У Львівському університеті відбулася зустріч із військовими письменниками

4 травня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка в рамках V Всеукраїнського форуму військових письменників, який триває у Львові, відбулася авторська зустріч творчих військовослужбовців Рустама Дмитрука, Андрія Гуменюка та Катерини Флекман зі студентами, викладачами та працівниками Університету. Організатори заходу – Центр соціального розвитку та громадських ініціатив Львівського університету у співпраці з Профкомом студентів.

Мета Форуму, який об’єднує авторів – військовослужбовців, журналістів, а також тих, хто на початку протистояння російському агресору на Сході України були мобілізовані до лав ЗСУ, або пішли воювати добровольцями, ‒ сприяти взаєморозумінню, гуртувати, допомагати «відрефлексувати» отриманий Героями досвід на сторінках їхніх книг і поетичних збірок. Окрім того, зустріч є неформальним майданчиком для спілкування із громадою. Модерував захід завідувач кафедри української літератури імені академіка Михайла Возняка філологічного факультету Львівського університету Володимир Микитюк.

Зустріч розпочав проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського університету Володимир Качмар. Володимир Михайлович насамперед відзначив особливість та унікальність проведення такої зустрічі, адже вона є актуальною і безпосередньо пов’язана із військовими подіями, які нині відбуваються в Україні.

«Сьогодні маємо гарну нагоду поспілкуватися, познайомитися з цікавими людьми, які не лише творять українську історію, але й записують її, популяризують для прийдешніх поколінь. Ми всі сьогодні – свідки історичних подій, які кожен із нас щодня творить на своєму місці, працюючи для того, щоб війна якнайшвидше завершилася перемогою України», ‒ наголосив Володимир Качмар і зауважив, що, починаючи з 2014 року, до лав Збройних сил України вступили чимало викладачів та студентів Львівського університету, значна частина з яких ‒ добровольці. На жаль, є ті студенти і викладачі, які віддали свої життя, захищаючи Україну від лютого ворога.

Надалі запрошені гості коротко розповіли про те, що надихнуло їх стати письменниками, про особливості своєї творчості, яка безпосередньо пов’язана із війною, її цінність у теперішній час.

Зокрема, журналістка, поетеса та психологиня Катерина Флекман зазначила, що її діяльність пов’язалася із поезією завдяки війні. За її словами, з початком війни, ще з 2014 року, виникло бажання зробити щось для моральної підтримки бійців на передовій, і вона почала писати. «З часу повномасштабної війни я зрозуміла, що не зможу бути журналістом-репортером, адже перебуваю у Києві, далеко від передової. Усвідомила, що писатиму і поширюватиму свою поезію. Окрім того, веду поетичну хроніку, у віршах фіксую події, які відбуваються, пишу про власні усвідомлення й ідентифікацію», ‒ зазначила Катерина Флекман.

Також у заході взяв участь художник Андрій Гуменюк (Кельт) ‒ учасник Помаранчевої революції та Революції Гідності, який з початком війни у 2014 році став волонтером. З 2016 року – боєць Добровольчого батальйону ОУН. За хроніками російсько-української війни чоловік видав книгу «Африка», в яку увійшли «Пісні війни» і «Нелегальні Солдати Батьківщини». Андрій Гуменюк коротко розповів присутнім про основні географічні точки на передовій, в яких він перебував разом із побратимами, і зазначив, що події, які там відбувалися, стали основою для написання книги.

Також Андрій Гуменюк коротко розповів присутнім про процес написання і друкування книги, фінансову підтримку. «Я – художник, але на війні не дуже зручно малювати. Тому почав писати, хоча не є письменником. Записував свої рукописи на комп’ютері, деякі дописи розміщував у соцмережах. Згодом, за сприяння львівської інтелігенції, зокрема Ігоря Калинця, була видана моя книга», ‒ зазначив Андрій Гуменюк.

Про життя до війни і те, як потрапив до лав Збройних сил України розповів військовий поет, а у мирному житті ‒ професійний бармен Рустам Дмитрук. У лютому 2022 року разом з партнером був за крок до здійснення свого задуму ‒ відкриття коктейльного бару в центрі Львова, проте 24 лютого подався до ТРО. Так став солдатом – стрільцем підрозділу бригади тероборони. У березні 2023 року вийшла перша збірка його поезій. «Збірка вийшла, можна сказати, випадково. Мої друзі, потайки від мене, вирішили видати мої вірші, які їм були надто до вподоби. Більша частина віршів – інтимна лірика. А з війною я почав рефлексувати на військові події. І коли ми разом святкували мій день народження, вони зробили мені надзвичайний подарунок – видану збірку моєї поезії. Я був у захваті», ‒ поділився враженнями Рустам Дмитрук.

Також військовий поет розповів присутнім про відчуття війни на передовій, особливості спілкування з побратимами та зауважив, що з часом і під впливом обставин людина, зокрема, поет – змінюється, а відтак відчутно іншої тональності стають його вірші.

Під час зустрічі художник та військовий письменник Андрій Гуменюк розповів присутнім про походження свого «позивного» імені, його значення та коротко пояснив назву своєї книги «Африка», яка, за його словами, є образом війни.

Надалі зустріч тривала у форматі діалогу, зокрема, присутніх цікавило питання важливості і доцільності створення осередків для спілкування між військовими письменниками окрім форумів. Гості відзначили, що надзвичайно важливо зрозуміти важливість своєї творчості і доносити її своїм читачам, зокрема, військовим, яким близькі теми, що описані на сторінках книг чи поетичних збірок, підтримати їх морально і психологічно, підняти бойовий дух.

Зокрема, Катерина Флекман відзначила важливість отримання енергії від читачів, своєрідного енергетичного фідбеку, який утверджує доцільність і актуальність праці письменника чи поета та надихає писати далі. Рустам Дмитрук натомість зауважив, що за сьогоднішніх обставин важливо використовувати соціальні мережі для поширення свого творчого контенту.

Разом з тим присутніх цікавили питання складнощів для письменника, який описує воєнні події, та поради для  початківців – на що краще і варто звертати увагу. Так, гості зійшлися на думці, що ніколи не варто відкладати думки та ідеї на потім і вкрай важливо одразу за нагоди десь їх занотовувати. Також, словами військових, не варто боятися ділитися своєю творчістю з читачами й  аналізувати їхню реакцію. Зокрема, Андрій Гуменюк у цьому контексті відзначив, що насамперед потрібно фіксувати оповідання про події для самого себе, зрозуміти значущість і важливість своєї роботи як для сучасників, так і для прийдешніх поколінь і обов’язково занотовувати думки та історії для читачів.

Підсумовуючи зустріч, гості відзначили, що їхня творчість насамперед призначена для сучасників і висловили віру у те, що слово поета чи письменника має неабиякий вплив на хід подій.

Додамо, що учасники V Всеукраїнського форуму військових письменників вже традиційно зустрінуться з читачами не лише у Львові, але і в Червонограді, Моршині, Стрию, Буську, Бориславі, Трускавці, Миколаєві, Новому Роздолі, Радехові та інших містах Львівщини

Світлини: Марії Твардовської Більше фото