Адаптаційні тренінги – психологічна допомога студентам

Фахівці Психологічної служби Львівського національного університету імені Івана Франка на початку навчального року традиційно проводять адаптаційно-командотворчі тренінги для студентів першого курсу, щоб кожен з них міг легко адаптуватись до навчання в Університеті, а спілкування в академічній групі було комфортним. Відтак, психологи Університету ретельно працюють над тим, аби кожен студент-першокурсник з легкістю міг звикнути до нового середовища, поліпшити комунікативні навички, проявити себе у колективі й створити якомога комфортніші умови для ефективного навчання.

«Адаптація – це не лише передумова активної діяльності, а й необхідна умова її ефективності. Початок студентського життя – серйозне випробування для більшості студентів. У них нова соціальна роль – «студент», що передбачає більше свободи, ніж в учнів, але й більше відповідальності: новий колектив, у якому є хороша нагода «почати все з початку», нові вимоги у навчальній діяльності, які потребують часу на опрацювання великих об’ємів інформації, а для тих, хто навчається в іншому місці – ще й додаткові повсякденні обов’язки», – розповіла практична психологиня Психологічної служби Університету Юліанна Мочаліна.

Фахівці переконані: психологічна адаптація – необхідна умова соціалізації особистості в цьому віці. Процес пристосування до нових умов навколишнього середовища забезпечує підтримку нормальної життєдіяльності, зумовленої взаємодією психологічних, соціальних і біологічних факторів.

«Серед емоцій, характерних для періоду адаптації, можлива внутрішня напруга, невпевненість у власних силах чи емоційна перенасиченість подіями. Спостерігаються труднощі зосередженості, підвищена тривожність, інколи порушення сну. Відбувається перегляд власної самооцінки. Може спостерігатися стресовий, чи навіть кризовий стан першокурсника. Його можна назвати нормою лише якщо він швидкоминучий і незатяжний. Відтак, усе це призводить до психічного перевантаження, яке, власне, і знижує адаптативні можливості і, як наслідок, сприяє порушенню психічного здоров’я особистості», – наголосила практична психологиня Психологічної служби Університету Світлана Незабитовська.

Тож як знайти друзів в новому колективі? Де брати інформацію? Як впоратися з емоціями, коли щось пішло не так? Як швидко і легко впоратися з цими задачами – адаптаційні тренінги саме про це.

«Адаптаційний тренінг відбувається в інтерактивній формі: в групі першокурсників формується система взаємостосунків, цінності, які створюють тенденції розвитку всієї групи. Кожний член групи через самопрезентацію, комунікацію та активність бере участь у встановленні правил і норм поведінки, у формуванні характеристики академічної групи. У всіх є можливість проявити себе, завоювати авторитет й повагу одногрупників. Адаптаційні тренінги відбуваються у легкій і невимушеній атмосфері, цікаві практичні завдання, психологічні вправи та ігри, спрямовані на максимальну взаємодію, сприяють командотворенню та розкриттю кожного учасника групи», – зазначила Світлана Незабитовська.

«Такі тренінги  є дуже важливими і зближують студентів – вони вчаться бути уважними, відчувати один одного, часто формують не групу, а згуртовану команду. Навчання в Університеті стає комфортним, продуктивним, цікавим, а особистісний розвиток стрімко набирає обертів. Також важливо, що під час адаптаційного тренінгу студенти знайомляться з фахівцями Психологічної служби, отримують інформацію про те, куди можна звертатись у разі емоційних, психологічних труднощів», – розповіла Юліанна Мочаліна.

Нагадаємо, що запит на адаптаційний тренінг може подати порадник або староста академічної групи, написавши на скриньку Психологічної служби psysluzhba.lnu@gmail.com або зателефонувати за номером +380954943593.

Також до спеціалістів можна звернутись за фаховою психологічною допомогою за адресою: вул. Коперника 3, факультет управління фінансами та бізнесу, авд. 513.