Університет відвідав виконавчий директор Вишеградського фонду Петр Мареш

24 квітня 2023 року Львівський національний університет імені Івана Франка відвідали представники Міжнародного Вишеградського фонду на чолі із виконавчим директором міжнародної організації Петером Марешем. Перебуваючи в Університеті, представники Фонду зустрілися з Ректором Володимиром Мельником, проректором з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергієм Різником, проректором з науково-педагогічної роботи та інформатизації Віталієм Кухарським і доценткою кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького Надією Лобур.

Під час спілкування Володимира Мельника і Петера Мареша йшлося про перспективи розвитку співпраці між ЛНУ ім. Івана Франка та Вишеградським фондом, а також про виклики, які постали перед Європою у контексті російської агресії.

Привітавши представників Фонду в Університеті, Ректор Володимир Мельник, передовсім висловив вдячність Петерові Марешу за багаторічну послідовну і безапеляційну підтримку євроінтеграційних прагнень України.

«Знаково, що ще у 2011 році Ви були одним із тих європейських політиків і дипломатів, хто виступав зі заявами про перспективність вступу України у Європейський Союз та про підтримку зі сторони Чехії. І зараз у Вашій особі я висловлюю щиру вдячність всьому чеському народові за підтримку України, за те, що сприймаєте боротьбу України як свою власну, як нашу спільну боротьбу за наші спільні цінності та свободу», – наголосив Володимир Мельник.

Петр Мареш у відповідь підтвердив, що кожен хто адекватно сприймає сучасну геополітичну ситуацію усвідомлює, що війна росії проти України, не є лише українською проблемою.

«Це війна, яка здивувала весь світ. У перші дні повномасштабного вторгнення росії у світі було мало людей, які вірили, що Україна переможе. Навіть найвідданіші друзі України говорили скоріше про те як будуть допомагати Вам після поразки. Але те, як Ви змогли очолити спротив росії назавжди буде вписано в історію людства. І зараз я впевнений, що ми усі будемо робити все можливе, аби Україна витримала, аби Ви перемогли», – наголосив Петр Мареш.

Водночас під час діалогу Володимир Мельник і Петр Мареш торкнулися тенденцій зростання зацікавлення до української культури у Європі, й у самій Україні. Петр Мареш висловив певність, що українцям треба все більше говорити про себе, свою культуру та ідентичність у Європі та світі і водночас розвінчувати російські міфи.

Обговорюючи можливості, які відкриває Вишеградський фонд перед університетською спільнотою, Петр Мареш акцентував, що міжнародна організація не може фінансувати масштабні наукові дослідження, але підтримує налагодження академічних, фахових і культурних контактів, тобто стажування, участь у конференціях та інші форми академічної мобільності. За словами виконавчого директора фонду, очолювана ним організація завжди із зацікавленням ставиться до пропозицій, які надходять від Львівського університету.

Додамо, що завдяки Вишеградському фонду упродовж останніх років у Львівському університеті мали можливість навчатися чи стажуватися представники Польщі, Словаччини та Угорщини, а представники ЛНУ ім. Івана Франка стажувалися за кордоном. Також Вишеградський фонд підтримував проєкти кафедри політології і кафедри історії країн Центральної та Східної Європи Львівського університету.