В Університеті презентували книги Аскольда Лозинського

19 жовтня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася презентація книг видатного політичного та громадського діяча, одного з лідерів української діаспори в США, президента Світового конгресу українців (1998-2008) Аскольда Лозинського. Під час заходу презентували відразу три книги автора – «Мрія, слово і чин. Збірник на пошану Володимира Янева» (Аскольд Лозинський тут є одним із редакторів), «Бо москалі чужі люде…» та «Ukraine: slaying the two-headed eagle».

Відкрив захід в.о. декана історичного факультету, професор Руслан Сіромський: «Метою сьогоднішнього нашого зібрання є презентація відразу трьох книг Аскольда Лозинського. Прикметним є те, що усі ці книги опубліковані у видавництві Наукового товариства Шевченка, яке цьогоріч відзначає 150-річний ювілей».

З вітальним словом до присутніх звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, професор Володимир Качмар, який наголосив, що сьогодні в Університеті презентують праці справжнього патріота України і великого друга Львівського університету. «Перед нам неординарна особистість, надзвичайно цікава людини, щирий патріот України, адже незважаючи на те, що пан Аскольд народився у США, перше слово він сказав українською», – підкреслив проректор.

З музичним подарунком для автора та учасників заходу виступили представники Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош».

Надалі до присутніх звернувся і сам Аскольд Лозинський. «Завжди, коли я видаю книжки, то роблю презентації для студентів тому, що студентська молодь думає різними шляхами, думає нестандартно. Йдучи вказівками своїх учителів, Ви можете бути далеко розумнішими за них», – зазначив Аскольд Лозинський, звертаючись до молоді. «Багато людей не розуміють, що справа України сьогодні є надзвичайно важливою. Я видав вже вісім книжок українською та англійською мовами на різні теми, але ключова тема завжди одна – Україна й український народ», – додав автор і коротко розповів, про що йдеться у його книгах.

Так, у виданні «Бо москалі чужі люде…» опубліковано збірку нарисів, статей і спогадів Аскольда Лозинського, в яких він торкається різних тем навколо подій, що відбуваються в Україні. Аскольд Лозинський, зокрема, аналізує повномасштабне вторгнення росії і жорстокий напад на український народ. У його статтях фігурують такі питання, як засудження агресії та повна солідарність світу з Україною, багатостороння допомога з боку США та інших країн Заходу у звільненні окупованих земель і готовність відбудувати Україну після повної перемоги. Друга книга «Мрія, слово і чин. Збірник на пошану Володимира Янева» вийшла в світ з нагоди 100-ліття Українського вільного університету та 30-ліття відходу у Вічність його багаторічного ректора Володимира Янева – пластуна, громадсько-політичного та релігійного діяча, науковця, публіциста, редактора, педагога, письменника, політвʼязня. Третя, англомовна, праця «Ukraine: slaying the two-headed eagle» також містить збірку есеїв, статей і спогадів, в яких автор розглядає актуальні для України проблеми й важливість України в світовому політичному контексті, а також аналізує злочинне повномасштабне вторгнення росії та жорстокий напад на Україну.

Своїми враженнями від праць автора поділився завідувач кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського, професор Олексій Сухий. «Ми розглядаємо ці книги з позиції українського історичного джерела і з позиції історіографічної ерудиції – ці книги доповнюють нашу українську історіографію. З точки зору історії, ми маємо дуже оригінальну фіксацію тих подій, які відбувалися. Автор зачіпає декілька стержневих проблем, серед яких передовсім російська агресія, яку він розглядає з точки зору солідарності світу з Україною», – поділився Олексій Сухий.

Науковий редактор українських видань Аскольда Лозинського, професор кафедри перекладознавства і контрастивної лінгвістики Тарас Шмігер також поділився міркуваннями щодо праць Аскольда Лозинського. «Про Україну писали й раніше, але важливо, як про неї написати. Дуже важливо, як пишуть про Україну англійською мовою. Ця книга, переконаний, матиме гарне життя не лише як паперове й електронне видання, а й зробить свій внесок у розвиток україністики. Тут присутні і проблеми Голодомору, і проблеми Другої світової війни, і проблеми інших націй. Все це – крізь призму України. Ця праця буде корисною для наших студентів, які повинні не просто добре вміти говорити англійською мовою, а й добре говорити англійською про Україну», – підкреслив Тарас Шмігер й подякував панові Аскольду за можливість працювати над його книгами.

Враженнями й думками щодо книг Аскольда Лозинського також поділилися дійсний член НТШ, кандидат історичних наук Андрій Фелонюк та вчений секретар Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича Олег Муравський. Надалі усі охочі поставили запитання Аскольдові Лозинському, а завершилась презентація автограф-сесією та пам’ятними подарунками, адже автор подарував усім присутнім примірники своїх книг.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото