У Львівському університеті презентували виставки, присвячені постаті Михайла Грушевського

1 жовтня 2024 року в фойє Головного корпусу Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація двох виставок ‒ «Великий Всеукраїнець» та «Михайло Грушевський – постать і образ», присвячених життю і творчості державотворця, яскравого політика і громадського діяча, всесвітньо відомого науковця Михайла Грушевського. Відкриття експозиції ініціював Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові у рамках проведення Міжнародної конференції «Михайло Грушевський: організатор української історичної науки кінця ХІХ першої третини ХХ століття», яка відбулася з нагоди 130-річчя початку наукової діяльності Михайла Грушевського у Львівському університеті.

Виставки плакатів, які презентували для академічної спільноти Університету, присвячені як біографічним віхам Михайла Грушевського, так й основним періодам його державотворчої та наукової діяльності. Також для громадськості представлена унікальна колекція портретів видатного вченого, які виконали різні автори у різних техніках.

Зокрема, виставка «Великий Всеукраїнець» містить фактологічну інформацію про народження, дитинство та юність, навчання, період НТШ і наукової діяльності вченого, життя та працю Михайла Грушевського у важливий період створення Української Народної Республіки та функціонування Української Центральної Ради, а також цікаві факти про родину державотворця та особливий літній відпочинок у селі Криворівня, що у високогір’ї Карпат.

Окрім того, на стендах розміщені портрети Михайла Грушевського та членів його сім’ї, які доповнюють цитати з автобіографії видатного вченого, що найяскравіше демонструють непохитну віру Михайла Грушевського у вільну, незалежну і сильну Українську Державу, в якій живуть і працюють щасливі, сповнені гордості та пошани до своєї країни люди.

Як зазначила під час відкриття виставки головна зберігачка фондів Державного меморіального музею Михайла Грушевського Олеся Ванчура, презентація виставок у Львівському університеті – це своєрідний анонс-запрошення усіх зацікавлених у постаті та творчості видатного Українця відвідати Музей Михайла Грушевського у Львові, який розміщений у родинному будинку вченого.

«Під час підготовки цієї виставки для нас було принципово використати матеріали нашої потужної фондової збірки, а також взяти за основу текстову частину з автобіографії Михайла Сергійовича. Окрім того, важливо було додати спогади-цитати відомих людей, сучасників Михайла Грушевського. На десяти банерах виставки «Великий Всеукраїнець» висвітлюються основні етапи життєдіяльності вченого», ‒ зазначила Олеся Ванчура та коротко ознайомила усіх присутніх зі змістом стендів.

Виставку банерів «Михайло Грушевський – постать і образ» презентувала для усіх зацікавлених вчена секретарка Музею Софія Легін. «Наш фонд налічує понад 29 000 одиниць, і значну частину становить саме образотворче мистецтво, куди входять, зокрема, портрети Михайла Грушевського, написані вже сучасними авторами. Саме завдяки таким банерним виставкам у час війни усі охочі можуть ознайомитися зі скарбами, якими володіє Музей. На цих стендах можна побачити портрети Михайла Грушевського, які у різних стилях виконали різні автори. Кожен із художників, перед тим, як намалювати портрет, уважно і ретельно вивчав постать і життя Великого Українця, аби створити саме той неповторний образ Михайла Грушевського у своїй уяві. Кожне із цих зображень має свою унікальну історію», ‒ зазначила Софія Легін та наголосила на декількох найважливіших портретах вченого та його родини, які є особливо цінними для фондів Музею.

Окрім того, на банерах виставки ««Михайло Грушевський – постать і образ» усі зацікавлені мають змогу почерпнути натхнення із влучних висловлювань, які належать Михайлові Грушевському, і які не втрачають своєї важливості й актуальності для українців. «Єднатися, концентруватися, а не ділитися, не розбігатися – се повинно бути у всім нашим гаслом», «Струси з себе рабський дух і научися більше шанувати себе, українська суспільносте, коли хочеш жити по-людськи і бути по-людськи шанована», «Україна не тільки для українців, а для всіх, хто живе на Україні, а живучи любить її, а люблячи хоче працювати для добра краю і його людности, служити їй, а не обирати, не експлуатувати для себе» ‒ так закликав Михайло Грушевський українців не втрачати ентузіазму, жити і працювати на благо України та розквіту своєї держави. На стендах виставки також презентовано декілька уривків із автобіографії Михайла Грушевського, завдяки яким є можливість краще пізнати і зрозуміти постать видатного Українця: його мотивацію, натхнення та оцінити глибину його державотворчих та націєтворчих поглядів.

Додамо також, що днями представники адміністрації, студенти та працівники Львівського національного університету імені Івана Франка вшанували пам’ять Михайла Грушевського з нагоди 158-річчя від дня його народження покладанням квітів до пам’ятника Великому Українцю у Львові.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото