Стартувала конференція, присвячена розвитку сучасної бібліотечної справи

11 травня 2023 року у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка розпочала роботу Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотечна справа і зовнішні виклики початку 2020-х років: нові пріоритети в роботі бібліотек та бібліотечній освіті». Організували дводенний форум у змішаному форматі Наукова бібліотека Університету та кафедра бібліотекознавства і бібліографії факультету культури і мистецтв.

Учасників конференції привітав в. о. директора Наукової бібліотеки, доцент кафедри бібліотекознавства і бібліографії Львівського національного університету імені Івана Франка Олександр Седляр. «Радий бачити усіх, хто сьогодні прийшов до Наукової бібліотеки чи доєднався до нашої конференції дистанційно. Зичу кожному цікавої та продуктивної праці», – підкреслив Олександр Седляр.

До присутніх звернувся проректор з наукової роботи Університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський, зауваживши, що програма конференції об’єднала учасників з різних куточків України. «Початок нинішнього десятиліття поставив перед усім світом безпрецедентні виклики, які вимагають своєчасної реакції в різноманітних сферах людського життя. Всесвітня пандемія активізувала процес цифровізації бібліотечної діяльності, повномасштабне ж вторгнення продемонструвало вагому роль бібліотек у збережені нашої національної ідентичності. Масштаби шкоди, якої зазнають бібліотеки в часі війни, свідчать про те, що нам необхідно з особливою пильністю ставитися до збереження фондів. В світлі зростання інтересу світової спільноти до України, маємо розуміти, що доступ міжнародних дослідників до наших книгозбірень забезпечить об’єктивну оцінку української історії, культурної спадщини та національної ідентичності», – зауважив Роман Гладишевський та описав важливу роль бібліотек у науковому та культурному поступі суспільства.

Надалі конференція продовжилася у форматі пленарного засідання, під час якого заступниця директора Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Олена Фігель розповіла присутнім про еволюцію структурних змін у бібліотеках в умовах автономії університетів, завідувачка науково-методичного відділу Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка Наталія Якуніна виголосила доповідь «Бібліотеки ЗВО м. Києва та Наукова бібліотека ім. М. Максимовича КНУ імені Тараса Шевченка у воєнний період 2022 року», а директор Львівської муніципальної бібліотеки Василь Кметь торкнувся питання деколонізації репертуару фондів як засобу суб’єктності українських книгозбірень.

Опісля пленарного засідання учасники конференції розділилися на секції, в межах яких обговорювали теми, що стосувалися нових пріоритетів в роботі бібліотек та бібліотечної освіти. Зокрема, під час першого дня конференції присутні дискутували про інформаційно-бібліографічне забезпечення науково-освітнього процесу в реаліях воєнного часу, моделі бібліотечного обслуговування в умовах пандемії та повномасштабного російського вторгнення,  говорили про роль бібліотек університетів в організації управління дослідницькими даними, можливості застосування штучного інтелекту у бібліотечній справі, оновлення фондів бібліотек, перспективи міжнародної співпраці тощо.

На наступний день роботи конференції програмою заплановане обговорення інформаційних аспектів сучасного освітнього простору, порівняльного аналізу платформ дистанційного навчання, інформаційно-цифрової компетентності як складової процесу професійної підготовки сучасного фахівця та багато інших питань, які сукупно окреслюють перспективи розвитку бібліотечної справи початку 2020-х років.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото