Микієвич. Конференція затвердила звіт, а також обрала новий склад Громадської ради. Так, упродовж наступного року у Громадській раді працюватимуть завідувач кафедри європейського права, професор Михайло Микієвич, доцент кафедри цивільного права та процесу, голова Первинної профспілкової організації працівників Юліан Бек, провідна редакторка Пресцентру, заступниця голови Первинної профспілкової організації працівників Юлія Гриценко, завідувачка кафедри мікробіології, професорка Світлана Гнатуш, завідувач кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського, професор Олексій Сухий, завідувач кафедри математичної економіки, економетрії, фінансової та страхової математики, професор Володимир Кирилич, завідувач господарського відділу Університету, доцент кафедри управління та експертизи товарів Володимир Мороз, студентка третього курсу факультету педагогічної освіти Єлизавета Оленська та студентка історичного факультету, заступниця голови Студентського уряду Вікторія Симко.

Під час засідання Конференції було обрано також новий склад Комісії по трудових спорах. До складу Комісії увійшли: голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек, проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, професор Володимир Качмар, професор кафедри соціального права Володимир Бурак, доцент кафедри соціального права Володимир Стрепко, доцент кафедри соціального права Ігор Фурик, начальник юридичного відділу Університету Богдан Гудз, начальниця відділу кадрів Марія Дзіковська, головна бухгалтерка Університету Любов Хмельницька, завідувач кафедри європейського права, професор Михайло Микієвич.

Відповідно до порядку денного, Конференція обрала й нових представників до складу Вченої ради Університету, а саме: старшого дослідника, заступника начальника Науково-дослідної частини Івана Куня, керівницю Центру забезпечення якості освіти Ірину Іваночко та професора кафедри географії України Мирослава Дністрянського. Окрім того, делегати Конференції прийняли пропозиції щодо внесення змін до складу Наглядової ради Університету.

Завершили засідання затвердженням протоколу лічильної комісії.

Світлини: Олега Вівчарика та Юлії Гриценко Більше фото