Львівський університет відвідав гетьман краю Височина (Чехія) Вітєзслав Шрек

27 червня 2024 року Львівський національний університет імені Івана Франка відвідала делегація з Чеської Республіки, до складу якої, зокрема, увійшли губернатор краю Височина Вітєзслав Шрек та Генеральний Консул Чеської Республіки у Львові Давід Нови.

Насамперед почесні гості зустрілися із проректором з наукової роботи Львівського університету, академіком НАН України, професором Романом Гладишевським. До розмови також долучилися декан філологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Роман Крохмальний та доцентка кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького Надія Лобур.

Роман Гладишевський привітав гостей, висловивши вдячність за підтримку, яку надає Чехія Україні, а також розповів про історію, структуру та сучасну наукову, освітню і міжнародну діяльність ЛНУ ім. Івана Франка. «Чеська Республіка є стратегічним партнером Львівського університету, у нас налагоджена співпраця з різними закладами вищої освіти Чехії, а понад 100 наших студентів вивчають чеську мову на філологічному факультеті. Окрему вдячність висловлюю Вам за розвиток україністики у Вашій державі та сприяння у популяризації української культури в Європейському Союзі», – підкреслив Роман Гладишевський.

Вітєзслав Шрек подякував за запрошення до Львівського університету та розповів про налагоджені напрями співпраці краю Височина з Україною. «З початку повномасштабного вторгнення росії на територію Вашої держави ми приймали в себе українців, які залишили свій дім і тікали від війни, забезпечуючи їм добрі умови перебування в Чехії. Мені приємно, що ми маємо змогу співпрацювати з Україною у багатьох сферах, зокрема у галузі освіти і науки. Ми раді і сьогодні налагоджувати партнерство з українськими університетами», – зазначив Вітєзслав Шрек.

Під час перебування в ЛНУ ім. Івана Франка чеські управлінці та дипломати також зустрілися зі студентами-богемістами та викладачами філологічного факультету. Вітєзслав Шрек провів студентам лекцію чеською мовою, розповівши про край Височина, його історію, географію, культурні місця та пам’ятки і сучасну економічну та соціальну діяльність. Опісля студенти і викладачі мали змогу поспілкуватися з представниками делегації та дізнатися більше про освітню і наукову діяльність краю Височина, його розвиток та цікаві місця, які варто відвідати.

Завершальним етапом візиту почесних гостей до Львівського університету стало відкриття панельної виставки «Чехія 20 років в ЄС», яка складається з 13 постерів про досягнення Чеської Республіки у різних сферах за час членства у Європейському Союзі.

Під час відкриття виставки доцентка кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького Надія Лобур акцентувала на важливості вивчення досвіду євроінтеграції Чехії для України, а декан філологічного факультету Роман Крохмальний зосередив увагу на потребі підтримки тісної та злагодженої співпраці ЛНУ ім. Івана Франка з університетами Чеської Республіки.  Вітєзслав Шрек та Давід Нови висловили переконання, що Україна є невід’ємною частиною Європи, адже ми сповідуємо єдині цінності та ідеали. Водночас чеські колеги зазначили, що завжди готові ділитися власним досвідом, який може допомогти Україні на шляху до євроінтеграції, а також додали, що відкриті до співпраці з Львівським університетом.

Так, Львівський національний університет імені Івана Франка має угоди з різними науковими та освітніми осередками Чехії: Карловим університетом, Остравським університетом, Університетом Палацького,  Університетом Тамаша Бата м. Злінь, Інститутом Технології та бізнесу в Чеських Будейовицях. Також ще упродовж 2015 року в рамках програми Еразмус+ підписали дві угоди з Університет Томаша Бати у місті Злінь та з Університетом Масарика.

Викладачі та студенти кафедри словʼянської філології регулярно беруть участь в конференціях, літніх школах та проходять мовне стажування у партнерських ЗВО Чеської Республіки. В Університеті чеську мову вивчають 115 студентів: 83 студенти – як першу мову, 32 студенти – як другу мову, забезпечують читання лекцій – 6 викладачів.

Світлини: Олега Вівчарика та Ярини Пришляк Більше фото