Презентація Маніфесту сталого миру: «Світ після нашої перемоги»

2 листопада 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася зустріч із авторами Маніфесту сталого миру: «Світ після нашої перемоги». Авторський колектив маніфесту представляли голова правління Мережі захисту національних інтересів (АНТС) та Міжнародного центру української перемоги (ICUV), громадська діячка та журналістка Ганна Гопко, президент Центру глобалістики «Стратегія XXI», редактор часопису «Чорноморська безпека» Михайло Гончар, громадський активіст Микола Виговський.

Перед початком заходу спікери зустрілися з Ректором, членом-кореспондентом НАН України, професором Володимиром Мельником. На зустрічі були присутні проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергій Різник, голова Профкому студентів Університету Микола Спересенко, громадська діячка та депутатка Верховної ради VIII скликання Ганна Гопко, президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар, директор Представництва Світового Конгресу Українців в Україні Сергій Касянчук, керівник проєктів у галузі виборів та місцевого самоврядування Громадської мережі «ОПОРА» у Львівській області Тарас Радь.  Під час розмови йшлося про міжнародну діяльність Університету, націлену на боротьбу з центрами «руского міра» у закладах вищої освіти Європи та світу, а також про спільну діяльність авторського колективу Маніфесту та Львівського університету, щодо посилення євроінтеграційних та євроатлантичних позицій України, проведення спільних форумів на теми безпеки та миру, боротьби з проявами «руского міра» в наукових, інтелектуальних та громадських колах демократичних держав.

Після цього учасники презентації зустрілися зі студентством Університету та мали можливість презентувати Маніфест сталого миру: «Світ після нашої перемоги». З вітальним словом до учасників презентації звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергій Різник. Висловивши щиру подяку розробникам Маніфесту, Сергій Васильович закцентував, що у цьому документі обґрунтовані актуальні ідеї, які мають унеможливити агресію росії чи будь-якої іншої держави та забезпечити сталий мир у Європі. Також до вступного слова приєднався голова Профкому студентів Університету, аспірант кафедри політології Микола Спересенко, наголосивши, що цей Маніфест – це не просто проєкція, якій притаманний епізодичний характер, а довгострокове бачення безпекової ситуації для відновлення сталого миру в Україні та Європі.

Презентація адженди Маніфесту розпочалася з промови Ганни Гопко, яка на початку зазначила, що є випускницею факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Під час своєї доповіді, експертка порушила актуальне питання: чи буде логічним завершення російсько-української війни перемогою України, а не перемир’ям, перед початком нового конфлікту? За словами Ганни Гопко, на превеликий жаль, мало хто з представників міжнародної спільноти усвідомлювали, що росія наважиться на велику війну, тому здебільшого підтримували дипломатичний спосіб врегулювання «українського питання». Неефективність такого підходу стала очевидною, лише крізь призму повномасштабного вторгнення та тисяч жертв серед українських громадян.

Далі слово перейшло до громадського активіста Миколи Виговського, який обумовив необхідність вступу України до НАТО задля гарантування сталості миру. «Сьогодні ми ще більше потрібні НАТО», — коротко підсумував спікер. Окрім цього експерт приділив значну вагу питанню популярності російської культури у країнах західного світу та необхідності позбавлятися впливу таких центрів культури та освіти «руского міра», які і досі мають значне грантове фінансування.

Останнім презентатором Маніфесту став Михайло Гончар. Президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» підійшов до обґрунтування укладу представленого документу з точки зору економічних чинників. Дослідник ознайомив авдиторію з графічними показниками та прямою залежністю початку військових дій росії проти інших держав від рівня дохідної частки зі збуту нафтового продукту. Піки прибутковості якраз припадали на 1979 р. (напад на Афганістан), 2008 р. (напад на Грузію) та 2014 р. (протиправний вхід на східні території України та анексія Криму). «Світу варто знайти комплексні рішення аби позбавити дестабілізаційний центр — Москву, джерел доходів» — підкреслив спікер.

Підсумком зустрічі став блок запитань від студентів філософського, юридичного, історичного, філологічного факультетів та факультету міжнародних відносин,  а найактивніші учасники дискусії змогли отримати друкований примірник Маніфесту.

Презентація відбулася за підтримки Громадської мережі «ОПОРА» та Міжнародного фонду «Відродження».

Детальніше з текстом Маніфесту можна ознайомитися за покликанням: https://sustainablepeacemanifesto.org/ua.

Світлини: профкому студентів Більше фото