Науковці Університету представили Україну на 34-му Європейському кристалографічному конгресі

Упродовж 26-30 серпня 2024 року відбувся 34 Європейський кристалографічний конгрес (34 European Crystallographic Meeting, ECM34), який зібрав науковців з усієї Європи та світу у місті Падуя (Італія). Це один із найавторитетніших форумів у галузі кристалографії, що є флагманом діяльності Європейської кристалографічної асоціації.

Європейська кристалографічна асоціація – це наукова асоціація, метою якої є розвиток кристалографії в усіх її аспектах і сприяння співпраці в кристалографії між країнами Європи, Африки та Близького Сходу. Діяльність у різних наукових сферах організовується та координується групами членів, які називаються групами спеціальних інтересів. А міждисциплінарні інтереси забезпечуються групами загальних інтересів. Європейська кристалографічна асоціація визнає три типи членства: індивідуальні, корпоративні та національні члени. Національні члени – це кристалографічні асоціації країн або регіонів, які були прийняті Радою та сплачують поточні внески. Вони мають право представництва та голосування в Раді через призначеного делегата. До складу Європейської кристалографічної асоціації входять національні члени 41 країни, серед яких є і Комітет кристалографів України.

Цьогорічний науковий захід відвідали понад 1 100 дослідників. Науковці обговорили останні досягнення кристалографії та суміжних наук. З більш ніж 40 мікросимпозіумами, 16 основними доповідачами та двома пленарними лекціями конференція охоплювала широкий спектр тем і дисциплін, включаючи біологію, матеріалознавство, хімію, фізику, ріст кристалів, мінералогію, методи, розрахунки та обладнання. Це була чотириденна бурхлива та інтенсивна наукова зустріч з багатьма можливостями для вивчення кожного актуального аспекту кристалографії в поєднанні з великою комерційною виставкою.

Львівський національний університет імені Івана Франка на конференції представляли проректор з наукової роботи, академік НАН України, професор Роман Гладишевський, декан хімічного факультету, доктор хімічних наук, Григорій Дмитрів, доцентка кафедри неорганічної хімії Світлана Пукас. Вони не лише презентували результати експериментальних досліджень, взяли участь у наукових дискусіях, а й поглиблювали міжнародну співпрацю ЛНУ ім. Івана Франка з науковими осередками інших держав.

Важливо, що у 2021 році під час XXV Конгресу та Генеральної асамблеї Міжнародної спілки кристалографів у Празі (Чеська Республіка) Рада Європейської кристалографічної асоціації прийняла рішення, що 35 Європейський кристалографічний конгрес (ECM35) у 2025 році відбудеться у Львові. Через повномасштабну війну сьогодні проведення масштабного форуму в Україні є неможливим, тому завдяки співпраці Комітету кристалографів України та Польської кристалографічної асоціації, було розроблено альтернативу, де місцем проведення конференції ECM35 стане Познань.

Вже під час проведення ECM34 відбулося засідання наукового комітету ЕСМ35, який очолює голова Комітету кристалографів України – Роман Гладишевський. До складу наукового комітету входять 33 науковці, які представляють загальні та спеціальні групи інтересів у галузі кристалографії. Пропозиції та коментарі членів наукового комітету було враховано та сформовано привабливу наукову програму ЕСМ35, яка демонструє численні аспекти та широкі можливості кристалографії. Детальний план організації ЕСМ35 представили на засіданні Ради Європейської кристалографічної асоціації Роман Гладишевський та Мацей Кубіцький – голова організаційного комітету, професор Університету імені Адама Міцкевича. Членами організаційного комітету ЕСМ35 від Львівського національного університету імені Івана Франка є Григорій Дмитрів та Світлана Пукас.

Світлини: хімічного факультету Більше фото