Відбулася Міжнародна науково-практична конференція, присвячена 25-річчю Європейської соціальної хартії (переглянутої)

23 квітня 2021 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася Міжнародна науково-практична конференція на тему: «Європейська соціальна хартія та проблеми реалізації соціальних прав в умовах глобалізації», приурочена до 25-річчя Європейської соціальної хартії (переглянутої). Науковий форум організувала кафедра соціального права юридичного факультету Львівського університету спільно з Українським центром соціально-правових досліджень. Зважаючи на карантинні обмеження, захід провели у дистанційному форматі за допомогою центру для командної роботи «Microsoft Teams».

Відкрив конференцію доктор юридичних наук, завідувач кафедри соціального права, професор Пилип Пилипенко. Пилип Данилович привітав учасників конференції, наголосивши на тому, що сьогоднішній захід присвячений відразу двом ювілеям – 25-річчю Європейської соціальної хартії (переглянутої) та 45-річчю кафедри соціального права Львівського національного університету імені Івана Франка.

З вітальним словом до учасників наукового зібрання звернувся Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Ректор зауважив, що «Європейська соціальна хартія є одним із найвідоміших договорів у сфері соціального захисту громадян, адже документ не лише закріплює значну кількість соціальних та економічних прав людини, а й передбачає контрольний механізм за їхнім виконанням через Європейський комітет з соціальних прав». Володимир Петрович підкреслив важливість експертної оцінки вчених у питанні реалізації соціальних прав, наголосивши на тому, що «погляд науковців на ці проблеми, визначення пріоритетних механізмів і завдань реалізації принципів хартії в українському правовому полі є вкрай важливим».

«Потенціал Львівського університету, зокрема і юридичного факультету, дає підстави констатувати:  ми свідомі того, що Університет – не тільки наукова й освітньо-виховна інституція, а й соціокультурний феномен, який покликаний закладати парадигми і принципи організації життя суспільства на засадах демократії та наукового раціоналізму. Цьогоріч ми відзначаємо 360-річчя з часу заснування Львівського університету і розглядаємо наш ювілей передовсім як спробу ще раз переглянути наші завдання перед суспільством», –  зазначив Ректор. Підсумовуючи, Володимир Петрович побажав учасниками конференції «доброго здоров’я  і гносеологічного оптимізму».

В рамках роботи конференції відбулася презентація проєкту Ради Європи «Розвиток соціальних прав людини як ключовий чинник сталої демократії в Україні». Проєкт представила його керівниця – Сюзанна Мнацаканян.

Надалі учасники заходу перейшли безпосередньо до наукових дискусій, презентувавши колегам надзвичайно важливі й актуальні доповіді. Так, докторка юридичних наук, доцентка кафедри цивільного права і процесу Донецького національного університету імені Василя Стуса Лілія Амелічева виступила з доповіддю «Антикорупційний комплаєнс як важливий елемент приватно-правового регулювання трудових відносин».  Натомість докторка юридичних наук, професорка, декан соціально-правового факультету Національного університету «Одеська юридична академія» Галина Чанишева презентувала дослідження про колективні трудові права за Європейською соціальною хартією (переглянутою). Виступ доктора юридичних наук, професора кафедри трудового права та права соціального забезпечення Київського національного університету імені Тараса Шевченка Сергія Вавженчука стосувався проблеми визначення адміністративної юрисдикції у судових справах про поновлення на роботі.

Наукову доповідь «Застосування Європейської соціальної хартії (переглянутої) у прецедентній практиці Верховного Суду» колегам представила докторка юридичних наук, провідна наукова співробітниця відділу проблем цивільного, трудового та підприємницького права Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України Яна Сімутіна. До обговорення виступу Яни Володимирівни долучилася її львівська колега – кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри соціального права Львівського університету Олена Рим. Також Олена Михайлівна презентувала ґрунтовну доповідь, присвячену ролі Європейської соціальної хартії у правовій системі Європейського Союзу.

Продовжуючи висвітлення актуальної наукової проблематики, пов’язаної з Європейською соціальною хартією (переглянутою), доктор юридичних наук, завідувач кафедри трудового та господарського права Харківського національного університету внутрішніх справ, професор Костянтин Мельник презентував доповідь «До проблеми законодавчого визначення поняття та ознак трудових відносин». У виступі асистента кафедри міжнародного права Львівського національного університету імені Івана Франка Тараса Шевчука йшлося про встановлення розумної тривалості робочого часу як еволюційного обов’язку держави за Європейською соціальною хартією. Доктор юридичних наук, завідувач кафедри історії держави, права та політико-правових учень Львівського університету, професор Ігор Бойко присвятив свою доповідь історії Європейської соціальної хартії та її значенню для України.

За підсумками проведення наукового зібрання буде видано збірник тез учасників Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 25-річчю Європейської соціальної хартії (переглянутої).

Світлини: Олега Вівчарика та Юлії Гриценко Більше фото