Творчі колективи Львівського університету презентували Україну в Бельгії та Нідерландах

Розповідати про Україну в світі, презентувати її культуру, мову, пісню особливо під час війни – відповідальна та нелегка місія українців, спрямована на консолідацію зусиль усієї світової спільноти задля перемоги України над російським агресором.

Втілюючи місію культурної дипломатії та допомоги Збройним силам України, мистецькі колективи Львівського національного університету імені Івана Франка – Народний дівочий хор «Ліра» під керівництвом Оксани Мельничук та Народна капела бандуристок «Зоряниця» під керівництвом Зіновії Сичак упродовж 13-21 березня 2023 року побували в Бельгії та Нідерландах з благодійними концертами на підтримку Збройних сил України. Завдяки своєму таланту, кропіткій підготовці та самовіддачі учасниці зуміли неабияк зачарувати європейських слухачів проникливим виконанням українських пісень та харизматичною грою на бандурі.

Під час поїздки мистецькі колективи здійснили сім концертів у різних містах Бельгії, зокрема у Генті, Грімбергені, Антверпені, Сінт-Нікласі та в голландському місті Гюлст. Зокрема, у місті Антверпен учасниці Народного дівочого хору «Ліра» та Народної капели бандуристок «Зоряниця» взяли участь у фестивалі пісні Vlaams National Zangfeest, який відбувається лише раз на рік, та виступили з концертом в місті Грімберген, де були присутні особливі гості, зокрема, український дипломат, випускник Львівського національного університету імені Івана Франка Всеволод Ченцов, долучившись, таким чином, до придбання трьох машин швидкої допомоги, які вже після концерту вирушили до наших бійців на фронт.

«Нашу поїздку до Бельгії та Нідерландів організував наш давній знайомий, 78-річний бельгієць Іво Коллієр, який давно закоханий в Україну і Львів зокрема. Цьогоріч наша поїздка була особливою, адже відбувалася у час війни. На цьому також наголосив Іво Коллієр, запропонувавши нам здійснити таку подорож і зазначивши, що у Бельгії та Нідерландах ми зможемо виступити із благодійними концертами та фінансово допомогти Збройним силам України. Безперечно, ми одразу ж погодилися!», ‒ розповідає керівниця Народного дівочого хору «Ліра» Оксана Мельничук.

«У далекому 1992 році пан Іво приїхав в Україну, до Львова. Прогулюючись містом, він завітав у Львівський університет, де випадково в коридорі почув, як грає Народна капела бандуристок. Він був у захваті, і з того часу організовує для нашого й інших колективів закордонні поїздки. Зокрема, «Зоряниця» цього разу здійснила подорож у Бельгію вже втретє», ‒ додає керівниця Народної капели бандуристок «Зоряниця» Зіновія Сичак.

За словами учасниць колективів, приїхавши у Бельгію, усі насамперед оцінили надзвичайно високий рівень організації, гостинність, дружелюбність і відчули співчуття бельгійців українцям як нації, яка зіштовхнулась зі збройною агресією з боку сусідської країни.

«Ми відвідали три великі міста Фландрії. Нам організували екскурсію в місто Гент – надзвичайно старе і красиве, з судноплавними каналами. Це було незабутньо, дівчата з колективів не вірили, що мають таку унікальну можливість побувати там», ‒ зазначає Оксана Йосипівна.

Надалі Народний дівочий хор «Ліра» та Народна капела бандуристок «Зоряниця» тричі виступили у бельгійському місті Сінт-Ніклас. Два концерти відбулись для школярів старших класів, а ввечері відбувся великий двогодинний концерт у храмі на території школи, куди мали змогу зайти містяни й усі охочі. «Тут варто відзначити те захоплення і зачарування, з яким слухали виступ колективів Львівського університету бельгійські школярі – вони із цікавістю розглядали музичні інструменти й на одному подиху слухали виконання українських пісень», ‒ ділиться враженнями Оксана Мельничук.

Керівниця Народної капели бандуристок «Зоряниця» Зіновія Сичак також відзначає високий рівень організації поїздки та розповідає, що від участі в концертах усі були у захваті – як учасниці колективів Львівського університету, так і слухачі. Це – результат кропіткої щоденної праці бандуристок та високого рівня підготовки концертної програми спільно з колегами із «Ліри».

За словами керівниць колективів, кожного разу на концерти вони брали  прапор України та бойовий прапор з фронту з підписами бійців, який спеціально для них привезли представники 1-шої окремої бригади спеціального призначення імені Івана Богуна Збройних сил України. Мистецькі колективи виконували Гімн України, декілька пісень українською мовою та на завершення вражали слухачів виконанням пісні про Батьківщину фламандською мовою (розмовна (неофіційна) назва нідерландської мови Бельгії).

«Слухачі були у захваті від того, що наші дівчата змогли вивчити три куплети пісні фламандською. Вони не вірили собі, захоплюючись щирим і вмілим виконанням цієї композиції. По завершенню тішили нас бурею овацій», ‒ захопливо розповідає Зіновія Михайлівна.

Також під час закордонної поїздки мистецькі колективи Університету виступили у великому храмі містечка Кілдрехт, що біля міста Антверпена, де вдалося зібрати певну суму коштів на рахунок благодійної організації, яка займається допомогою для України. За словами учасниць колективів, до концерту в Кілдрехті також вдалося побувати на екскурсії в Антверпені, під час якої усіх особливо вразила прогулянка підземним переходом, який пролягає під річкою Шельда.

«Наступний концерт відбувся у місті Грімберген, де ми виступали в церкві при чоловічому монастирі. Цікаво, що пастор цього храму Карл від початку війни займається благодійністю й значно допомагає Україні. Нашим концертом він долучив нас до придбання трьох машин швидкої допомоги, які одразу ж після виступів поїхали на фронт в Україну. Окрім великого шоу-концерту, всім присутнім демонстрували фільм про українців й допомогу Україні у час війни зокрема, що нікого з присутніх не залишило байдужим. Тоді наш концерт тривав понад півтори години. Після завершення ми вручили  пам’ятні подарунки про Львів і Львівський університет нашим бельгійським друзям», ‒ зазначає Оксана Мельничук.

Також мистецькі колективи Львівського університету взяли участь у Святі фламандської пісні, який організувала волонтерська організація Algemeen Nederlands Zangverbond, фінансовий партнер поїздки.

«Все дійство відбулося у величезному залі, який заповнили понад тисячу людей. Виступ «Ліри» і «Зоряниці» був першим – спочатку ми виконали фламандську пісню, у що вони, звісно, не могли повірити. Уявляєте цей тисячоголосний хор слухачів, які нам підспівували? Це було надзвичайно! Надалі колективи виконали українські пісні, серед яких відома на увесь світ «Ой, у лузі червона калина». Нас проводжали оваціями, усі були у захваті від того, що відбувається. А відтак, на концерті нам вдалося зібрати 10 000 євро – безготівковим способом ці кошти будуть спрямовані на закупівлю амуніції для наших військових», ‒ розповідає Оксана Мельничук.

Надалі мистецькі колективи Університету поїхали у Нідерланди, де виступили із благодійним концертом в одному із храмів міста Гюлст. Таким чином учасникам вдалося зібрати ще близько 3000 євро на потреби української армії.

«Враження від нашої нещодавньої закордонної поїздки – лише найкращі. Попри унікальну можливість виступити перед європейськими слухачами в старовинних храмах із майже тисячолітньою історією, ми мали нагоду побувати у чудових містах і місцях Бельгії, а також взяти участь у неформальних заходах, які для нас охоче організували бельгійські друзі. Нам потрібно цінувати таку підтримку і співчуття й розуміти, що завдяки зусиллям кожного із нас ми наближаємо нашу спільну перемогу над ворогом», ‒ переконана Зіновія Михайлівна.

Світлини: мистецьких колективів Більше фото