В Університеті розпочалась XV Всеукраїнська наукова конференція «Проблеми геології України»

15 жовтня 2024 року на геологічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка стартувала XV Всеукраїнська наукова конференція «Проблеми геології України». У вже традиційному науковому формі взяли участь дослідники з різних наукових й освітніх структур Львова, Києва та із-закордону.

Розпочинаючи захід, до присутніх звернувся декан геологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Сергій Ціхонь. Він подякував Збройним Силам України за можливість продовжувати роботу у вільній Україні та закликав учасників заходу вшанувати хвилиною мовчання полеглих Героїв, які віддали свої за життя за незалежність Української Держави.

Надалі до слова запросили проректора з наукової роботи, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського, який зауважив, що динамічний розвиток науки в Львівському університеті в значній мірі зумовлений мінералогічними студіями, які згодом розширилися до масштабних проєктів і  вагомих геологічних досліджень. Роман Євгенович перечислив наукові школи, які розвиваються на геологічному факультеті, особливо відзначивши активну діяльність музеїв – Палеонтологічного музею, Мінералогічного музею імені академіка Євгена Лазаренка та Музею рудних формацій. «Тематика сьогоднішньої конференції демонструє широкий спектр актуальних проблем геології: програмою передбачені доповіді, що стосуються наукових розвідок осадових басейнів, досліджень родовищ, сучасності і майбутнього палеонтології. Особливістю геологічних досліджень є можливість пізнати інформацію, приховану в земних надрах мільйони років тому. На основі цього ми можемо змоделювати подальший розвиток геосфери, запобігти небажаним природним катаклізмам та іншим проблемам в майбутньому», – акцентував Роман Гладишевський та додав, що сучасні воєнні дії в Україні загострюють потребу збереження екосистеми.

Привітав учасників конференції професор кафедри корисних копалин і геофізики Микола Павлунь. «Геологія – це фундаментальна і важлива прикладна наука,  тож знаково, що більшість доповідей у програмі нашої конференції, стосуються прикладних аспектів геології. Будь-яке наукове питання передбачає заглиблення в практичні дослідження, а велика кількість практичних проблем вимагає наукових шляхів вирішення. Бажаю усім науковцям глибоко і всебічно досліджувати актуальні питання, адже, переконаний, лише така самовіддана праця дозволить нам наближатися до якісного вивчення геології як науки», – акцентував Микола Павлунь.

З вітальним словом до присутніх звернувся член-кореспондент НАН України, завідувач відділу геохімії глибинних флюїдів Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України, професор Ігор Наумко, який розповів про передумови заснування конференції «Проблеми геології України» та пригадав імена науковців, які долучилися до розвитку геології у Львові, зокрема, та в Україні загалом. «Бажаю учасникам конференції плідної праці, значних успіхів на професійному шляху і переконання в тому, що своєю роботою ми зможемо допомогти нашій державі, як у складний воєнний час, так і стати в нагоді у відбудові України після нашої перемоги», – додав Ігор Наумко.

Слово надали голові правління Спілки геологів України, завідувачу кафедри геології нафти і газу ННІ «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка Віктору Огару. «Попри нелегкі часи, які переживає Україна, ми продовжуємо працювати і розвивати науку. Геологія в певному сенсі пронизує усі сфери людської діяльності. Тому ця сфера є особливо актуальною і важливою, а перед науковцями, викладачами стоїть завдання – не лише вирішувати актуальні проблеми галузі, але й популяризувати її, особливо серед молоді та абітурієнтів», – зазначив Віктор Огар, подякував за запрошення на конференцію і побажав її учасникам натхненної праці.

На завершення урочистостей учасників конференції привітала завідувачка кафедри загальної та історичної геології і палеонтології Антоніна Іваніна. «Нещодавно, 6 жовтня, світ відзначав Міжнародний день геологічного різноманіття. Кому, як не українцям, які живуть в час війни та екологічних викликів, пов’язаних з нею, розуміти значення цього дня. Нежива природа, геологічна спадщина не відновлюється, тож її треба по-особливому оберігати і цінувати. Наша конференція, присвячена проблемам геології в України за ці 15 років вже стала традиційною, і мені надзвичайно приємно бачити серед учасників знаних науковців, випускників нашого факультету, студентів», – акцентувала Антоніна Іваніна.

Надалі конференція продовжилась пленарним засіданням, під час якого заступниця декана геологічного факультету з навчально-виховної роботи Галина Гоцанюк виголосила доповідь «Століття кафедри загальної та історичної геології і палеонтології у Львівському національному університеті імені Івана Франка», професор кафедри корисних копалин і геофізики Микола Павлунь окреслив неупереджений погляд на проблеми геології України, завідувачка Палеонтологічного музею, доцентка кафедри загальної та історичної геології і палеонтології розповіла присутнім про природну, історичну, культурну й духовну спадщину Палеонтологічного музею ЛНУ ім. Івана Франка та її статус в умовах повномасштабного вторгнення росії в Україну. Також в рамках пленарного засідання прозвучала доповідь «Регіональні та фундаментальні здобутки морфопарагенетичних геолого-формаційних досліджень щитів давніх платформ (до 60-річчя заснування наукової школи докембрію професора Є.М. Лазька)», яку підготував професор Віктор Кирилюк, а виголосила асистентка кафедри загальної та історичної геології і палеонтології Мілена Богданова.

XV Всеукраїнська наукова конференція «Проблеми геології України» триватиме до 16 жовтня. Програмою передбачені доповіді та обговорення щодо віку та поширення кори вивітрювання докембрійського фундаменту Дніпровсько-Донецької западини, збагачених розсіяною органічною речовиною калюських верств едіакарію та їхньої участь у нафтогазовій системі Волино-Подільської плити, геології зони зчленування флішових покривів Зовнішніх Західних і Зовнішніх Східних Карпат, мінерального складу калійно-магнієвих руд Стебницького родовища, геологічної будови Розточчя, літології та умов седиментогенезу крейдяних флішових відкладів Українських Карпат тощо.

Детальніше з програмою заходу можна ознайомитися за посиланням.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото