В Університеті триває V Міжнародна науково-практична конференція «Сучасна парадигма публічного управління»

30 листопада 2023 року у Будинку вчених розпочала роботу ювілейна  V Міжнародна науково-практична конференція «Сучасна парадигма публічного управління», яка передбачає три дні спільної роботи академічної спільноти, здобувачів вищої освіти та фахівців з органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Організаторами заходу є Львівський національний університет імені Івана Франка, зокрема факультет управління фінансами та бізнесу, Національний університет «Чернігівська політехніка», Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Державний університет «Житомирська політехніка» спільно з Комітетом Верховної  Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Центром адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу,  Асоціацією місцевих рад «Ради Львівщини» та з іноземними партнерами зі Словаччини, Польщі, Грузії, Болгарії.

Метою проведення конференції є висвітлення результатів наукових досліджень та обговорення векторів поєднання зусиль закладів вищої освіти, наукових установ, органів влади та місцевого самоврядування й громадськості задля пошуку спільних ефективних підходів до вирішення актуальних проблем забезпечення та посилення національної  безпеки України, подолання викликів, з якими зіткнулися громади і регіони в умовах воєнного стану, а також досягнення ефективності інституційної та функціональної взаємодії в системі публічного управління в умовах невизначеності, глобальних викликів, аналіз ризиків та криз, відновлення та відбудова України.

Окрім дискусій та роботи за секціями, конференцією передбачене обговорення щодо залучення здобувачів вищої освіти до наукових досліджень у сфері публічного управління та адміністрування, дискусія про основні вектори оновлення освітніх програм за спеціальністю 281 «Публічне управління та адміністрування», формування у здобувачів вищої освіти розуміння та усвідомлення ролі молоді у творенні майбутнього України.

Захід відкрив декан факультету управління фінансами та бізнесу Львівського університету, Андрій Стасишин. Звертаючись до присутніх, він насамперед зауважив, що проведення конференції стало можливим завдяки титанічним зусиллям Збройних Сил України, тож захід розпочали зі вшанування  пам’яті загиблих Захисників і Захисниць хвилиною мовчання. «Щорічно кількість партнерів та учасників Конференції збільшується, це унікальна можливість дізнатися більше про управлінську практику в умовах воєнного стану, почерпнути для себе багато нових знань і поспілкуватися з досвідченими науковцями та практиками», – зазначив Андрій Стасишин.

До вітальних слів долучився перший проректор Львівського університету Андрій Гукалюк, який насамперед відзначив, що ЛНУ ім. Івана Франка –  чудовий майданчик для проведення науково-практичних заходів. «Наші студенти є представниками нової генерації, яка покликана розвивати українське суспільство, економіку та систему публічного управління та згодом відбудовувати Україну після нашої перемоги. Як результат плідної роботи та конструктивного діалогу між учасниками, ми маємо можливість вдосконалювати систему публічного управління  задля пошуку сумісних ефективних рішень на шляху до сталого розвитку. Ми, академічна спільнота, як ніколи розуміємо важливість підготовки фахівців для органів влади та місцевого самоврядування з урахуванням викликів сьогодення», ‒ висловив переконання Андрій Гукалюк.

Учасників конференції також привітала проректорка з наукової  роботи Національного Університету «Чернігівська політехніка» Вікторія  Маргасова: «Завдяки уже не однорічній співпраці наших університетів ми маємо змогу розпочинати таку актуальну й цікаву міжнародну науково-практичну конференцію. Ми розуміємо, що подолання кризових викликів потребує інституціональної і структурної реформ. Дуже важливо сьогодні знайти механізми демократизації прийняття управлінських рішень та ініціатив, що виникають на таких конференціях. Це є гарною мотивацією на шляху до зміцнення національної безпеки України. Ми щиро раді бачити усіх на цій зустрічі».

Завідувач кафедри публічного управління та адміністрування Інституту гуманітарної підготовки та державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Іван Лопушинський наголосив на ключовій ролі публічного управління у забезпеченні ефективності діяльності державних інституцій та наданні послуг громадянам: «До сучасних викликів, над якими ми повинні працювати, належать завершення реформи децентралізації, врахування безпекової складової, формування політики реінтеграції тимчасово окупованих територій, імплементація принципу «регіон вільний від корупції», адресність міжнародної допомоги, реалізація регіонального виміру політики європейської інтеграції. Майбутнє громади залежатиме саме від подолання цих викликів»

Надалі директорка Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу Марина Канавець наголосила на тому, що зараз в Україні існують проблемні питання адаптації норм та стандартів ЄС в національне законодавтсво у частині інституту державної служби. «Ми сьогодні формуємо нову генерацію державних службовців, які будуть відповідати вимогам країн Європи», – додала Марина Канавець.

Відкриття Конференції відбулося також за участі в.о. ректора Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені Степана Ґжицького Івана Парубчака: «Серед учасників конференції є чимало практиків, які спільно зможуть напрацювати новітній інструментарій та механізми публічного управління в складний для України час. Плідної нам праці».

Привітав присутніх виконавчий директор Асоціації місцевих рад «Ради Львівщини» Данило Сороковий. «Співпраця академічної спільноти та органів місцевої влади формують важливий фундамент для вироблення новітніх ідей, які можна реалізувати на практиці для розвитку громад. Дякую за те, що спільними зусиллями ми сьогодні обговоримо та сформуємо те, що важливо для кожного з нас і для наших громад», – акцентував Данило Сороковий.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний також привітав учасників конференції з початком роботи: «Спільна праця допоможе нам просувати позитивні зміни в сфері захисту прав та свобод громадян. Дякую організаторам за можливість обмінюватися думками та досвідом на цій конференції. Нехай наша зустріч буде результативною і корисною для всіх учасників».

До учасників заходу звернулася директорка Вищої школи публічного управління Юлія Лихач. «Співпраця академічної спільноти із фахівцями-практиками відображає європейський вектор розвитку України, ця синергія сприятиме побудові нової успішної України. Якщо є потужний людський ресурс – знайдуться і усі інші ресурси. Успіхів у реалізації задуманих ідей та швидкої нам перемоги», – підкреслила Юлія Лихач.

До слова запросили професора кафедри фінансів та економіки Київського університету імені Бориса Грінченка Максима Житара. «Сучасна парадигма публічного управління базується на демократичних цінностях, прозорості, ефективності, гнучкості управління у сучасних умовах, а також на співпраці органів влади та місцевого самоврядування, громадських організацій та громадян. Безперечно, сучасна парадигма приносить і нові вимоги, які ми чітко спостерігаємо в умовах діджиталізації. Зміни вимагають від нас усіх розвитку цифрових навичок та нових підходів до ухвалення рішень».

Декан факультету публічного управління Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова Тетяна Підлісна зазначила, що науковий захід покликаний поєднати зусилля усіх суб’єктів громадянського суспільства задля пошуків механізмів взаємодії для відбудови України. «Оптимізму нам, натхнення для реалізації задумів на період роботи конференції. Маю надію, що саме виступи сьогоднішніх доповідачів надихнуть молодь до свідомої участі у майбутній відбудові України та ухваленні конструктивних управлінських рішень», – додала Тетяна Підлісна.

Опісля вітальних слів розпочалось пленарне засідання, під час якого учасники заслухали такі доповіді: «Виклики системі публічного управління на регіональному та муніципальному рівнях в контексті післявоєнного оновлення України» (професор Західноукраїнського національного університету Григорій Монастирський), «Врахування ключових факторів економічного зростання в публічному управлінні» (професорка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Ольга Іваницька), «Еволюція публічного управління в країнах ЄС: здобутки та проблеми» (професор Національного університету «Чернігівська політехніка» Володимир Мандрагеля), «Механізми регулювання кадрового складу працівників державних органів на деокупованих територіях» (доцентка Запорізького національного університету Олена Заїка), «Автоматизація та аналітика в публічному управлінні на основі технологій штучного інтелекту» (завідувачка кафедри публічного управління, адміністрування та права Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Інна Кульчій), «Роль Асоціації місцевих Рад «Ради Львівщини» у розвитку органів місцевого самоврядування» (виконавчий директор Асоціації місцевих рад «Ради Львівщини» Данило Сороковий), «Важливість координації для розвитку громад» (керівник аналітичного напрямку Координаційних центрів при Львівській ОВА Володимир Горак), «Децентралізація влади у військовий час» (доцентка Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Лариса Мосора), «Консалтинг в органах публічного управління та адміністрування: виклики та перспективи використання» (асистентка кафедри публічного управління та адміністрування Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова Юлія Зінчук).

Загалом конференція триватиме до 2 грудня та об’єднає учасників навколо багатьох питань, які стосуються сучасної парадигми публічного управління.