В Університеті відбувся круглий стіл, присвячений проблемам дітей полеглих Героїв

27 вересня 2024 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся круглий стіл «Проблеми дітей полеглих Героїв». Зустріч організували Центр соціального розвитку та громадських ініціатив Львівського національного університету імені Івана Франка спільно з Благодійним фондом «Діти Героїв». До заходу долучилися також представники Львівської обласної військової адміністрації, ГО «Родини полеглих Героїв Львівщини», ГО «Ветеран медіа», Представник уповноваженого з прав людини у Львівській області, Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій, ГО «Консорціум ветеранських організацій Сходу», Медичний центр «НОВО», ВБО «Асоціація благодійників України», сім’ї полеглих Героїв. Модерувала круглий стіл керівниця Центр соціального розвитку та громадських ініціатив Львівського національного університету імені Івана Франка Ярина Танчак.

Зустріч розпочали із хвилини мовчання, якою віддали шану полеглим Захисникам та Захисницям України та усім цивільним, життя яких обірвалося внаслідок російсько-української війни.

На початку круглого столу присутніх привітав проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар, який наголосив, що в цій залі зібралися друзі, колеги, партнери, які хочуть обмінятися думками задля реалізації великої справи. «Сьогодні немає нічого важливішого за проблеми дітей і родин наших полеглих Героїв, адже вони віддали свої життя за Українську Державу і за те, щоб ми жили в незалежній європейській Україні, – зазначив Володимир Качмар. – Ми живемо в складний час і, на жаль, на долю сучасного покоління випали важкі випробування. Сотні тисяч наших громадян, серед яких багато студентів, викладачів і випускників Університету, боронять нашу державу на фронті. На жаль, багато з них уже віддали свої життя, захищаючи Україну. Але ми віримо в перемогу наших військових, і знаємо, що скоро настане період, коли Вам, молоді, потрібно буде відбудовувати нашу державу й очолювати її. Переконаний, що хтось із Вас, дорогі студенти, стане міністром, послом, керуватиме містом чи областю, адже саме Ви якнайкраще знаєте, якою має бути європейська Україна».

Володимир Качмар також пригадав, які проєкти реалізовує Львівський університет для родин військовослужбовців та ветеранів війни, розповів про співпрацю з провідними українськими організаціями, метою яких є власне підтримка родин Героїв. «Родини наших Героїв мають відчувати абсолютну підтримку і розуміти, що вони потрібні, бо війна забрала у них найдорожчих людей», – додав проректор, висловивши переконання, що результатом роботи круглого столу неодмінно стануть важливі соціальні ініціативи.

Перед учасниками зустрічі виступила співзасновниця благодійного фонду «Діти Героїв» Валерія Абдал. «Мені дуже приємно сьогодні бути тут і нам надзвичайно важлива Ваша підтримка. Слова про те, що діти – наше майбутнє, перестали бути якоюсь формальною фразою. Ці слова дійсно набули нових сенсів не лише для нас, як організації, що піклується про дітей, а й для всіх українців», – зазначила спікерка й продемонструвала присутнім відео за участі підопічної фонду, яка втратила обох батьків після ракетного обстрілу Одещини. Валерія Абдал розповіла, що зараз це усміхнена дівчинка, психологічний стан якої стабілізувався, але це був великий шлях, яким ми продовжуємо йти.

Надалі Валерія Абдал детальніше розповіла про діяльність благодійного фонду «Діти Героїв», зазначивши, що фонд був заснований, щоб допомогти українським дітям, які пережили найбільшу травму – втрату одного або обох батьків під час війни в Україні. Довгостроковою метою фонду є виховання впевнених, освічених та амбітних лідерів, які зможуть повністю реалізувати свій потенціал та успішно інтегруватися в глобальне суспільство. За словами, Валерії Абдал, фонд забезпечує своїм підопічним комплексну та довгострокову підтримку за різними напрямками, зокрема, надає психологічні консультації, які вкрай необхідні дітям та їх опікунам, які переживають травму, компенсовує витрати на аналізи, медикаменти та консультації лікарів, надає можливість навчатися онлайн та відвідувати улюблені заняття, організовує відпочинок у таборах, допомагає з розв’язанням юридичних питань.

«Ми не просто допомагаємо дітям. Наша місія – підтримувати їх до повноліття, незважаючи скільки їм зараз років. Дітей, які втратили одного або двох батьків, сьогодні дуже багато, з них більше 10 тисяч – у нашому фонді, сьогодні дехто з них присутній на цій зустрічі. І кожного дня до нас доєднуються нові діти. У нашому фонді працюють 25 психологів, 51 сімейний помічник щодня допомагає комунікувати з нашими сімʼями. У нас є дійсно відпрацьований механізм, який надає не тільки постійну підтримку родинам, але який збирає потреби, для того, щоб могли розуміти, на що спиратися і що в майбутньому надавати нашим родинам. До слова, майже 400 мільйонів гривень – це сума наданої підтримки дітям фонду», – зазначила Валерія Абдал, додавши, що найкращою характеристикою роботи фонду є відгуки людей.

Перед учасниками зустрічі виступила сімейний помічник БФ «Діти Героїв» Ольга Леус. Я познайомилася з фондом «Діти героїв» першочергово як підопічна. Моя родина з Маріуполя. Після майже двох місяців блокади без їжі, води, без усього, і після втрати чоловіка, який став жертвою снайпера, я почала звертатися в різні фонди і єдиний фонд, який тоді мені відповів, це був фонд «Діти Героїв». Мені зателефонували, я відчула тепло і турботу, я відчула себе особливою, а не одною з якоїсь там великої кількості тих, хто звертається по допомогу. І та допомога, яку я отримала, була саме тим, що мені треба: починаючи з базових продуктів харчування і до освітніх послуг, які отримують мої діти. Коли ми «відігрілися», у квітні 2023 року я влаштувалася на роботу у фонд. Так, мені було тривожно, але підтримка колективу і здорове оточення, мабуть, мені в цьому дуже допомогли. Працюючи з дітьми вже всередині фонду, я зрозуміла, що ми не працюємо з усіма, ми працюємо з кожним, з кожною окремою родиною. І кожна родина, і кожна дитина – це окрема унікальна історія, яку ми хочемо наповнити теплом, турботою і дати їм дорогу в життя», – поділилася Ольга Леус.

З учасниками події поспілкувалася заступниця директора Департаменту соціального захисту Львівської обласної військової адміністрації Тетяна Крут, яка розповіла про соціальні ініціативи, що їх реалізовує Львівська ОВА. «Я дякую Вам за ту роботу, яку Ви проводите у нас війна. Війна триває. Втрати збільшуються, а це означає, що кількість сімей, які втратили близьких теж збільшується. Наша країна зараз вкрита суцільним горем і дуже добре, що є люди, які намагаються зробити щасливими тих діток, які втратили найрідніших. Це чудово, що є такі ініціативи і ми у Львівській ОВА завжди раді їх підтримувати і впроваджувати. Ми працюємо на рівні області з системою, Ви працюєте персонально з людьми, тому хто як не Ви, краще розуміє проблеми і потреби цих категорій. Ми зі свого боку, можемо ініціювати зміни до законодавства на державному рівні, але можемо це робити тільки спільно з Вами, бо всі Ваші добрі проєкти і справи можна викласти в документ і подавати як ініціативу. І я насправді вірю в те, що на рівні держави ці ініціативи підтримають і ми зможемо вибудувати державну політику захисту дітей і родин полеглих Героїв», – наголосила Тетяна Крут.

До обговорення долучився Представник уповноваженого з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний. «Надзвичайно важлива тема нас сьогодні тут зібрала і важливо, що ми можемо обмінятися думками щодо напрацьованого. Іде десятий рік війни і ми розуміємо, що завдяки хорошій синергії громадського сектору й органів влади, ми можемо якісно вирішувати проблеми. Пріоритетним для Офісу Омбудсмана є питання депортованих дітей, дітей наших військовополонених і цивільних заручників, ми напрацьовуємо нові механізми повернення і підтримки наших дітей», – зазначив спікер, додавши, що результатом сьогоднішньої розмови має бути реалізація спільних громадських та соціальних ініціатив.

Військова журналістка, Голова ГС «Консорціум ветеранських організацій Сходу», директор з розвитку ВБО «Асоціація благодійників України» Ольга Гужва також поділилася думками щодо обговорюваної проблеми: «Найбільшу шкоду, яку може завдати війна – це забрати людське життя і найбільшу шкоду вона завдає саме дітям. Наше завдання – щоб діти в цій історії не залишилися самі. Ми повинні знати і чути ці персональні історії. Кожна цифра статистики повинна мати лице й особисту історію. І це вже не завдання журналіста, департаменту, державного чи приватного сектору, це місія та відповідальність тих, хто залишилися живими. І ця підтримка має бути довготривалою».

Серед учасників круглого столу були й члени сімей полеглих Героїв, які поділилися міркуваннями та своїм баченням того, як підвищити ефективність роботи з сім’ями Героїв. Йшлося, зокрема, про приділення більшої уваги освітнім проєктам, ширше залучення до цієї діяльності освітян на науковців, а також максимальну організацію освітніх офлайн-ініціатив. Окрім того, акцентували й на потребі ширшого спектру безкоштовної медичної підтримки.

До обговорення долучилися також президент Всеукраїнської благодійної організації «Асоціація благодійників України», голова оргкомітету Національного конкурсу «Благодійна Україна», голова Наглядової ради Центру медичних інновацій  «NOVO» Олександр Максимчук, менеджерка проєктів по зв’язках із державними органами БФ «Діти Героїв» Оксана Журавель, директорка з маркетингу БФ «Діти Героїв» Наталія Лур’є, керівниця Центру соціального розвитку та громадських ініціатив Львівського національного університету імені Івана Франка Ярина Танчак.

Виступи колег підсумував ветеран, чинний військовослужбовець, голова Ради резервістів Сухопутних військ Збройних Сил України Іван Тимочко. Військовослужбовець подякував родинам Героїв за подвиг їхніх рідних та усім учасникам круглого столу за важливі соціальні ініціативи. «Ми повинні взаємодіяти, бо у нас одна країна. Я дякую абсолютно всім присутнім, бо дійсно у моменти складнощів Ви не покинули свою країну, Ваші діти навчаються тут, Ви допомагаєте тут. Це дуже стимулює наших бійців, це дає відчуття опори», – зазначив Іван Тимочко.

Військовослужбовець звернувся й до дружин полеглих Героїв: «Ми усвідомлюємо Вашу Цінність і відповідальність Вашої роботи, оскільки тепер Ви взяли відповідальність і за чоловіка, і часто за бабусів і дідусів. Ваш біль і Ваше горе зрозуміле тільки Вам і перш ніж комусь допомогти, Ви починаєте боротися зі своїми емоціями. Це цінний досвід. Допомагайте одне одному, бо лише в нашій єдності наша сила».

Завершилась зустріч неформальним спілкуванням, обміном думками й корисними контактами, а також спільними планами щодо реалізації важливих соціальних проєктів.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото