Розпочала роботу ХV Міжнародна конференція з кристалохімії інтерметалічних сполук

25 вересня 2023 року на хімічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка стартувала ХV Міжнародна конференція з кристалохімії інтерметалічних сполук. Ініціатором проведення конференції є кафедра неорганічної хімії ЛНУ ім. Івана Франка, співорганізаторами – Національна академія наук України, Західний науковий центр НАН України та МОН України і Комітет кристалографів України. Захід проходить у дистанційному форматі.

Мета конференції – представлення та обговорення нових результатів синтезу, кристалічної структури та властивостей інтерметалічних і споріднених сполук, а також обмін науковою інформацією, розширення співпраці, об’єднання наукової спільноти для взаємопідтримки. Програма конференції передбачає роботу у наукових секціях: діаграми стану, кристалічні структури, фізичні властивості, кристалохімічні особливості сполук, бази структурних даних і кристалографічні програми. Згідно з програмою, у рамках конференції відбудеться 100 лекцій, усних і стендових доповідей науковців. Високий рівень представлених робіт забезпечує Міжнародний науковий комітет конференції за участю провідних вчених з кристалографічних центрів світу. Участь у науковому форумі беруть науковці із 20 країн.

Під час урочистого відкриття конференції з вітальним словом до присутніх звернувся голова оргкомітету, проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. Насамперед Роман Євгенович привітав усіх учасників конференції і висловив вдячність за можливість зустрітися онлайн попри повномасштабну війну в Україні. «Ніхто не вірив, що в Європі в XXI столітті може бути війна, але вона є. Зі звірствами, кров’ю і сльозами, тисячами загиблих і поранених. Попри зовні звичний ритм життя у Львові ми постійно відчуваємо, що йде війна», – зазначив професор, розповівши про своїх колишніх студентів, які загинули на війні, про практично щоденні атаки дронів та ракет на українські міста, відключення електроенергії та інші реалії життя українців, які продовжують розвивати науку, освіту, економіку та інші сфери для наближення перемоги й забезпечення кращого майбутнього України і світу.

Надалі Роман Євгенович розповів про давню традицію дослідження діаграм стану, кристалічних структур та фізичних властивостей на кафедрі неорганічної хімії Львівського університету. «Наукова школа кристалохімії, яка в основному, але не тільки, зосереджується на інтерметалічних сполуках, була заснована Євгеном Черкашиним, Євгеном Гладишевським та Петром Крип’якевичем ще в 1960-х роках, і відтоді свій внесок у її розвиток роблять сотні науковців в Україні та по всьому світу», – розповів Роман Гладишевський і додав, що перша конференція з кристалохімії інтерметалічних сполук відбулась у 1971 році, тобто понад пів століття тому.

У перший день роботи наукового форуму плідних дискусій побажав усім учасникам заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

Загалом програма конференції традиційно насичена, цікава та різнопланова, включає доповіді, дискусії, стендові доповіді та навіть віртуальний тур Україною, Львовом й Університетом і концерт для учасників конференції.

Робота конференції продовжується в рамках секційних засідань, під час яких учасники заслухають доповіді від знаних фахівців у галузі кристалохімії. Триватиме конференція до 27 вересня.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото