В Університеті презентували видання «Каталог студентів Михайла Грушевського Львівського університету»

20 травня 2024 року відбулася презентація видання «Каталог студентів Михайла Грушевського Львівського університету», упорядниками якого є вчені-історики Віталій Тельвак, Володимир Качмар та Святослав Журавльов. У заході взяли участь студенти та викладачі Університету, дослідники постаті Михайла Грушевського, історики та всі зацікавлені у виданні. Презентацію модерував завідувач кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського, професор Олексій Сухий.

Каталог студентів Михайла Грушевського, які навчалися на філософському, правничому, теологічному та медичному факультетах Львівського університету впродовж 1894-1914 років опубліковано вперше і він дає змогу простежити кількісну динаміку студентської аудиторії українського професора, з’ясувати її національну та гендерну специфіку, відтворити різноплановість його дидактичних пропозицій, простежити фреквенцію різних курсів тощо. Окрім того, крізь призму каталогу Mихайло Грушевський постає авторитетним і затребуваним представником львівської університетської корпорації.

Учасників зустрічі привітав Ректор Університету, академік НАН України, професор Володимир Мельник, який є автором передмови до книги. «Якщо ми говоримо про історичні засади формування школи, то це не тільки наукові учні Михайла Грушевського, а й широке коло студентів, яке представлене, зокрема, і в цій книзі, це передусім й опрацювання тієї літератури, яку продукував сам Михайло Грушевський. І власне праця над такими фундаментальними речами формувала світогляд українців. Ми повинні говорити про історію як фундамент і фронт нашої боротьби: або ми відчуваємо свою історію, вона нас хвилює, як історія наших батьків, наших дітей, або це щось книжне і далеке від нас, – зазначив Володимир Петрович. –  Таке видання, суть якого полягає передусім в окресленні тих наративів і фронту справ, якими займався Михайло Грушевський, є потрібним і надзвичайно актуальним, тож я дякую колегам за цю фундаментальну роботу, яка дасть нам змогу рухатися далі, розвиваючи історичну школу Михайла Грушевського».

Надалі перед учасниками заходу виступив проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, професор кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського Володимир Качмар, який розповів про роботу над виданням, а також поділився цікавими фактами про період життя Михайла Грушевського, пов’язаний із Львівським університетом.

«Цей каталог охоплює студентів Михайла Грушевського, серед яких чимало тих, які згодом стали помітними діячами того часу, популяризували чи трансформували отримані в студентські роки історичні знання. Цей каталог також є важливим джерелом для зʼясування особливостей науково-педагогічної праці Михайла Грушевського у галицьку добу його життя. Його важливість полягає в тому, що опрацьована інформація дає змогу характеризувати Михайла Грушевського як популярного професора не лише серед української, а й серед польської та єврейської молоді», – констатував проректор, додавши, що мрія Михайла Грушевського про український університет здійснилася, адже ми живемо в Україні і працюємо в українському університеті.

Професор кафедри всесвітньої історії та спеціальних історичних дисциплін Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Віталій Тельвак, як один із упорядників видання, також поділився враженнями від роботи над ним.

«Робота над опрацюванням цих каталогів тривала понад 6 років. Коли вдалося зануритися в каталоги студентів Михайла Грушевського, то один за одним розвіялося чимало міфів, повязаних із його іменем. Ідеться передусім про кількісний склад його студентів: впродовж 20-ти років кількість студентів, записаних на всі курси Грушевського, сягала понад 4 тисяч осіб. Кафедра, на якій працював Грушевський, була додатковою за статусом, а курси, які він читав були необов’язковими: студенти, обираючи курси Грушевського, робили це винятково у факультативний спосіб. У нашому каталозі ми подаємо також етнічне походження студентів, опираючись на яке ми виявили, що другою за кількістю етнічною групою серед студентів Грушевського, були євреї. При цьому, це, здебільшого були студенти-юристи, які масово ходили на курс української історії», – розповів Віталій Тельвак, зазначивши, що найкраще про видання розкаже сама книга.

Міркуваннями щодо видання поділився декан історичного факультету, професор Руслан Сіромський. «Кожен із тут присутніх є учнем Михайла Грушевського, бо всі ми – учні тієї історичної школи, яку заклав на той час молодий київський професор, який з’явився у Львові. Лекції Михайла Грушевського збирали велику кількість поціновувачів. Михайло Грушевський – людина, яка змінила парадигму розуміння історії для галичан, для Львова і зрештою для Львівського університету, – зазначив Руслан Сіромський. – Це видання – дуже важливе, воно джерелознавче і воно відкриває шлях до інших деталізованих досліджень, які, я певен, будуть проводитися. Дякуємо авторам за цю колосальну працю».

Враженнями від видання поділився також директор Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України, професор Ігор Соляр: «Про Михайла Грушевського та його наукову школу написано вже чимало.  І добра половина науковців, які присутні на цій презентації, якраз є авторами цих численних наукових розвідок. Переконаний, що каталог студентів Михайла Грушевського, безперечно, є важливою джерельною базою для подальших наукових досліджень».

За допомогою дистанційного зв’язку до зустрічі долучився й відомий український історик та журналіст Ігор Гирич: «Вийшла книжка, якою будуть користуватися сотні років дослідники різних фахів та профілів і згадуватимуть вдячним словом упорядників видання, які дали цій книзі хід в життя. Безперечно, наступною буде монографія про Львівський університет і Михайла Грушевського, вже незабаром ці автори презентують нам цю працю».

Рефлексіями на презентоване видання поділилися також директорка Інституту франкознавства Львівського університету Наталія Тихолоз, завідувач кафедри історії Центральної та Східної Європи ЛНУ ім. Івана Франка, професор Леонід Зашкільняк, завідувач кафедри європейського права, професор Михайло Микієвич та професор кафедри обліку і аудиту Володимир Швець.

Світлини: Олега Вівчарика та Юлії Гриценко Більше фото