В Університеті стартувала Міжнародна наукова конференція, присвячена пам’яті Олександра Фредра

29 вересня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка розпочала роботу Міжнародна наукова конференція «Олександр Фредро: класик у культурно-історичному вимірі», присвячена 230-річчю від дня народження виданого галичанина.

Організаторами наукового заходу, який триватиме два дні, є факультет культури і мистецтв Львівського університету у співпраці з історичним і філологічним факультетами та Генеральним Консульством Республіки Польща у Львові.

Із відкриттям конференції усіх присутніх привітала в.о. декана факультету культури і мистецтв, модераторка заходу Мирослава Циганик. «Сьогодні ми розпочинаємо конференцію, присвячену 230-річчю від дня народження драматурга, громадського діяча, близького друга українського народу Олександра Фредра. Дякую усім, хто у цей ювілейний рік долучився до вшанування його пам’яті та культурної спадщини через такий міжнародний науковий діалог, мета якого – інтерпретувати постать Олександра Фредро у сучасному європейському просторі», ‒ зазначила Мирослава Іванівна

До вітальних слів долучилась віцеконсулка відділу польської діаспори Генерального Консульства Республіки Польща у Львові Наталія Рудчик, зазначивши, що ініціатива організації такої конференції є цінним внеском у розвиток науки.  «Українсько-польська співпраця у сфері культури і науки підтверджена низкою наукових заходів, різноманітністю порушуваних тем та активністю учасників, зокрема, це демонструє сьогоднішня конференція, присвячена до 230-річчя від дня народження Олександра Фредра», ‒ висловила переконання Наталія Рудчик й розповіла усім учасникам конференції про культурну ініціативу – польську урядову програму «Патрони року», в рамках якої відзначають історичні постаті, серед яких – Олександр Фредро.

До вітальних слів учасникам конференції долучився перший проректор Львівського університету Андрій Гукалюк. Насамперед Андрій Федорович наголосив на важливості постаті Олександра Фредра для культури українського і польського народів. «Олександр Фредро ‒ польський історик, драматург, поет, громадський діяч, який жив і працював у Львові – це свідчення того, що Україна і Польща мають спільні культурно-мистецькі, історичні цінності, які сьогодні є основою для нашого руху до Європи. Окрім того, ті цінності, які були актуальні понад 200 років тому, ми повинні інтерпретувати та актуалізувати зараз, у час нашого активного євроінтеграційного курсу», ‒ наголосив Андрій Гукалюк та побажав учасникам  конференції плідних дискусій із дослідження історичної постаті й творчості Олександра Фредра.

Учасників конференції також привітав в.о. декана історичного факультету, професор, доктор історичних наук Руслан Сіромський. Руслан Богданович у вітальному слові акцентував увагу на декількох факторах, які окреслюють постать Олександра Фредра, визначають величину його особистості і культурної спадщини. «Олександр Фредро – цікава і багатогранна особистість – польський комедіограф, драматург, почесний громадянин Львова, він ‒ об’єднавчий чинник історії співжиття українського і польського народів. Олександр Фредро був дуже авторитетним і поважним чоловіком. З його іменем асоціюється розуміння модернізації краю Галичини, зокрема заслуговує на увагу його ініціатива відкриття кредитних товариств, що на той час було новиною для Львова. Він знав, що таке поступ і що для цього потрібно, проживши багате й активне життя. Постать Олександра Фредра одна із тих, навколо якої варто проводити такі конференції, адже під час дискусій можна знайти багато відповідей на запитання, які стосуються життя і діяльності видатної людини», ‒ зазначив Руслан Сіромський.

Також учасників міжнародного наукового заходу привітав в.о. декана філологічного факультету Роман Крохмальний. Роман Олексійович насамперед зазначив, що сьогоднішня наукова комунікація засвідчує історично-культурну спільність українського і польського народів, які, попри все, вміють розуміти історію і будувати спільне майбутнє. «Сьогодні важливим є те, що у конференції беруть участь науковці різних закладів освіти, представляючи різноманітні теми. Художні образи, які проросли крізь твори Олександра Фредра, є не лише художніми, вони окреслюють суть його постаті, яку Польський Сейм цьогоріч обрав людиною року. Це постать, яка створила певну моральну константу. Неоднозначність його особистості і художні образи в його текстах дають простір не лише для наукових дискусій, але й підстави для естетичної насолоди. А відтак, наша конференція – один із засобів відчути красу слова, художнього образу, відчути те, про що ми мріємо», ‒ зазначив Роман Крохмальний та висловив подяку польському народу за підтримку й віру в перемогу України.

Надалі учасники міжнародної конференції продовжили роботу на пленарному засіданні, під час якого порушили низку питань, які стосуються багатогранної постаті Олександра Фредра. Зокрема, серед доповідачів були знані дослідники і театрали: польський режисер-постановник, заслужений діяч культури Польщі Збігнєв Кшановський, доктор філологічних наук, професор Володимир Працьовитий, історик та перекладач Андрій Павлишин та інші відомі вчені.

Під час наукового діалогу йшлося про історію постановки п’єси «Дами і гусари» на сцені Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької, комедійний феномен Олександра Фредра, мистецькі та архівні колекції родини Фредрів-Шептицьких, документи й матеріали життя та творчості відомого митця тощо. Окрім того, учасники пленарного засідання обговорили доповідь «Комеморативні практики творення Фредра як місця пам’яті в Україні» та виступ про Анєлю Ашпергерову – галицьку акторку, забуту зірку скарбеківського театру.

У рамках конференції учасники також працюватимуть у секційних засіданнях та матимуть захоплюючу краєзнавчу екскурсію до родинного маєтку Фредрів-Шептицьких у місто Рудки Львівської області.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото