В Університеті відбувся круглий стіл «Переклад та концепція мовної стійкості в соціолінгвістиці на прикладах італійської та української мов»

17 жовтня 2023 у межах «Тижня італійської мови у світі» за ініціативи Італійського інституту культури та Центру італійської мови в Університеті відбувся круглий стіл «Переклад та концепція мовної стійкості в соціолінгвістиці на прикладах італійської та української мов».

З вітальним словом до учасників засідання звернулася керівниця Центру італійської мови і культури Олена Горячук. Директор Італійського інституту культури в Україні Едоардо Крізафуллі окреслив сучасну соціолінгвістичну ситуацію в Італії, з деякими екскурсами в історію, ознайомив учасників із актуальним співвідношенням літературної італійської мови та діалектів в сучасності та в історії, а також розповів про розрив між мовою літератури та мовою щоденного спілкування і про його поступове подолання.

На запрошення Університету до дискусії доєдналася Почесна докторка Львівського університету професорка Джованна Броджі – знана славістка, україністка, перекладачка. Цікавою і нагальною стала пропозиція професорки Броджі щодо заснування часопису з проблем італійського перекладознавства, а також щодо проведення у майбутньому спільного італійсько-українського конгресу перекладачів для обговорення актуальних проблем та обміну досвідом.

Ще одна учасниця діалогу відома львівська перекладачка, мовознавиця, лексикографка Мар’яна Прокопович порівняла соціолінгвістичну ситуацію в Італії та в Україні, зазначивши подібності й національні відмінності у взаємостосунках між стандартизованою мовою і діалектами, навела цікаві й колоритні приклади із власного перекладацького доробку, а також поділилася роздумами щодо викликів, які постають перед перекладачем художньої літератури.

Учасники зустрічі обмінялися думками з приводу необхідності запровадження академічної фахової підготовки італійських перекладачів та налагодження тіснішого контакту між перекладачами італійської літератури й кафедрами, які готують майбутніх фахівців з перекладу.

ХХІІІ Тиждень італійської мови у світі на тему «Італійська мова і стійкість» проходить у період з 16-22 жовтня 2023 року і відбувається під високим патронатом Президента Італійської Республіки.