В Університеті відбулася наукова конференція «Теоретичні та практичні аспекти політичного розвитку в Україні і світі в умовах повномасштабної російсько-української війни»

10 травня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася наукова конференція «Теоретичні та практичні аспекти політичного розвитку в Україні і світі в умовах повномасштабної російсько-української війни». Наукове зібрання присвятили пам’яті доцентки кафедри політології Університету, кандидатки політичних наук, української  політологині, заступниці Міністра освіти і науки України та в. о. Міністра освіти і науки України у 2020 році Любомири Мандзій. Захід відбувся у змішаному форматі за участі адміністрації Університету, викладачів, студентів, колег, представників сім’ї Любомири Мандзій та політологів з провідних наукових установ України.

Із вітальним словом до учасників конференції звернувся завідувач кафедри політології Львівського університету, доктор політичних наук, професор Анатолій Романюк. Анатолій Семенович насамперед наголосив, що конференція, окрім наукового контексту, містить ще один важливий елемент – вона присвячена пам’яті Любимири Мандзій. «Сьогоднішній захід проводимо на пошану нашої колеги, випускниці Львівського університету, яка була доценткою кафедри політології, де захистила кандидатську дисертацію, а пізніше працювала в органах системи освіти – Любомири Степанівни Мандзій, яка сьогодні мала би святкувати свій ювілей. Нам дуже її не вистачає, а відтак, сьогоднішня конференція – спосіб пошани її внеску у розвиток української освіти та розбудову Української Держави», ‒ зазначив Анатолій Семенович.

Звертаючись до учасників заходу Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник насамперед відзначив, що сьогодні є можливість працювати, проводити конференції, аналізувати процеси, які відбуваються, завдяки Збройним силам України.

«Саме завдяки зусиллям ЗСУ ми можемо реалізувати інтелектуальний потенціал Українського нації, зокрема Львівського університету, для того, щоб науково-освітній та культурно-духовний фронт працював задля наближення нашої спільної перемоги», ‒ зазначив Володимир Петрович і наголосив на злободенності конференції, адже, за його словами, зараз вкрай важливий аналіз не лише конкретних фактів, але й виявлення певних політологічних тенденцій, які в майбутньому стануть закономірностями.

«Завдання, які стоять перед політичною наукою, є надзвичайно актуальними, адже мають на меті за одиничним побачили загальне, встановити причинно-наслідковий зв’язок. Тож таке консолідоване середовище політологів України і не лише, дає можливість стверджувати, що політична наука буде не лише пояснювати, що було, але й будуватиме далекосяжні прогнози. А відтак, завдання політології як науки, яка найбільше відкрита для запозичення методів, форм, способів, методології з інших наук, – бути однією з найсучасніших сфер наукової діяльності, яка конструює майбутнє. Політологічна наука формує образ дійсності, який згодом стає реальністю», ‒ висловив переконання Володимир Мельник.

Окрім того, Ректор поділився спогадами про спільну працю із Любомирою Мандзій, відзначивши найяскравіші риси характеру колеги, які допомагали їй бути лідером та гуртувати довкола себе працівників і студентів. «Важливо, що ми не забуваємо про ті цивілізаційні виклики, які стоять перед кожним із нас. Цей виклик у молодому віці прийняла Любомира Степанівна Мандзій, виявивши бажання творити середовище активних та відповідальних людей в Університеті. Вона творила себе, співпрацювала з широкою аудиторією та адміністрацією, студентським середовищем, створила і розвинула Студентський відділ, знайшла себе у політичній науці. Любомира Мандзій також очолювала Департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, словом – йшла своєю дорогою, без революційної надмірності і цілком логічно, що згодом почала працювати у Міністерстві освіти і науки України. Завжди була оптимісткою, знала, що потрібно робити та як працювати, будучи прикладом та джерелом натхнення для колег. Вона проявляла християнські риси гуманності, які були її внутрішнім єством. Відкрита, щира, добра, відповідальна і майже завжди усміхнена», ‒ поділився спогадами про Любомиру Степанівну Ректор Володимир Мельник.

Тепло і щиро про добру дружбу із Любомирою Мандзій розповіла і  професорка кафедри зовнішньоекономічної та митної діяльності Національного університету «Львівська політехніка», народна депутатка Верховної Ради України VIII скликання Оксана Юринець. Оксана Василівна насамперед подякувала за організацію конференції адміністрації Львівського університету, зазначивши, що такі заходи вчать пам’ятати і бути вдячними тим, хто працював і жив для України та людей.

Оксана Юринець розповіла присутнім про те, якою була Любомира Мандзій, її добра подруга і колега, з якою пліч-о-пліч упродовж багатьох років вони долали усі труднощі. Оксана Василівна відзначила невтомність і працьовитість Любомири Степанівни, її людяність і небайдужість, адже вона завжди і за будь-яких умов намагалася допомогти людям.

«Любомира Мандзій була високопрофесійним фахівцем, добрим викладачем, яку любили студенти і з яких вона завжди формувала креативне середовище ідей. Вона була не лише теоретиком, але й практиком. Також була людиною, яка багато терпіла й уміла прощати, ніколи не тримала образи – це унікальний факт у ставленні до людей», ‒ наголосила Оксана Юринець.

Пригадуючи спільність буднів із Любомирою Степанівною, доповідачка також відзначила її простоту у спілкуванні, уміння дякувати і приймати слова вдячності та зауважила, що Любомира Степанівна також щиро любила свою родину і друзів. «Вона вміла гуртувати довкола себе людей, які творили зміни разом із нею», ‒ зазначила Оксана Юринець.

Також у виступі доповідачка наголосила, що Любомира Мандзій щиро вірила в Україну, була активною учасницею Революції Гідності, брала участь у різних заходах у Львові, надихала людей робити правильні і потрібні речі в країні.

Із теплотою пригадав спільну працю із Любомирою Степанівною начальник управління освіти м. Львова в 1994–2002 та Львівської області в 2005–2010 рр., заступник міністра освіти України в 2015–2019 рр., співзасновник і перший директор Львівського фізико-математичного ліцею, директор КЗ ЛОР «Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Павло Хобзей. У виступі Павло Кузьмович зосередив увагу присутніх на професійній діяльності Любомири Степанівни, відзначивши її ініціативність та невтомність.

Зокрема, Павло Хобзей розповів учасникам конференції про роботу Любомири Мандзій у Львівській обласній державній адміністрації, її участь і внесок у реформу Нової української школи. «Любомира належала до тієї когорти людей, які були першими у розробці і впровадженні стандартів базової освіти, вона була найбільшим промоутером у цій сфері, цілком посвячена справі, з нею було дуже легко працювати», ‒ зазначив Павло Кузьмович.

Також у виступі Павло Хобзей коротко розповів присутнім про кар’єрний шлях Любомири Степанівни, яка у 2020 році стала виконувачкою обов’язків Міністра освіти і науки України, відзначив її надзвичайну працьовитість та відповідальність і наголосив, що такі люди, як Любомира Мандзій заслуговують на вічну пам’ять і повагу.

Спогадами про Любомиру Степанівну також поділилася голова регіонального офісу Міжнародного фонду «Відродження» у Західній Україні, викладачка кафедри політичних наук Українського католицького університету Оксана Дащаківська. Оксана Юріївна насамперед зазначила, що мала нагоду працювати із Любомирою Мандзій у різних сферах і статусах, разом працювати над питанням політичних еліт і просто товаришувати. «Любомира Степанівна здійснила низку змін в Університеті, зокрема актуалізувала процедуру поселення у студентські гуртожитки, створила Студентський відділ, уміла залучити студентів до будь-яких ініціатив і зважати на їхню думку, працювала над розвитком студентського самоврядування. Для неї Львівський університет був надзвичайно важливим інститутом громадянського суспільства. А відтак, посвята справі і країні Любомири Мандзій – це дар для нас усіх», ‒ резюмувала Оксана Дащаківська.

Також до слів на пошану Любомири Мандзій долучився її чоловік Тарас, який подякував усім, хто береже пам’ять про його дружину, і відзначив насамперед непересічність її особистості, її неймовірну енергетику та вміння поєднувати робочий запал та активність й ініціативність у сім’ї.

Кандидат технічних наук, директор військових програм Центру Разумкова, полковник запасу Микола Сунгуровський долучився до слів колег на пошану Любомири Мандзій, зазначивши, що вона належить до тих людей, які є «накопичувачами» енергії, знань, ідей, добра та бажання працювати. «Це люди, на яких тримається закон «коловороту добра в природі» ‒ добро завжди повернеться до тебе тоді, коли потрібно і в найбільш неочікуваний момент. Тому кожен із нас повинен подякувати долі за те, що саме таку людину хоча б раз у житті вдалося зустріти»,‒ наголосив Микола Сунгуровський, після чого представив першу наукову доповідь секційних засідань на тему «Внутрішні та зовнішні виміри безпеки України в умовах російсько-української війни».

Після цього учасники конференції порушили питання внутрішніх і зовнішніх вимірів національної безпеки в українському, європейському та світовому контекстах. Із доповіддю про внутрішні та зовнішні загрози нацбезпеці України в умовах повномасштабної російсько-української війни виступив доктор політичних наук, доцент, провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України Олег Кондратенко. На діяльності Конституційного Суду України в умовах війни (безпекові аспекти) зосередив увагу присутніх доктор права, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка, суддя Конституційного Суду України (2006–2016 рр.) Петро Стецюк. Також учасники конференції обговорили питання посилення безпекової та оборонної співпраці ЄС в контексті російсько-української війни, викликів інформаційної безпеки ЄС, ролі ЄС та НАТО у забезпеченні національної безпеки України та ін.

Окрім того, учасники конференції обговорили питання політичних інститутів та процесів в умовах трансформації, війни та кризи в Україні і світі, а також обговорили ролі політичних еліт, лідерів і громадянського суспільства в умовах сучасного політичного розвитку та невизначеності.

Детальніше із програмою конференції можна ознайомитися за посиланням.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото