Постійна Представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева відвідала Львівський університет

1 березня 2024 року Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева відвідала Львівський національний університет імені Івана Франка, де зустрілася із Ректором, членом-кореспондентом НАН України, професором Володимиром Мельником, проректором з наукової роботи, академіком НАН України Романом Гладишевським, представниками Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених і студентами Львівського університету.

Під час зустрічі з адміністрацією Університету Таміла Ташева акцентувала на тому, що зараз дуже важливо порушувати питання тимчасової окупації Криму у провідних інтелектуальних осередках України та світу, зокрема у Львівському університеті. А Ректор Володимир Мельник розповів про культурні, історичні, наукові зв’язки Львівського університету із Кримським півостровом, зокрема з громадою кримських татар. На переконання Володимира Петровича, постійна взаємодія різних представників українського суспільства дасть можливість швидше подолати наслідки російського вторгнення і відновити демократичні цінності та законність в межах півострова.

Надалі Таміла Ташева зустрілась зі студентами різних факультетів Львівського університету у Дзеркальній залі. Під час діалогу з молоддю Постійна Представниця Президента України прочитала лекцію «Питання Криму на державному рівні: що Україна робить для реінтеграції півострова вже сьогодні та якими є майбутні пріоритети». Модератором заходу був представник Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених Святослав Пих.

Розпочинаючи зустріч, Таміла Ташева подякувала за можливість відвідати Львівський університет, який, за її словами, є «легендарним».

Лекцію Таміла Ташева розпочала з розмови зі студентами про знання Криму, цікавих фактів й історії півострова. Надалі коротко окреслила події, що відбулися у 2014 році, і які стали початком тимчасової окупації Автономної Республіки Крим російською федерацією. Зокрема, йшлося про так звану «військову операцію», яка супроводжувалася «не лише військовими діями, але й мала інформаційний вплив».

«У 2014 році, після окупації Криму – почали функціонувати так звані окупаційні органи, судові, правоохоронні структури, відбулися також значні демографічні зміни, саме як практика колонізації півострова. Важливо і те, що з самого початку окупації півострова були захоплені усі медіамайданчики, переслідували журналістів і громадських діячів для того, щоб контролювати будь-яку інформацію», ‒ зазначила Таміла Ташева.

Також під час доповіді Постійна Представниця акцентувала увагу присутніх на важливості розрізнення поняття «анексія» і «тимчасова окупація території». Це, за словами Таміли Ташевої, принципове рішення України задля ефективної  співпраці з міжнародними партнерами і впровадження стратегії з деокупації півострова, це саме використання терміну “окупація”, а не “анексія”.

Окрім того, Представниця Президента розповіла присутнім про долі політичних в’язнів у Криму, які стали жертвами окупаційної влади і до яких застосовувались обшуки, переслідування та незаконні арешти, адже вони висловлювали протест проти загарбників. «І до сьогодні відбувається систематичне знищення української та кримськотатарської ідентичності на фоні безкарності злочинів росіян», ‒ наголосила Таміла Ташева.

Надалі Представниця Президента зосередилась на основних напрямках державної політики щодо реінтеграції і деокупації тимчасово окупованої АР Крим і наголосила, що плідна робота у цьому напрямку розпочалася починаючи із 2019 року. «Представництво розпочало активну роботу й ефективну взаємодію із центральними органами виконавчої влади у Києві, адже Крим – це українська територія, захоплена окупантами, і яка буде неодмінно звільнена», ‒ наголосила Таміла Ташева.

Наступним важливим кроком на шляху до повернення Криму став Указ Президента України, який затвердив Стратегію деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території АР Крим та міста Севастополя. Стратегія, за словами Таміли Ташевої, стала основоположним документом, який комплексно визначає напрями політики України щодо звільнення окупованого Криму від окупантів і подальшої реінтеграції. «Це був потужний сигнал нашим міжнародним партнерам напередодні запуску Кримської платформи, адже саме вона стала нашим ключовим зовнішньополітичним інструментом із консолідації міжнародних зусиль для деокупації півострова», ‒ зазначила Таміла Ташева.

Також Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про корінні народи України», який Верховна Рада ухвалила 1 липня 2021 року. Окрім того, у 2021 році Україна заснувала Кримську платформу – міжнародний консультаційно-координаційний формат, спрямований на підвищення ефективності реагування світової спільноти на тривалу окупацію Криму. Згодом відбувся перший установчий саміт Кримської платформи, на якому були представлені 47 країн і міжнародних організацій.

Також прийнятий Закон «Про корінні народи», визначив стратегію розвитку кримськотатарської мови. Окрім того, за словами Таміли Ташевої, була прийнята низка інших законів та ініціатив, які посилювали ефективну співпрацю України та міжнародних партнерів у питаннях деокупації і реінтеграції Криму.

Під час лекції Таміла Ташева висловила переконання, що у питаннях деокупації тимчасово окупованих територій України важливо здійснювати системну політику на усіх рівнях і наголосила на основних напрямках роботи Представництва. «Життя громадян, а окупації передбачає низку питань, які надзвичайно важко врегулювати на офіційному рівні. Відтак, основними напрямками роботи є кадрове забезпечення, питання притягнення до відповідальності, верифікація документів громадян, які проживають на тимчасово окупованій території та інші», ‒ зазначила Таміла Ташева.

Під час зустрічі Постійна Представниця висловила переконання, що робота над деокупацією та реінтеграцією АР Крим має відбуватися поступово та безперервно, торкатися не лише юридичних, але і психологічних моментів, що в комплексі сприятиме позитивному результату. «Врешті потрібно напрацювати план з докорінної трансформації півострова, перетворення його на територію, де панує верховенство права. Також важливо впроваджувати стратегію Когнітивної деокупації, проводити роботу із «розмінування» свідомості громадян, які, на жаль, живуть в середовищі тотальної пропаганди та репресій», ‒ наголосила Таміла Ташева.

Надалі студенти мали змогу поставити питання Постійній Представниці. Зокрема, питання стосувалися можливих змін в статусі АР Крим, впровадження сучасних освітніх програм, які передбачають вивчення історії Кримського півострова, особливостей впровадження стратегії «когнітивної деокупації» та інші.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото