У Львівському університеті відбувся ІІ (обласний) етап ХХ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика

23 листопада 2019 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся ІІ (обласний) етап ХХ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, у якому взяли участь студенти коледжів та закладів вищої освіти Львівської області, які стали переможцями попереднього етапу.

Відкриття конкурсу відбулося в Актовій залі Львівського університету. Проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Університету Володимир Качмар зазначив, що конкурс став традиційним і для цілої України, і для Львівського університету, адже щороку  збирає все більше людей, яким небайдужа українська мова. Проректор побажав учасникам конкурсу провести час в Університеті творчо і змістовно. Принагідно Володимир Михайлович коротко розповів про окремі події з історії Університету, які представляють заклад у контексті процесу державотворення та боротьби за українську мову. «Перебуваючи в будівлі Львівського університету, неможливо не згадати, що саме тут, наприкінці ХІХ століття спостерігав за подіями журналіст Іван Франко. В цій залі проходили урочистості, засідання, в яких брали участь українські та польські посли. У Львівському університеті тривала боротьба за українську мову, українське слово, український університет. Починаючи з 1848 року, коли було засновано кафедру руської словесності, яку очолив Яків Головацький, і проходячи через різні етапи, наприклад, створення Studium rutenum, Університет відстоював свою українськість. Все це доводить, що історія Львівського університету завжди тісно була пов’язана з боротьбою за мову», – зазначив проректор.

Згадуючи про небайдужість та патріотизм студентів Львівського університету, які активно брали участь у цій боротьбі, Володимир Качмар додав: «Ми думали, що в ХХІ столітті вже не доведеться боротися за свою мову. Коли в 1991 році ми здобули незалежність, цю незалежність вибороли багато поколінь наших героїв, зокрема наші студенти, які відстоювали її під час Революції на граніті, Помаранчевої революції, Революції Гідності. Нещодавно ми вшановували пам’ять героїв Небесної Сотні, і я хотів би, щоб зараз ми також згадали про їхній подвиг хвилиною мовчання».

Після цього до слова запросили декана філологічного факультету, професора Святослава Пилипчука, який зазначив: «Свого часу Тарас Шевченко писав: «Я на сторожі коло їх поставлю слово». Це українське слово за свою історію пережило багато спроб знищення. Однією з таких спроб був Голодомор». Святослав Михайлович  згадав про жертв Голодомору1932-33 років і були «тими людьми, які мали розвивати українську культуру, мали стати цвітом нашої нації, але, на жаль, покинули цей світ завчасно».

Святослав Пилипчук привітав учасників заходу і висловив сподівання на те, що конкурс імені Петра Яцика, започаткований відомим українським діячем та меценатом, котрий не забував про свої корені навіть далеко за океаном, дасть можливість студентам також утвердитись у своїй ідентичності. «Конкурс імені Петра Яцика – це дуже важливий соціальний захід. Кожен з вас знає, що конкурс імені Петра Яцика носить ім’я великого українця, який змушений був жити далеко за межами України, але ніколи не забував про те, хто він є. Його приватна ініціатива щодо проведення конкурсу потрапила на благодатний ґрунт, і це підтверджується тим, що ми збираємося кожного року вже вдвадцяте поспіль. Я щиро сподіваюся, що кожен з вас є тим, хто буде укріплювати нашу державу своїми знаннями та плідною працею. Я щиро вітаю вас із початком конкурсу, бажаю задоволення від праці і сподіваюся, що кожен з вас відчує себе сьогодні ще трішки більше українцем», – сказав він.

Завідувач кафедри українського прикладного мовознавства, професор Ірина Кочан розповіла, що за статистикою, щорічно у конкурсі імені Петра Яцика беруть участь понад 5 мільйонів учнів та студентів з понад 20 країн світу. Конкурс відбувається за підтримки Ліги українських меценатів, а відповідальними за його проведення є Інститут української мови НАН України та його директор, професор Павло Гриценко. При цьому Ірина Кочан наголосила, що попри намагання заборонити конкурс, традиція його проведення збереглася завдяки підтримці небайдужих: «Конкурс, який проводиться ще з 1999 року і щороку збирає все більше молоді, у 2010 році за наказом міністра Табачника намагалися заборонити, але попри це, конкурс вижив і проводиться вже вдвадцяте». Розповідаючи про цьогорічні змагання, Ірина Кочан зазначила, що конкурс має одну особливість: якщо раніше студентів для проходження конкурсу ділили за гуманітарним/негуманітарним профілем, то цьогоріч учасники змагалися лише у двох категоріях: студенти коледжів та студенти закладів вищої освіти.

Голова методичного об’єднання викладачів української мови та літератури Ірина Дика, вітаючи учасників конкурсу, поділилася своїми міркуваннями щодо значення рідної мови: «Якщо ми не маємо під ногами ґрунту, фундаменту, який складається з рідної мови, культури, нації та її цінностей, тоді земля не буде нас слухати. Тому тішмося, що маємо нагоду ще раз виявити знання тієї мови, яка дає нам силу і можливість існувати у цьому нелегкому світі», – сказала вона.

Після урочистого відкриття учасники розпочали виконувати конкурсні завдання. Учасники, які покажуть найкращі результати, матимуть змогу взяти участь у наступному, Всеукраїнському, етапі конкурсу.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото