Львівський університет відвідав космолог, професор Прінстонського університету і Президент фонду імені Саймонса Девід Шпергель

Девід Шпергель (David N. Spergel), американський астрофізик, космолог, професор Прінстонського університету і Президент фонду імені Саймонса (Simons Foundation) 8 серпня 2023 року відвідав Астрономічну обсерваторію Львівського національного університету імені Івана Франка. Він був провідним теоретиком у проєкті Космічної обсерваторії «Картограф мікрохвильової анізотропії імені Вілкінсона» (Wilkinson Microwave Anisotropy Map, WMAP), призначеного для вимірювання флюктуацій температури реліктового випромінювання. Ця обсерваторія впродовж дев’яти років сканувала небо роздільною здатністю у 20 дугових мінут і вперше побудувала карту флюктуацій температури реліктового випромінювання всього неба. Результати цього проєкту стали проривними в космології – вже другий випуск даних спостережень за 3 роки спостережень започаткував еру точністної космології.

Девід Шпергель нагороджений багатьма науковими відзнаками, серед яких – Премія Шао (2010), Премія Денні Гайдемана з астрофізики (2015), Премія Грубера з космології (2015) та Премія з фундаментальної фізики (2018), яка є найбільшою у науковому світі. Зараз професор Шпергель займається дослідженнями темної матерії та моделюванням апаратури для пошуку екзопланет.  Співробітники Астрономічної обсерваторії знають його праці та цитують у своїх. Крім цього, Девід Шпергель з 2019 року є президентом Фонду Саймонса, одного з найбільшого американських фондів підтримки американських і світових вчених. Зокрема, фонд Саймонса опікується сайтом arxiv.org, який відомий кожному фізику та астроному, а в останні роки фінансує також українських вчених.

Під час спілкування науковці Астрономічної обсерваторії та Девід Шпергель обговорили шляхи і можливості співпраці. Зокрема, вчені Університету розказали американському науковцю про свої останні дослідження в царині космології та великомасштабної структури Всесвіту. Як виявилось, навіть Атлантичний океан між українськими та американськими вченими не заважає їм мати багато спільного. Так, команда Астрономічної обсерваторії під керівництвом директора вже багато років використовує математичні методи Марківських ланцюжків Монте Карло (MCMC), лекцію про які прочитав Девід Шпергель. Також у працівників Обсерваторії зародилась ідея для наукової роботи із використанням одного з проєктів, над яким працювала команда професора Шпергеля в Прінстоні, а саме, набору багаточастинкових великомашстабних симуляцій Всесвіту CAMELS. В свою чергу, Девід ознайомився із новітніми методами в області топологічного аналізу даних, які українські вчені застосовують до вивчення великомасштабної структури Всесвіту. Крім цього, науковці розповіли про заснування та історію найстаршої астрономічної обсерваторії в Україні, а також про львівські наукові школи, і зокрема — про математичну.

Професор Шпергель розповів про своє бачення можливої міжнародної та американської допомоги українським астрономам та астрофізикам. Так, він розказав про можливість поділитись новітніми науковими даними із майбутніх спостережень телескопу Обсерваторії імені Віри Рубін, припустив, що можливе грантове фінансування хмарних обчислень українських вчених і розказав про новий спільний проєкт із НФДУ та міжнародними партнерами по грантовій підтримці українських вчених (IMPRESS-U).

Більше фото