У Львівському університеті розпочав роботу V Міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини

Близько 100 експертів з питань правосуддя, серед яких – юристи та судді Європейського  суду з прав людини, адвокати, представники суддівського корпусу Конституційного Суду України, Верховного Суду України та Вищого адміністративного суду України, Національної школи суддів України, правознавці Львівського національного університету  імені Івана Франка обговорюють питання, пов’язані з практикою використання рішень Європейського суду з прав людини у правозастосовній діяльності судів в Україні.

Це вже п’ятий Міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини, що традиційно відбувається у Львівському університеті в межах проекту Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя» за фінансової підтримки Уряду Канади й у співпраці з Міністерством юстиції України, Верховним Судом України та Вищим адміністративним судом України.

«Фундаментальною засадою європеїзації нашої країни є повернення до питання про пріоритет правових цінностей у свідомості кожної людини і самосвідомості всього суспільства», – зазначив у вступному слові Ректор Університету,  професор Володимир Мельник.

«На мою думку, відбулась, дуже негативна річ – нігіляція норм права в житті країни. А відтак, ми маємо загублене покоління в контексті розуміння імперативу права як імпліцитної норми організації життєдіяльності людини і суспільства у наш час і зокрема в нашій країні», – підкреслив Ректор.

За словами професора Володимира Мельника, актуальність дискусії учасників Міжнародного форуму з практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) та напрацювання відповідних рішень за підсумками роботи форуму є вкрай необхідними для утвердження верховенства права, «освячення Закону як безумовної цінності, без якої говорити про європейський вибір України просто не приходиться».

Звертаючись до спільноти правників і юристів-практиків, декан юридичного факультету, професор кафедри кримінального права і кримінології ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Бурдін зауважив: «Для мене знаковим є той факт, що Міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини відбувається саме у Львівському університеті, адже наш Університет є багаторічним хранителем не тільки академічних традицій, а й тією вищою школою, яка формує повагу до прав і свобод людини та громадянина. Знаково й тому, що саме викладачі та студенти Львівського університету, ризикуючи своїм життям і здоров’ям, а часто й жертвуючи ними, обстоювали на Майдані права та свободи кожного з нас, запобігаючи узурпації влади».

Декан юридичного факультету наголосив, що рішення Європейського суду з прав людини є унікальним явищем для правової системи України.

Однак, за словами професора Володимира Бурдіна, серед експертів у галузі теорії права й досі  ведуться дискусії щодо ролі рішень Європейського суду з прав людини у системі права та їх прецедентного характеру з огляду на Закон України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини». Відкритим залишається й питання: чи володіють вони тими ознаками джерел права, які визначає згаданий закон. «А тому необхідно детально обговорити також і проблеми автентичності перекладу та коректності тлумачень рішень ЄСПЛ», – вважає він.

Під час урочистого відкриття форуму з вітальними словами звернулись до учасників суддя Верховного Суду України Михайло Гриців, проректор Національної школи суддів України Наталія Шукліна, суддя Вищого адміністративного суду України Євгенія Усенко.

Національний менеджер програми «Верховенство права та права людини» Координатора проектів ОБСЄ в Україні Наталія Ступницька ознайомила присутніх із діяльністю Організації з безпеки та співробітництва в Європі, розповівши про пріоритетні напрями її роботи та нові проекти, які стосуються широкого спектру питань, зокрема таких, як: правова реформа; освіта в сфері прав людини; боротьба з організованою злочинністю, тероризмом та торгівлею людьми; контроль за озброєннями та реформування збройних сил; захист довкілля; правоохоронна діяльність та безпека кордонів; свобода ЗМІ; вибори; належне урядування та ґендерна рівність.

Надалі учасники V Міжнародного форуму з практики Європейського суду з прав людини продовжили роботу у форматі сесійних засідань і дискусій.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото