Спільнота Університету вшанувала пам’ять Адама Коцка

1 липня 2022 року минає 112 років з часу трагічної загибелі студента правничого факультету Львівського університету Адама Коцка, який поклав своє життя, виборюючи право українців на національний університет у Львові.

Сьогодні академічна спільнота Львівського національного університету імені Івана Франка вшанувала пам’ять Адама Коцка. Ректор, проректори, декани, студенти, викладачі та громадські активісти Університету віддали шану Адамові Коцкові покладанням квітів до його могили на Личаківському кладовищі.

Нагадаємо, 1 липня 1910 року у Львівському університеті відбулась одна із найбільш драматичних подій боротьби за український університет у Львові – віче українських студентів. Польські студенти, намагаючись завадити проведенню віча, спорудили в приміщенні Університету барикади, щоб перешкодити українцям, які планували провести похід вулицями Львова, вийти з Університету. Під час сутички пострілом в голову смертельно поранили Адама Коцка.

4 липня 1910 р. відбувся похорон Коцка, що перетворився на багатотисячну українську маніфестацію. З промовами над могилою студента виступили Кость Левицький, Михайло Грушевський, Осип Назарук, Лонгин Цегельський.

Уже понад століття Адам Коцко є символом боротьби українців за національний університет у Львові.

Вшановуючи пам’ять Адама Коцка, Ректор Володимир Мельник наголосив, що  університетська молодь завжди була на передовій боротьби за національні права та інтереси українців – як століття тому, так й у період найновішої історії України.

«Ми бачимо, що історія знаходить своє повторення у певних подіях, звитягах та фактах, але крізь ці повторення проявляється також еволюція націй і культур. Зараз ми, українці, є впевненішими і сильнішими, аніж століття тому і ми більше не самотні у боротьбі за свої права. Зокрема, ми бачимо наскільки змінилася польська суспільна культура, яка від ворожого ставлення до українства перейшла до повної підтримки, визнання і розуміння нас як нації. Водночас є приклади відсутності будь-якого духовного, культурного і суспільного прогресу – це росія, яку ми мусимо перемогти», – зазначив Володимир Мельник.

Опісля покладання квітів до пам’ятника Адамові Коцку спільнота Університету також вшанувала пам’ять Патрона Університету Івана Франка.