В Університеті відбувся XI Міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини

30 листопада 2023 року у Дзеркальній залі Львівського університету відбувся XI Міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини.  Співорганізаторами події є ЛНУ ім. Івана Франка, Верховний Суд, Національна школа суддів України, а відбувається форум за підтримки Національного координатора ОБСЄ та Ради Європи.

До участі у форумі зголосилося науковці та юристи-практики, в тому числі судді Європейського Суду з прав людини, судді Верховного Суду та члени Вищої Ради Правосуддя. Модерувала пленарне засідання форуму керівниця проєктного відділу «Демократизація, належне урядування, верховенство права та права людини» Програми підтримки ОБСЄ для України Наталія Ступницька.

Учасників заходу привітав проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергій Різник. «Надзвичайно цінно, що Міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини став традиційним заходом і вже водинадцяте згуртовує представників правничої спільноти різних держав світу. Впевнений, що ми збережемо тяглість цієї традиції і надалі, адже значення роботи Європейського суду з прав людини в сьогоднішніх реаліях є надважливим. Ми бачимо, що загальнолюдські цінності, у які ми віримо, є визнаними не в кожній державі, зокрема російський народ радше об’єднаний антицінностями. Втім я переконаний, що ми досягнемо перемоги у війні, яку розпочав агресор, а сьогодні, шановні колеги, щиро запрошую усіх до максимальної співпраці. Усі Ви можете розраховувати на Львівський університет, на кожного викладача, кожного студента, адже разом ми повинні боротися за наші цінності та наближати перемогу України», – підкреслив Сергій Різник.

До присутніх звернувся заступник голови Верховного Суду Олександр Мамалуй: «Щиро дякую усім організаторам та партнерам форуму за проведення цього важливого заходу, а також учасникам, які долучилися з-закордону, що свідчить про солідарність та підтримку нашими іноземними колегами української правничої спільноти. Дуже важливо, що традиція проведення Міжнародного форуму з практики Європейського суду з прав людини відбувається навіть у час повномасштабної війни, адже цей захід є надзвичайно актуальним».

Начальниця відділу науково-дослідної роботи з питань судочинства та науково-методичного забезпечення суддівської освіти Національної школи суддів України Тетяна Фулей наголосила на особливому значенні проведення щорічного Міжнародного форуму з практики Європейського суду з прав людини, як для правників-теоретиків, так і юристів-практиків: «Вітаю усіх учасників заходу, на яких сьогодні чекатимуть плідні дискусії, задля вдосконалення наших правових систем».

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний також привітав учасників заходу. «Впевнений, що на цьому форумі буде обговорено чимало важливих питань та рішень, які в перспективі сприятимуть зменшенню кількості порушень прав людини», – додав Тарас Подвірний.

З вітальним словом до присутніх звернувся керівник офісу, представник Генерального секретаря Ради Європи з питань координації програм співробітництва Ради Європи Мацей Янчак. Він наголосив на важливості забезпечення прав людини, особливо в умовах повномасштабної війни росії проти України. Також Мацей Янчак висловив певність, що форум стане якісним майданчиком для обміну напрацюваннями та ідеями, які є важливими задля забезпечення функціонування Європейського суду з прав людини.

Привітала учасників форуму Керівниця департаменту демократизації Бюро демократичних інституцій прав людини ОБСЄ Джулія Гебхард. Вона зазначила, що важливо проводити подібні заходи, бо це не лише сприятиме утвердженню прав людини в Україні, а й допоможе українському законодавству максимально наближатися до вимог Європейського Союзу. Також Джулія Гебхард підкреслила, що українці з початку повномасштабної війни демонструють неабияку єдність та стоять на захисті загальнолюдських цінностей усього демократичного світу.

Декан юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Бурдін привернув увагу до проблематики конференції та підкреслив, що проведення вже XI Міжнародного форуму з практики Європейського суду з прав людини є свідченням надійності організаторів та партнерів заходу: «Форум став своєрідною візитівкою Львівського університету у правничих колах, адже торкається найактуальніших питань та детально аналізує сучасну практику правової системи, як України, так й інших держав».

Надалі форум продовжився у форматі роботи секцій, зокрема, першу сесію, на якій була представлена ключова доповідь судді ЄСПЛ від України, модерувала заступниця декана юридичного факультету Марта Мочульська. Так під час заходу учасники заслухали доповіді стосовно застосування практики ЄСПЛ в Україні, питання захисту прав людини в умовах війни, особливості обмеження прав людини під час воєнного стану в інтересах національної безпеки та оборони держави, особливості виконання рішень ЄСПЛ під час війни, питання незалежності судової влади, гендерної рівності та заборони дискримінації тощо.

Доповідачами форуму, який триватиме до 1 грудня, стали судді Європейського суду з прав людини з України, Чорногорії, Угорщини, Азербайджану, Вірменії, суддя Великої Палати Верховного Суду, науковці, адвокати та представники інших юридичних установ й організацій.

Як зазначають організатори форуму, належне застосування практики Європейського суду з прав людини та виконання його рішень важливе у контексті європейської інтеграції України, правових реформ, що відбуваються, та є обов’язком держави.  Роль ЄСПЛ та його рішень зростає в умовах війни в Україні, адже цей орган може стати одним з міжнародних інструментів впливу на російську федерацію та притягнення до відповідальності країни-агресора за порушення прав людини.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото