У Львівському університеті презентували виставку пасхальних яєць з авторською вишивкою народної майстрині Галини Ковальської

7 травня 2024 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася урочиста презентація унікальних робіт – десяти великих писанок з авторською вишивкою, які власноруч створила народна майстриня з м. Жовква Галина Ковальська.

Висота пасхальних яєць – від 90 сантиметрів до 1,5 метра. Висота найвищої писанки разом із підставкою — 2,5 метра (сама писанка — півтора метра). Для її декору майстриня використала 700 метрів джгута та два кілограми клею. На оздоблення цієї роботи пані Галина зібрала 580 маленьких вишитих писанок як власних, так і тих, які вишили діти, зокрема вихованці Жовківського навчально-реабілітаційного центру «Злагода». Колекція пасхальних яєць з автентичною вишивкою Галини Ковальської занесені у Книгу рекордів України і є вже другим рекордом народної майстрині, яка взимку виготовила вишиті кульки, що прикрашали міську ялинку.

Професорка кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби факультету міжнародних відносин Ірина Кіянка, відкриваючи виставку, відзначила унікальність такої події для Львівського університету, адже експозиція є рекордною колекцією найбільших вишитих писанок в Україні.

Під час відкриття виставки Ректор Львівського університету, академік НАН України, професор Володимир Мельник відзначив унікальність витворів Галини Ковальської і наголосив на майстерності виконання виробів, які потребують значних зусиль, терпіння та наснаги. «Ми сьогодні у Львівському університеті маємо унікальну можливість побачити те, що від душі витворила майстриня, черпаючи із джерела свого натхнення. Виготовлення таких речей вимагає великої кропіткої праці, яка інколи може тривати роками. А відтак, слава і честь духовному пориву пані Галини. Майстриня подарувала нам бачення України крізь призму свого сприйняття, через суто українське етнічне начало, закладене у кожній вишивці. Усі охочі матимуть унікальну можливість оглянути виставку і відчути ті хвилюючі емоції та переживання, які пані Галина і діти вклали у свої писанки», ‒ висловив переконання Володимир Петрович.

Презентуючи унікальну виставку вишитих писанок в Університеті, народна майстриня Галина Ковальська зазначила, що через вишивку зуміла виразити свій душевний біль через війну, підбираючи відповідні кольори та декоративні речі, а сама робота, яка тривала упродовж тривалого періоду часу, допомагала жінці впоратися із депресивним станом та емоціями.

 

«У роботах виставки – мій біль, адже війна для мене – катастрофа. Мій чоловік з перших днів війни пішов захищати Україну, і для того, аби відволіктися від сумних думок та впоратися з емоціями я вирішила творити вишивки й оздоблювати писанки. Перша – найменша і найдорожча для мене, адже на ній із двох частин вишито старовинний столітній візерунок. Робота над нею тривала упродовж року.  За нею створювались інші писанки – «Ангелик», «Віночок», «Христос Воскрес». Згодом я почала створювати наступні. Сьогодні їх 10. Найбільша – моя гордість, адже на ній зібрані витвори діток, які по своєму виразили свої переживання та емоції у кожній зі своїх робіт. Я вважаю, що вона повинна стати світовим рекордом і вірю, що краса врятує світ», ‒ зазначила Галина Ковальська.

Експозиція у Львівському університеті триватиме тиждень й оглянути її можуть усі охочі, відвідавши головний корпус Університету.

Світлини: Олега Вівчарика та Юлії Гриценко Більше фото