Відбулася друга майстерня проєкту Еразмус+ KA2 CBHE UniCom (ЮНІКОМ) «Стійкі університети – стійкі громади»

2 липня 2024 року на базі Львівського національного університету імені Івана Франка в режимі онлайн відбулася друга майстерня проєкту Еразмус+ KA2 CBHE UniCom (ЮНІКОМ) «Стійкі університети – стійкі громади», яка об’єднала представників університетів, неурядових організацій та місцевих громад задля обговорення питань стійкості в умовах сучасних викликів.

З вітальним словом до учасників майстерні звернулися проректор з наукової роботи Львівського національного університету імені Івана Франка, академік НАН України, професор Роман Гладишевський,  докторка філософії, координаторка проєкту ЮНІКОМ Діана Спулбер (Ґенуезький університет, Італія), перший проректор Донецького державного університету внутрішніх справ, професор, майор поліції  Єгор Назимко і проректорка з питань науки, інновацій та міжнародного співробітництва Мелітопольського педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, доцентка Тетяна Коноваленко.

У вітальному слові Роман Гладишевський наголосив, що запорукою зростання і процвітання у суспільстві є тісна співпраця університетів і громад, а Діана Спулбер відзначила провідну роль університетів у формуванні способів вирішення суспільних проблем глобального і локального рівнів.

Упродовж дня учасники мали можливість відвідати три пленарні засідання, кожне з яких висвітлювало різні аспекти стійкості університетів та громад.

Упродовж першого пленарного засідання на тему «Стійкість як стабілізаційний чинник для університетів та громад у час гострих суспільних викликів: теорія та практика» доповідачі поділилися досвідом на такі теми: «Роль та розвиток університету для посилення стійкості громад» (Маргарита Лишенко, Сумський національний аграрний університет), «Полікультурність як фактор сталості та стійкості громади під час війни» (Олена Арабаджи, Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького), «Найкращий європейський досвід соціальних інновацій в освіті: перспективи для України» (Мар’я Нестерова, Український державний університет імені Михайла Драгоманова), «Визначення джерел стійкості українських медичних університетів: навичка, життєво необхідна у складні часи» (Вікторія Родінкова, Вінницький національний медичний університет імені Миколи Пирогова). Учасники обговорили фактори, які визначають стійкість університетів та громад в час війни, а також виклики у забезпеченні стійкості як для закладів вищої освіти і громад, які є в тилу, так і для тих, що релоковані.

Протягом другого пленарного засідання на тему «Неурядовий сектор і забезпечення стійкості у співпраці університетів та громад»  у центрі уваги були формати співпраці між закладами вищої освіти, неурядовим сектором та громадами. Михайло Віхляєв (громадська організація «Центр українсько-європейського наукового співробітництва», Ужгородський національний університет) поділився практикою Центру українсько-європейського наукового співробітництва з реалізації третьої місії у секторі правничої освіти та співпраці між правничими школами в Україні. Оксана Заболотна (Уманський педагогічний університет імені Павла Тичини) розповіла про досвід Української асоціації дослідників освіти у вивченні резильєнтності національного сектора освіти в час війни і практику  УАДО щодо підтримки освітян. Ірина Сновидович (Львівський національний університет імені Івана Франка) представила досвід Львівського університету, зокрема розповіла про практику Рад роботодавців як сучасну модель взаємодії і співпраці університету та роботодавців. Оксана Головко-Гавришева (Українська асоціація європейських студій) узагальнила формати залучення неурядового сектору у процес посилення стійкості університетів і громад задля забезпечення резильєнтності та сталого розвитку.

На третьому пленарному засіданні увагу було зосереджено на практиках взаємодії університетів та громад задля забезпечення стійкості в Україні.  Єгор Назимко, Вікторія Москаленко (Донецький державний університет внутрішніх справ) розповіли про безпекові проєкти ДонДУВС, які орієнтовані на потреби громад, особливості реалізації третьої місії у закладах системи МВС України.  Тетяна Коноваленко (Мелітопольський педагогічний університет імені Б. Хмельницького) охарактеризувала досвід співпраці переміщених університетів і громад, для яких комунікація та мережування стало основою для збереження локальної ідентичності як невід’ємного елемента стійкості та незламності у часі війни. Олена Мельник (Сумський національний аграрний університет) наголосила на важливості дослідницької компоненти у реалізації третьої місії та показала значення наукового підходу для підтримку фермерів і сільських громад на територіях, що зазнали впливу військових дій.  У доповідях Ярини Танчак (Львівський національний університет імені Івана Франка) «Реінтеграція ветеранів в цивільне життя через ЗВО: досвід ЛНУ ім. Івана Франка» та Вікторії Родінкової (Вінницький національний медичний університет імені Миколи Пирогова) «Третя місія Вінницького національного медичного університету імені М. Пирогова: найкращі практики та перспективи» відчутною стала синергія між ЗВО класичного профілю та медичними ЗВО в контексті об’єднання зусиль для подолання наслідків війни на ветеранів, учасників бойових дій та членів їхніх сімей, а також подолання травм, спричинених війною. Ольга Столярик (Львівський національний університет імені Івана Франка) представила досвід Львівського університету щодо співпраці з громадами у різних серах діяльності.

На завершення роботи майстерні учасники заслухали доповідь Маріанни Гладиш (Львівський національний університет імені Івана Франка) на тему «Стійкість громад у час війни», де представлені були економічні, інституційні, соціальні та інші чинники, на основі яких можна проаналізувати стійкість громад. Учасники також обговорили основні напрями розвитку третьої місії університетів в Україні у час війни: виклики та потреби, а також поділилися своїми думками і пропозиціями щодо подальших дій. Модерувала захід адміністративна координатрка проєкту ЮНІКОМ у Львівському національному  університеті імені Івана Франка Оксана Краєвська.

Організатори висловили вдячність усім учасникам та підкреслили важливість таких заходів для зміцнення стійкості університетів і громад у непрості часи.