На хімічному факультеті провели Літню школу «Кольорова хімія»

Упродовж 10-14 червня 2024 року на хімічному факультеті Львівського національного університету Івана Франка панувала не лише наукова, а й мистецько-творча атмосфера: за організації Львівської обласної Малої академії наук відбулась Літня школа «Кольорова хімія», яка згуртувала учнів 7-10 класів закладів загальної середньої освіти Львівщини задля спільної мандрівки у захопливий світ кольорів, речовин, текстур та наукових і творчих пошуків.

Упродовж п’яти днів під наставництвом студентів та працівників хімічного факультету юні дослідники дізнались чимало нового про роль хімії в мистецтві, а також самотужки досліджували й створювали синтетичні та природні барвники, за допомогою яких згодом створювали «хімічні» картини.

Літня школа стартувала з лекції про кольорові сплави, визначення складу та порівняльного аналізу твердості монет у Лабораторії матеріалознавства інтерметалічних сполук. Також у перший день відбулося знайомство учнів з хімічним факультетом, його структурою та основними напрямами діяльності: екскурсію корпусом для школярів провів декан хімічного факультету Григорій Дмитрів.

Щире захоплення процесом наукового дослідження та радість від пізнання нового наповнювали лабораторії неорганічної та аналітичної хімії упродовж наступних днів, де під керівництвом студентів та працівників факультету школярі синтезували пігменти з неорганічних речовин. Так, за деякий час плідної роботи у палітрах учнів опинилися синтезовані блакитний, коричневий, помаранчевий, синій та зелений пігменти, які згодом перетворилися у справжні олійні фарби.

А вже надалі юні творці поринули у натхненний процес написання картин: поділивши між собою різноманіття кольорів, кожен зміг перенести зі своєї уяви на реальне тло особливий задум. Під пензликами школярів піднімалась суша, виростали дерева, наповнювалися водами моря, народжувалися Сонця, розгорталися небесні простри, виникали різноманітні квіти та тварини.

Втім малюванням картини Літня школа не завершилася, адже у передостанній день роботи учні працювали у лабораторії органічної хімії, навчаючись розділяти пігменти з листя зелених рослин.

А вже 14 червня відбулося урочисте завершення Літньої школи «Кольорова хімія», під час якого учасники презентували власні проєкти та ділилися враженнями від проведеного часу.

Юних дослідників привітав проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, президент Львівської обласної МАН, професор Роман Гладишевський. Він висловив сподівання, що за цей насичений тиждень школярі не лише здобули цінні навички та нові знання, але й позитивно провели час. «Я дуже радий сьогодні бачити такі чудові результати Вашої праці. Впевнений, що Ви часто берете участь у різних конкурсах, які дають змогу переконатися у своїх знаннях, але саме Літня школа – це шанс навчитися працювати в команді і досягти спільних результатів. Важливо, аби Ви і далі працювали над самовдосконаленням, відчували задоволення і радість від наукових і творчих пошуків», – підкреслив Роман Євгенович і розповів школярам про наукову діяльність Львівського університету.

Надалі Роман Гладишевський розповів школярам про кристалічну структуру найпоширеніших на нашій планеті речовин та описав клатрат метану, а аспірантка кафедри неорганічної хімічного факультету Андріана Іванушко окреслила кристалічну структуру трьох найтвердіших речовин, зокрема, розповіла про матеріали на основі борокарбіду, які досліджують на кафедрі неорганічної хімії.

До школярів також звернувся декан хімічного факультету Григорій Дмитрів, який зазначив, що усі лабораторії хімічного факультету завжди відкриті для юних дослідників та розповів про перспективи навчання у Львівському університеті.

За спільний цікавий час юним дослідникам подякували і їхні наставники з хімічного факультету, побажавши продовжувати науковий шлях та розвивати свої вміння.

Директорка Львівської обласної Малої академії наук Іванна Бородчук висловила щиру вдячність хімічному факультету за допомогу у проведенні важливих та цікавих заходів для учнівської молоді, які покликані мотивувати школярів до наукового пізнання, та побажала школярам не втрачати свого натхнення до пізнання нового.

На завершення п’ятиденного навчання Григорій Дмитрів та Іванна Бородчук вручили школярам сертифікати, які засвідчують успішне завершення Літньої школи «Кольорова хімія».

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото