В Університеті підвели підсумки Всеукраїнського конкурсу юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського

27 травня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка визначили переможців Всеукраїнського конкурсу юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського. Змагання відбувається вже вчотирнадцяте і цьогоріч об’єднало понад 2000 школярів, спраглих до творчого  та наукового пошуку, цікавих досліджень та нових перемог. Підведення підсумків відбулося у змішаному форматі за участі журі та організаторів наукового змагання, учнів і їхніх наставників, а також Міністра освіти і науки України Оксена Лісового і Ректора Університету Володимира Мельника.

Вже традиційно Конкурс організовує Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний центр «Мала академія наук України» та Комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді». Всеукраїнське наукове змагання для юних дослідників носить ім’я Євгена Гладишевського – видатного вченого, професора Львівського університету, який здійснив вагомий внесок у розвиток кристалохімії і є засновником Львівської наукової кристалохімічної школи.

Насамперед учасників Конкурсу привітав Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Він підкреслив важливість традиційного змагання юних дослідників для інтелектуального поступу України. «На цьому Конкурсі не тільки вирощують кристали як цікаві творіння природи, людського розуму і небайдужої дитячої душі, також тут відбувається формування кристалу порядності, науковості і патріотизму молодої людини. І я переконаний, що це – найголовніше. З повагою згадую Євгена Івановича Гладишевського – великого українця і видатного вченого, який заклав Львівську наукову школу кристалохімії через формування багатьох поколінь справжніх українців, дослідників, відповідальних людей і патріотів своєї держави», – наголосив  Володимир Петрович.

Особливу вдячність Ректор висловив на адресу Малої академії наук, яка стала для школярів осередком творчої та дослідницької атмосфери, а також подякував педагогам, які своєю самовідданою працею допомагають виховувати свідому молодь. «Мала академія є джерелом тієї невгасимої енергії формування атмосфери творчості, становлення молодої людини як відповідальної за своє майбутнє. Особливі слова щирої вдячності висловлюю саме вчителям. Ми говоримо про те, що Україна сьогодні як ніколи єдина, а Збройні сили України – це та міць, яка дає нам віру в майбутнє і можливість тримати наш науково-освітянський фронт. Але все це так само стало можливим завдяки тому, що є вчитель, який формує молоду людину. Я переконаний, що наше майбутнє – в серці нашого вчителя», – наголосив Володимир Мельник.

Після цього з вітальним словом виступив співголова оргкомітету Конкурсу, Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. «Мені надзвичайно приємно бути на таких заходах, бо я згадую, заради чого воює наша країна, заради чого ми боремося і протистоїмо тим деструктивним силам, які, на жаль, є ззовні і всередині. Але людина є чинником розвитку, і ми такими конкурсами формуємо людину творчу, людину, яка спроможна ставити мету і досягати її. Я надзвичайно вдячний організаторам, педагогам, які зуміли сфокусувати увагу дітей в такий непростий час на творчій роботі, на розвитку, допомогли і наштовхнули їх на шлях досліджень, експериментів, на той шлях, який, власне, і буде запорукою розвитку та процвітання нашої країни в майбутньому», – зауважив Оксен Лісовий.

Міністр також підкреслив вагоме значення освітянського подвигу в часі війни, зауваживши, що незламність української освіти, українських педагогів – це ознака незламності всієї нації: «Українці показують дива на фронті, показують дива єдності і підтримки, і я вважаю, що сьогодні ми повинні приділити особливу увагу тому подвигу, який вже відбувся у сфері освіти та науки. Ми пам’ятаємо, який психологічний тиск на нас чинився з початком повномасштабного вторгнення росії, пам’ятаємо, що було страшно і складно, але, попри все наша освіта вистояла – вистояла завдяки подвигу вчителя, викладача, освітнього управлінця. Для мене це неймовірний символ, це ознака того, що Україна вистоїть, Україна переможе, Україна пройде всі випробування і впевнено продовжить іти до розвитку завдяки своїй неймовірній нації – нації, яку творять педагоги та науковці».

До присутніх також звернувся президент Малої академії наук України, академік НАН України, професор Станіслав Довгий. Він зазначив, що надзвичайно важливим фактором успішності Конкурсу є те, що участь у ньому взяли школярі з усіх регіонів України. «Дуже приємно, що члени журі, педагоги, викладачі сьогодні об’єдналися і зробили все для того, щоб наші юні дослідники мали змогу проявити свої таланти та поділитися з нами результатами наукових пошуків. У часі складних випробувань для нашої держави нас усіх об’єднує віра в перемогу України. Дякую організаторам та дослідникам за важливу роботу і бажаю подальших наукових успіхів», – зазначив Станіслав Довгий.

Учасників конкурсу привітала в. о. директора Національного центру «Мала академія наук України» Тетяна Пещеріна. «Я щаслива, що Всеукраїнський конкурс юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського продовжує розвиватися і має таку вагому підтримку», – підкреслила Тетяна Пещеріна і звернулася безпосередньо до учасників: «Усі Ви сьогодні вже є переможцями, адже саме ваші роботи стали вартими презентації у фіналі. Я впевнена, що під час заходу Ви отримаєте слушні поради щодо подальшого розвитку своїх досліджень. Дуже цінно, що Ви не зупиняєте своїх наукових пошуків навіть у такий складний для усіх час і продовжуєте реалізовувати власний потенціал».

Опісля урочистостей слово надали членкині оргкомітету Конкурсу, доцентці кафедри неорганічної хімії Львівського університету Світлані Пукас, яка пояснила організаційні деталі і нагадала про правила проведення заходу. Так, згідно з умовами Конкурсу, участь у змаганні взяли школярі середньої та старшої вікової категорій. Учасники віком 6-12 років цьогоріч вирощували кристали з кухонної солі та цукру (на вибір), а учні віком 13-18 років готували тези наукових досліджень на тему «Кристали: магія і технології».

Роботи школярів оцінювало висококваліфіковане журі, до складу якого увійшли професорка кафедри загальної та координаційної хімії Університету Марії Кюрі-Склодовської (м. Люблін, Польща) Зофія Жончинська, а також працівники хімічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка – доцентка кафедри неорганічної хімії Зіновія Шпирка, старший науковий співробітник кафедри неорганічної хімії Ярослав Токайчук, завідувачка лабораторії кафедри неорганічної хімії Ничипорук, аспірант Данило Марискевич та студент Богдан Коротошин.

Надалі слово надали безпосередньо юним дослідникам, які натхненно ділилися результатами своїх досліджень. Так, курсант I курсу Відокремленого структурного підрозділу «Морський коледж Херсонської державної морської академії» Руслан Авраменко розповів про кіавтуїт і пейніт – найрідкісніші кристали Землі, учениця 7 класу Прелесненської гімназії, що на Донеччині, Анастасія Алаєва окреслила таємниці кристалізації води. Натомість учениця 8 класу Комунального закладу «Вінницький ліцей №10» Вікторія Бабій досліджувала сонячний камінь вікінгів – ісландський шпат, учениця 11 класу Ліцею №1 Зимноводівської сільської ради (Львівська область) Марта Безпалько вивчала загадковий моріон, а учень 7 класу Ліцею № 28 Львівської міської ради Ростислав Білий натхненно розповів про чарівні і небезпечні кристали моноурату натрію.

Також під час заходу свої постери презентували  учень 11 класу Ліцею №1 Зимноводівської сільської ради Захар Борсук, розповівши про регенеруючі властивості кристалів, учениця 10 класу СЗШ № 67 м. Львова Діана Вільчак опрацювала інформацію про кристали, народжені у темряві печер. Учень 9 класу Тернівського ліцею Джулинської сільської ради, що у Вінницькій області, Владислав Волощук вивчав сапфірові суглоби, а учениця 8 класу Бібрського опорного ліцею імені Уляни Кравченко (Львівська область) Вікторія Гавришків виголосила доповідь «Камінь інтуїції і розуму», у якій розповіла про смарагди.

Сонячний камінь вікінгів також  зацікавив ученицю 8 класу Ліцею № 2 Зимноводівської сільської ради Марію Добрянську, яка проте зуміла вивчити його з іншого ракурсу, аніж її колега. Надалі учениця 10 класу Первомайського ліцею «Ерудит» (Миколаївська область) Єлизавета Коваленко поділилася результатами досліджень кристалічного льоду річки Південний Буг, а учениця 10 класу СЗШ № 67 м. Львова Анна Кравчук окреслила процес творення солодкої магії – утворення кристалів у меді.

Також у фінальному етапі конкурсу змагалися учениця 11 класу Ліцею №1 Зимноводівської сільської ради Лілія Марухняк з тезами «Рубін – камінь влади і любові», учениця 10 класу Первомайського ліцею «Ерудит» Олександра Матвієнко з доповіддю «Кристали в клітинах рослин – магія чи закономірність?», курсант I курсу Відокремленого структурного підрозділу  «Морський коледж Херсонської державної морської академії» Микита Миронович з постером «Камінь аметист: технічна цінність чи ювелірна спокуса», учениця 7 класу ТОВ «Приватний дитиноцентрований заклад загальної середньої освіти I-III ступенів «ХАБ СКУЛ» (м. Вінниця) Аліса Нехаєнко з тезами на тему «Теплопровідні кристали рятують комп’ютерні мікросхеми».

На завершення своїми напрацюваннями поділилися учениця 8 класу Савчинської ЗШ I-III ступенів Сокальської міської ради (Львівська область) Дарія Павлик, яка зацікавилася порівняльною характеристикою деяких кристалів у магічному та технологічному аспектах, учениця 10 класу Дружківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №17 (Донецька область) Дар’я Павлюк, яка шукала відповідь на питання:  довіряти магії чи технологіям, курсант I курсу Відокремленого структурного підрозділу «Морський коледж Херсонської державної морської академії» Микита Тимохін з тезами на тему «Бісмут – алхімія та техніка», учениця 10 класу КЗ ЗСО «Луцький ліцей № 28 Луцької міської ради» Софія Тищенко, яку зацікавив ісландський шпат,  учениця 7 класу Ліцею «Інтелект», що у Києві, Юлія Хайхан, яка вивчала рідкі кристали і кристали у лазерах, учениця 8 класу філії «Дмитрівська ЗШ» ОНЗ «Дмитрівська ЗШ І-ІІІ ступенів імені Т.Г.Шевченка» Кіровоградської області Вікторія Шведчикова, яка розповіла про властивості родохрозиту, та учениця 10 класу Белзького ОЗЗСО І-ІІІ ступенів (Львівська область) Аліна Юрків, яка завершила цикл виступів своїм постером на тему «Магічні кристали у техніці».

Опісля кожної доповіді юні дослідники впевнено відповідали на запитання науковців, тож захід супроводжувався цікавою і жвавою дискусією. А вже за результатами усіх виступів журі сформувало довгоочікуваний список переможців.

Переможцем конкурсу серед школярів старшої вікової категорії став учень 7 класу Ліцею № 28 Львівської міської ради Ростислав Білий із роботою на тему «Чарівні і небезпечні кристали моноурату натрію». Метою його дослідження була розробка методики отримання голчастих кристалів моноурату натрію значного розміру. За словами школяра, дослідження цих кристалів може віднайти ключ до розуміння захворювань, які є результатом відкладень кристалів.

ІІ місце вибороли учениця 10 класу СЗШ № 67 м. Львова Анна Кравчук із роботою «Солодка магія» та учениця 8 класу філії «Дмитрівська ЗШ» ОНЗ «Дмитрівська ЗШ І-ІІІ ступенів імені Т. Г. Шевченка» Кіровоградської області Вікторія Шведчикова, яка готувала тези на тему «Родохрозит – магічний оберіг злагоди, краси та успіху. Одержання родохрозиту в лабораторії».

ІІІ місце розділили курсант I курсу Відокремленого структурного підрозділу «Морський коледж Херсонської державної морської академії» Руслан Авраменко із доповіддю «Кіавтуїт і пейніт – найрідкісніші кристали землі», учениця 7 класу Прелесненської гімназії, що на Донеччині, Анастасія Алаєва із постером «Таємниці кристалізації води», учень 9 класу Тернівського ліцею Джулинської сільської ради, що у Вінницькій області, Владислав Волощук з роботою «Сапфірові суглоби».

Також журі Конкурсу оголосило переможців серед учасників середньої вікової категорії.  Лауреатами Конкурсу стали:

в номінації «Найякісніший кристал»:

  • Вікторія Єременко (учениця 7 класу Луцького ліцею №28 Луцької міської ради Волинської області)
  • Евеліна Рак (учениця 5 класу Великокринківського ліцею Глобинської міської ради Полтавської області)

у номінації «Найбільший кристал»:

  • Павло Юрків (учень 7 класу Дрогобицького наукового ліцею імені Богдана Лепкого Львівської області)
  • Анна Іванс (учениця 4 класу Великокринківського ліцею Глобинської міської ради Полтавської області)

у номінації «Найоригінальніший кристал»:

  • Катерина Ліпич (учениця 5 класу ліцею №87 м. Ковеля Волинської області)
  • Данило Бокшай (учень 4 класу Ужгородської початкової школи «Первоцвіт» Ужгородської міської ради Закарпатської області)

у номінації «Віртуальний кристал»:

  • Макар Кравцов (учень 6 класу Кулажинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Гребінківської міської ради Полтавської області)
  • Андрій Новак (учень 3 класу Миколаївської гімназії №6 Миколаївської міської ради Миколаївської області)

Усіх переможців привітав голова оргкомітету, проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. «Ви гідно продемонстрували свою спрагу до знань, наполегливість і цілеспрямованість, а також винятковий інтелектуальний потенціал і творчий підхід. У нинішньому Конкурсі переможених немає, а всі Ваші роботи поза всяким сумнівом заслуговують найвищої похвали. Я – в захопленні від презентацій, дякую Вам за любов до кристалів!» – звернувся проректор до школярів та додав, що «зараз кристали широко використовуються у хімії, фізиці, біології, геології, інженерії тощо, а сама кристалографія – особлива наука, адже вона демонструє, що у нашому світі трапляється справжня магія».

Окрім того, Роман Євгенович розповів учасникам про історію Конкурсу та вміння Євгена Гладишевського плекати у молодих науковцях любов до хімії. «Ми всіма силами намагаємося продовжити цю шляхетну місію і віримо, що всі напрацювання, які ми сьогодні почули, переростуть у перспективні та суспільно важливі дослідження. Наше спілкування вкотре доводить, що, попри всі обставини і відстані, ми є об’єднані спільною любов’ю до науки», – акцентував Роман Гладишевський.

Також додамо, що під час заходу оргкомітет Конкурсу відзначив не лише переможців, але й наставників молодих дослідників, чиї вихованці надіслали найбільше тез доповідей. Педагогам подякувала членкиня оргкомітету Конкурсу, старша наукова співробітниця кафедри неорганічної хімії Львівського університету Христина Міліянчук.

Вітальні слова учням, батькам і вчителям адресувала голова журі Зофія Жончинська. Вона зізналася, що вже вчотирнадцяте має змогу оцінювати любов до кристалів українських школярів і щороку приємно дивується високому рівню підготовки та натхненній праці юних науковців. «Незважаючи на війну, яка триває у вашій державі, учні виявили неабияку наполегливість та продемонстрували справжню любов до науки. Я щиро сподіваюся, що наступного року ми зможемо зустрітися на Конкурсі вже у мирній Україні», – додала Зофія Жончинська.

На завершення учасників Конкурсу привітала директорка Львівської обласної Малої академії наук Іванна Бородчук, побажавши учням не втрачати запалу і плекати в собі любов до науки та прагнення розвивати свою державу. Після цього декан хімічного факультету Григорій Дмитрів запросив юних дослідників вступати до Львівського національного університету імені Івана Франка, адже тут на них чекає цікаве навчання і широкі професійні перспективи.

Щиро вітаємо усіх переможців та учасників Конкурсу «Кристали» імені Євгена Гладишевського! Бажаємо нових творчих звершень і натхненного наукового пошуку!

Світлини: Олега Вівчарика та Ярини Пришляк Більше фото