Триває Літня школа «Квантове програмування для школярів»

26 червня 2023 року на базі Львівського національного університету імені Івана Франка стартувала літня школа «Квантове програмування для школярів». Захід, який організували Львівська обласна Мала академія наук та фізичний факультет Університету, згуртував школярів 8-11 класів, які прагнуть дізнатися більше про таємниці мікровсесвіту та осягнути нові можливості, які відкриються для людства у добу квантових комп’ютерів.

Під час п’ятиденної літньої школи учні мають можливість познайомитися з неймовірним світом на мікроскопічних масштабах та квантовою механікою, послухати цікаві лекції з основ квантових обчислень та квантового програмування, зробити перші кроки програмування на квантових комп’ютерах компанії IBM. Так, вже у перший роботи Літньої школи учні дізналися про суперможливості квантових комп’ютерів та відвідали практичне заняття зі вступу до квантового програмування.

А сьогодні, 27 червня в Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася урочиста зустріч учасників Літньої школи, керівництва Університету, Львівської МАН, представників влади міста та ІТ-компаній.

Ректор  Університету,  член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник подякував організаторам за розробку цікавої і насиченої програми, а школярам – за допитливість і жагу до нових знань. «Завдяки цій Літній школі Ви зможете увійти в світ квантових комп’ютерів, а згодом, я вірю, віднайдете ту наукову траєкторію, якою будете рухатися у житті. Сподіваюся, що ця траєкторія перетинатиметься з нашим Університетом. Багато науковців Львівського національного університету імені Івана Франка є прикладами того, що не варто боятися своїх мрій, потрібно вірити і працювати, адже зараз для Вас відкриті великі можливості», – зазначив Володимир Мельник і розповів присутнім про деякі освітні програми, які діють в ЛНУ ім. Івана Франка, однією з яких віднедавна є «Квантові комп’ютери та квантове програмування».

Юних дослідників привітав проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, президент Львівської обласної МАН, професор Роман Гладишевський. «Науковцям кінця ХІХ століття важко було уявити, які революційні зміни в розумінні світу чекають на нас, зокрема, завдяки розвитку квантового вчення. Людство здійснило чимало зусиль для того, аби зрозуміти суть квантових процесів, коли усвідомило, що це може стати ключем до вирішення багатьох наукових завдань. Під час роботи Літньої школи Ви й самі зможете переконатися, скільки можливостей відкриває для нас квантове програмування», – зауважив Роман Гладишевський.

Проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації ЛНУ ім. Івана Франка Віталій Кухарський також звернувся до юного покоління науковців, розповівши про перспективи навчання за освітньою програмою «Квантові комп’ютери та квантове програмування». «Важливі речі виникають на основі потужних інституцій, тож невипадково перша в Україні освітня програма з вивчення квантових комп’ютерів стартувала саме у Львівському університеті», – акцентував Віталій Кухарський та побажав учасникам цікаво і корисно провести час у Літній школі.

Щирі слова вітання учням передав Герой України, Почесний доктор Львівського університету, Почесний громадянин міста Львова Ігор Юхновський: «За своє життя я переконався, що однією з найбільш глибоких та стійких приємностей для мене було відкривати щось нове. Користуючись нагодою, я бажаю усім Вам занурюватися у невідомі таємниці Всесвіту, адже від цього Ваша душа стане ширшою, повнішою і добрішою».

Директорка Львівської обласної Малої академії наук Іванна Бородчук подякувала академічній спільноті Університету за багаторічну спільну працю задля виховання молодого покоління науковців. «Літні школи, які ми організовуємо спільно з ЛНУ ім. Івана Франка, є надзвичайно цікавими, а цього року – ще й по-особливому насиченими. Школу з квантового програмування програмування ми проводимо вперше, тож я вітаю усіх її учасників і бажаю плідних днів навчання», – додала Іванна Бородчук.

Привітали юних дослідників й директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Олександр Седляр, випускник фізичного факультету Львівського університету, підприємець та депутат Львівської міської ради Олекса Возняк, завідувач кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука фізичного факультету, професор Володимир Ткачук, доцент кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука Орест Григорчак і декан фізичного факультету Львівського університету Ярослав Чорнодольський, розповівши школярам про широкі перспективи, які відкриває перед молодою людиною наука про світ.

Надалі на юних учасників Літньої школи чекала лекція професора Володимира Ткачука «Кубіти та Всесвіт», а професорка кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука фізичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Христина Гнатенко розповіла школярам про використання квантових комп’ютерів для наукових досліджень та розв’язання практичних задач. Поєднавши формати лекцій та ігор науковці змогли повести юних дослідників у мандрівку дивами науки, яка прагне пізнати будову нашого Всесвіту, а тепер – намагається поєднати в єдину систему розуміння мікро- і макросвіту.

Надалі на учасників Літньої школи чекає ще три дні знайомства з можливостями, які відкрило для світу створення квантового комп’ютера. Так, школярі дізнаються про парадокси квантової механіки і спробують уявити собі кота Шредінгера, прослухають лекцію про програмування мовою Python та працюватимуть над проєктами з квантових обчислень.

На завершення роботи Літньої школи учасники презентуватимуть власні напрацювання та поділяться враженнями від п’ятиденного знайомства з квантовим програмуванням.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото