У Львівському університеті відбулося відкриття фотовиставки про Київщину після деокупації

3 квітня 2024 року у головному корпусі Університету відбулося відкриття виставки студента факультету журналістики Маркіяна Вачкова та французького фотографа українського походження Юрія Білака «Весна страху. Київщина». Фотопроєкт присвячений другій річниці звільнення Київщини від ворожої окупації та висвітлює наслідки злочинних дій російських військ проти мирного населення. Подію відвідали студенти та викладачі Університету, представники факультету журналістики та запрошені організаторами гості.

Розпочинаючи захід, куратор фотовиставки, асистент кафедри радіомовлення і телебачення факультету журналістики Ярослав Табінський закликав присутніх вшанувати хвилиною мовчання фотографів та медійників та загалом усіх, хто постраждав внаслідок російської агресії.

Надалі, звертаючись до присутніх, проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар поділився враженнями про проєкт та наголосив на важливості проведення подібних заходів в Університеті. «У нашій пам’яті назавжди збереглися фото з Гостомеля, Бучі, Ірпіня та інших міст Київщини, котрі прийняли на себе удар ворога. Тоді світ думав, що ми здамося, та Україна вистояла і продовжує боротьбу завдяки людям, які віддали свої життя, і тим, хто сьогодні тримає зброю, завдяки викладачам і студентам, які з перших днів вирушили захищати нашу державу у лавах Збройних Сил України. І тепер, коли ми переглядаємо виставку «Весна страху. Київщина», яка нагадує нам про звірства росії, я хочу вкотре подякувати всім воїнам, адже саме завдяки їхній щоденній праці ми маємо змогу організовувати подібні заходи та продовжувати свою роботу», – зазначив Володимир Качмар.

Опісля слово надали співавтору виставки Юрію Білакові, який розповів про історію створення фотографій та власний досвід перебування на деокупованих територіях. «Коли я дізнався про повномасштабне вторгнення росії в Україну, то одразу ж задумався, чим можу допомогти, де можу бути якомога кориснішим. Спершу я зосередився на волонтерській і матеріальній допомозі, збирав кошти на купівлю машин для ЗСУ. Згодом я зрозумів, що хочу задокументувати сліди війни, не лише за допомогою світлин, але й, зберігаючи історії людей, які пережили страшні події. Готуючи виставку, я зрозумів, що мені складно обрати якісь окремі фрази як описи до фото, мені хотілось поділитися цими текстами сповна. Саме тому біля моїх фотографії є QR-коди, які ведуть до історій про спогади людей, які пережили важкі дні навесні 2022 року», – зазначив Юрій Білак.

Надалі до слова запросили заступника декана факультету журналістики з наукової та навчально-методичної роботи Андрія Яценка, який акцентував на необхідності студентських ініціатив, які зміцнюють нашу пам’ять про важливі сторінки новітньої історії. «Нещодавно ми відкривали виставку світлин і військових трофеїв прессекретаря 10-тої Окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс», нашого студента Микити Шандиби і я радий, що традиція таких проєктів продовжується. Я щиро переконуюсь, що наші студенти вміють вражати своїми талантами. Експозиція фотовиставки «Весна страху. Київщина» є поєднанням робіт всесвітньо відомого фотографа Юрія Білака та початківця у цій сфері, студента нашого факультету Маркіяна Вачкова. Розглядаючи їхні світлини, я вірю, що вже невдовзі ми робитимемо виставку світлин нашої з Вами перемоги», – підсумував Андрій Яценко.

Згодом слово надали студенту факультету журналістики Маркіяну Вачкову. Він поділився переживаннями та труднощами, з якими стикнувся під час створення проєкту, а також розповів про специфіку роботи у складі делегації міжнародних журналістів на Київщині після деокупації регіону.

«Спершу ми планували провести виставку на факультеті журналістики, втім масштаби нашого задуму зросли, тож я радий вітати усіх присутніх у головному корпусі Університету. Переконаний, що такі виставки, як наша з Юрієм, є важливими для українського суспільства. Я потрапив на Київщину разом з делегацією журналістів з Франції. Поки вони знімали сюжет, я вирішив зробити знімки, бо з дитинства захоплююсь фотографіями. Тепер мої кадри стали частиною цієї експозиції. Сподіваюся, що до перегляду виставки долучиться багато людей, які не лише подивляться фото, але й прочитають історії, які за ними стоять, і тим самим нагадають собі про події, які ми не маємо права забувати», – поділився Маркіян Вачков.

Також за допомогою відео до присутніх звернувся український музикант, клавішник українського гурту «Брати Гадюкіни» Павло Крахмальов. «Сьогодні Ви маєте унікальну нагоду побачити, як виглядала Київщина у ті страшні дні. Людина так влаштована, що коли якісь події віддаляються, то ми про них забуваємо, але те, що стосується війни, забувати неприпустимо. Ця мистецька виставка є одним із нагадувань про те, що з нами сталося. Це – пам’ять заради перемоги. Окрім жаху, ці фото нагадують про важливі речі: про те, що чиїсь обійми можуть бути останніми, про усмішки на обличчі, любов у серці. Усе це ми навчилися цінувати і ніколи не повинні забути», – додав Павло Крахмальов.

Опісля слово надали завідувачці кафедри радіомовлення i телебачення Парасковії Дворянин. «Коли поєднується енергія і досвід, то результатом стає успіх. Ця формула справді дієва, і сьогодні ми маємо ще одне їй підтвердження: під час творення цього проєкту поєднались енергія – Маркіян Вачков – та досвід – Юрко Білак. Я щиро дякую усім, хто долучився до організації фотовиставки, а присутнім на події студентам наголошую: якщо у Вас виникають ідеї, реалізація яких здається нереальною, то відкидайте всі сумніви, шукайте людей з досвідом і разом втілюйте свої плани у життя. Чим більше у нас буде втілених ідей, тим ближчою стане наша перемога», – акцентувала Парасковія Дворянин.

Відеозвернення до учасників заходу записала і українська тележурналістка Соломія Вітвіцька, яка поділилась власними спогадами з перших місяців повномасштабного вторгнення. «Ми відчували неймовірне щастя, коли в ефірі новин говорили про те, що ворог вже тікає і Київщина – деокупована. Ті звірства, які ми побачили у звільнених містах, були жахливими і страшними, але фіксувати ці моменти надзвичайно важливо. І такі виставки, як та, що сьогодні розпочинається у Львівському університеті, є ще одним знаряддям у нашій інформаційній війні, тому що це привід говорити про те, що відбувалося. Вона містить конкретні фотодокази злочинів проти людяності, які чинили російські окупанти. Бажаю нам усім об’єднатися, розуміти, за що ми боремося і рухатися до перемоги», – наголосила Соломія Вітвіцька.

На завершення заходу Ярослав Табінський подякував усім за присутність, запросив до огляду світлин та додав: «Хочу щоб всі ми розуміли, для чого потрібно документувати події: задля підтвердження дійсності та фіксації злочинів російських військових на наших територіях. Памʼятаймо, що фотографуючи, ми зберігаємо від забуття для наших нащадків ту дійсністьЮ у якій нам доводиться жити».

Додамо, що виставка «Весна страху. Київщина» експонуватиметься до 12 квітня 2024 року. Переглянути її можуть усі охочі у вестибюлі головного корпусу Університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото