24 серпня 2023 року, у День Незалежності України, Львівський національний університет імені Івана Франка відвідала делегація Бірмінгемського університету (Велика Британія). З візитом ЛНУ ім. Івана Франка відвідали проректор з міжнародних зв’язків Бірмінгемського університету, професор Робін Мейсон, директор Інституту шекспірознавства у Стенфорді-на-Ейвоні, професор Майкл Добсон, викладач кафедри драми й театру Бірмінгемського університету Грехем Сандерс та керівниця Центру досліджень професійної та правової освіти Бірмінгемського університету Ліза Веблі.
Під час перебування в ЛНУ ім. Івана Франка гості поспілкувалися з Ректором Університету, членом-кореспондентом НАН України, професором Володимиром Мельником. У зустрічі також взяли участь проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергій Різник та в.о. декана факультету культури і мистецтв Мирослава Циганик.
Перед початком бесіди її учасники долучилися до загальнонаціональної хвилини мовчання і вшанували пам’ять усіх загиблих у жорстокій російсько-українській війні.
Надалі Володимир Петрович від імені Львівського університету висловив слова вдячності британським колегам за те, що українці не одинокі у своїй боротьбі проти російського агресора: «Завдяки мужності наших Збройних сил і завдяки відвазі наших гостей, які прийняли рішення відвідати Львівський університет у День Незалежності України, ми маємо можливість сьогодні зустрітися. Незважаючи на нашу географічну віддаленість, Ви виявилися нашими великими друзями. Тому Ваш сьогоднішній візит до нас у цей особливий для нашої держави день ми розцінюємо як знак великої поваги до України і її підтримки», – зазначив Ректор.
Проректор з міжнародних зв’язків Бірмінгемського університету, професор Робін Мейсон поділився враженнями від візиту до України й підкреслив: «Для нас великий привілей бути в Україні у День її Незалежності. Усі ми з нетерпінням чекаємо, коли в Україні закінчиться війна й українці повернуться до мирного життя. Незважаючи ні на що, ми завжди Вас підтримуємо і завжди солідарні з Вами».
Робін Мейсон також розповів про відгуки учасників нещодавньої літньої школи «Unlocking Ukraine: A Journey through Language, Culture, and History» («Відкриваючи Україну: подорож через мову, культуру та історію»), яка відбувалась упродовж 17–29 липня 2023 року. Літню школу спільно організували Львівський і Бірмінгемський університети.
Під час бесіди її учасники обговорили актуальні питання підтримки України у протистоянні російському ворогу, питання подальшої співпраці між університетами, а також реалізацію спільних проєктів, які демонструють схожість української і британської культур. Йшлося, зокрема, про створення парку Шекспіра-Франка, однією з ініціаторок якого була декан факультету культури і мистецтв Майя Гарбузюк, яка відійшла у Вічність 14 серпня 2023 року.
Спогади про Майю Гарбузюк стали окремим аспектом зустрічі, адже усі з теплотою і вдячністю пригадали її незгасимий творчий запал, працелюбність, неабияку відповідальність і прекрасні ініціативи, які вона реалізовувала. Володимир Петрович, зокрема, розповів британським колегам про те, з яким ентузіазмом Майя Володимирівна ініціювала запровадження нової освітньої програми «Акторське мистецтво театру ляльок», наголошуючи, що «театр має жити і розвиватися». Ініціативу Майї Гарбузюк підтримали, тож цьогоріч відбувається перший набір студентів на навчання за цією освітньою програмою. Під час зустрічі пригадали також нещодавній візит Майї Гарбузюк до Великої Британії, який відбувся в межах твінінгової програми партнерства між Львівським та Бірмінгемським університетами. Поїздка, а саме участь у засіданні Шекспірівської групи Парламенту Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії, справила на Майю Гарбузюк феєричні враження.
Упродовж розмови ішлося також про основні принципи та актуальні питання діяльності сучасних університетів. Зокрема, Робін Мейсон висловив переконання, що «саме Університет відображає демократію країни». Володимир Мельник, погоджуючись із колегою, зазначив, що справді, «основними принципами Університету є демократія і науковий раціоналізм, а європейська цивілізація сформувалася завдяки університетам».
Надалі у Дзеркальній залі Університету відбулася зустріч усіх учасників спільного проєкту Львівського та Бірмінгемського університетів, який передбачає комплекс заходів, що покликані розвивати та утверджувати українсько-британські відносини в освітній та науковій сферах у воєнний час та післявоєнний період відбудови України. В межах візиту в Дзеркальній залі також відбулася презентація Англо-українського юридичного словника та презентація плану створення парку Шекспіра-Франка.
Перебуваючи у Львівському університеті, британські колеги також відвідали Музей історії Університету, де його очільник ознайомив гостей з цікавими фактами з історії та сучасності Львівського національного університету імені Івана Франка.
Окрім того, представники Бірмінгемського університету та директор Інституту шекспірознавства у Стенфорді-на-Ейвоні вшанували пам’ять декана факультету культури і мистецтв Львівського університету, професорки Майї Гарбузюк, відвідавши її могилу спільно з донькою Майї Володимирівни Софією Гарбузюк.
Зазначимо, що офіційно співпраця Львівського та Бірмінгемського університетів розпочалася 28 червня 2022 року в День Конституції України. Відтоді університети стали не просто партнерами, але й близькими друзями і справжніми побратимами. Упродовж року вже вдалося реалізувати низку важливих ініціатив, зокрема, проєкт «Англо-український юридичний словник», літню школу «Відкриваючи Україну» і навіть серію спільних воркшопів та лекцій.
Академічна спільнота Львівського університету висловлює вдячність партнерам з Бірмінгемського університету за активну співпрацю та надійну дружбу. Сподіваємося на продовження активного партнерства, яке ще більше сприятиме зміцненню британсько-українських академічних взаємин.