У Львівському університеті відбувся міжнародний саміт  «Стояти на сторожі верховенства права»

8-10 грудня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся міжнародний саміт «Stand Tall for the Rule of Law» («Стояти на сторожі верховенства права»). Для участі в саміті до Університету прибули понад 80 провідних американських теоретиків і практиків міжнародного права – членів Американської спілки міжнародного права: професори Єльського, Пітсбурського, Оксфордського та інших провідних університетів як зі США, так і з інших країн.

В саміті взяли участь також провідні юристи-міжнародники з України – члени Української асоціації міжнародного права, представники Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України, інших державних та громадських організацій.

Саміт відбувся з нагоди відзначення 75-ї річниці з дня прийняття Генеральною Асамблеєю ООН Загальної декларації прав людини та Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.

Урочисте відкриття саміту розпочалось зі вшанування хвилиною мовчання пам’яті Героїв, полеглих у війні проти російського агресора.

З вітальним словом до присутніх звернувся ректор ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Мельник, який зауважив, що обрання Львівського університету місцем проведення такого масштабного заходу є символічним, адже саме представники Львівської правничої школи зробили значний внесок в утвердження верховенства права у світі. «Представники Львівської школи права стоять біля витоків основоположних актів, які утверджують верховенство права не як абстрактне поняття, а як дієвий інструмент захисту прав людини. Завдяки винятковим зусиллям відомого випускника школи права Львівського університету Рафала Лемкіна, розробника концепції геноциду, в 1948 році світ побачила Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Саме він запропонував кваліфікувати Голодомор 1932-33 років як геноцид Українського народу. Завдяки внеску сера Герша Лаутерпахта, також випускника Львівської правничої школи, теорія прав людини утвердилася в нормах міжнародного права, дотримання прав людини стало однією з фундаментальних цілей ООН», – наголосив Ректор.

У своєму вітальному слові Президент Американської спілки міжнародного права Ґреґорі Шаффер зауважив, що у теперішній непростий період регулювання міжнародних відносин на засадах справедливості та верховенства права має стати пріоритетом для всієї юридичної спільноти, а також від імені товариства висловив підтримку Українському народові та солідарність у боротьбі проти російського агресора. «Дуже важливо цінувати міжнародне право і робити все можливе для забезпечення міжнародних відносин, що базуються на засадах верховенства права і справедливості. Ми раді разом з українськими партнерами втілювати різноманітні ініціативи, і зараз хочемо вкотре висловити нашу підтримку та солідарність із Українським народом», – заявив Ґреґорі Шаффер.

Виконавчий директор та виконавчий віце-президент Американської спілки міжнародного права Майкл Купер висловив вдячність усім співорганізаторам та учасникам саміту, партнерам, міністерствам та урядам держав, які долучилися до заходу та підкреслив необхідність у подальшій взаємодії американських і українських правників у сфері забезпечення прав і свобод людини, особливу в умовах воєнної агресії росії.

З вітальним словом до учасників заходу звернувся також голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький. Він подякував іноземним колегам за візит та за підтримку України на міжнародній арені й наголосив на важливості встановлення злочинів російських військових та покарання винних.

Після цього виступив перший заступник Львівського міського голови Андрій Москаленко. Звернувшись до історії, він підкреслив, яким тісним є зв’язок Львова і Львівського університету, зокрема, з процесом утвердження верховенства права в Україні та світі.

Президентка Української асоціації міжнародного права Ольга Буткевич підкреслила, що в умовах розв’язання росією повномасштабної війни проти України, відданість цінностям міжнародного права є як ніколи важливою.

Після урочистого відкриття розпочалася безпосередня робота саміту, що відбувалась у форматі засідань, панельних дискусій та круглих столів. Загалом саміт зосередився на обговоренні різних актуальних міжнародно-правових тем, серед яких – переосмислення глобальної системи безпеки, розробка механізмів повернення незаконно депортованих дітей, роль санкцій у врегулюванні поведінки російського агресора, реінтеграція звільнених територій, міжнародно-правові механізми забезпечення демократичної відбудови країни тощо.

На урочистому закритті саміту в форматі відеозвернення до його учасників звернулася американська державна діячка Хілларі Клінтон, наголосивши на історичній важливості саміту у Львові в умовах воєнної агресії та подякувавши організаторам, в тому числі Львівському національному університету імені Івана Франка, за ініціативу. Пані Клінтон відзначила, що саме у Львові відбулося зародження низки фундаментальних ідей у сфері захисту прав людини, підкреслила вагомий внесок випускників Львівської правничої школи Рафала Лемкіна та Герша Лаутерпахта у становлення міжнародного права та висловила підтримку учасникам саміту в подальших зусиллях, спрямованих на захист демократії і прав людини.

Світлини: Олега Вівчарика та організаторів Більше фото