В Університеті відкрили виставку «Петро Франко. Повернення (з) легенди»

11 вересня 2023 року в холі головного корпусу Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося відкриття мобільної виставки «Петро Франко. Повернення (з) легенди», присвяченої несправедливо забутій багатогранній особистості третього сина Івана Франка. Реалізація задуму стала можлива за підтримки «Фундації ЗМІН» у співпраці Інституту франкознавства ЛНУ ім. Івана Франка, Асоціації музеїв Івана Франка та Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка.

Відкриваючи виставку, до присутніх звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. «Великий слід в історії України залишив не лише Іван Франко, але і його нащадки. Ця виставка, присвячена сину Великого Каменяра, засвідчує вагому спадщину родини Франків і також нагадує про те, скільки важливої роботи з вивчення і збереження цієї спадщини ще чекає на нас», – підкреслив Володимир Качмар.

Детальніше про виставку розповіла наукова консультантка проєкту, франкознавиця, директорка Інституту франкознавства ЛНУ ім. Івана Франка Наталя Тихолоз: «Петро Франко був дуже багатогранною та неординарною особистістю, чия професійна доля була пов’язана з Львівським університетом. Як і батько, він не переставав надихати людей своєю енергією, природною інтелігентністю, твердою громадянською позицією. Він був інженером-винахідником, ученим-хіміком, спортовцем, пластуном, Січовим Стрільцем і сотником УГА, авіатором, видавцем, мандрівником, письменником, педагогом, депутатом, деканом, директором музею. Ця виставка має на меті розповісти широкому загалу про грані таланту та непросту долю і загадкову смерть Петра Франка».

Також до присутніх звернувся директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка (Дім Франка) Богдан Тихолоз. «Ця виставка в певному сенсі є відновленням історичної справедливості, адже постать Петра Франка на довгий час була просто викреслена з української історії, про нього було заборонено згадувати навіть в середовищі музею, першим директором якого він був. Це відновлення правди було б неможливим ще три десятиліття тому, але тепер маємо змогу дізнатися про життєпис сина Великого Каменяра, про ті цінності спадкоємності, солідарності і незалежності, якими сповнена доля Петра Франка», – зазначив Богдан Тихолоз.

До вітального слова запросили декана хімічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Григорія Дмитріва. «Петро Франко жив у складний час, упродовж всієї своєї долі борючись за справедливість. Я щиро вдячний усім організаторам виставки за те, що широкий загал матиме змогу ознайомитися з цією видатною постаттю», – додав Григорій Дмитрів.

Ознайомитись із виставкою можна буде упродовж двох тижнів у холі Університету, а далі вона помандрує до інших локацій. Екскурсійний супровід під час огляду виставки забезпечує Інститут франкознавства ЛНУ імені Івана Франка за попередньою домовленістю.

Світлини: Олега Вівчарика, Юлії Гриценко, Софії Сиванич Більше фото