Відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Музикознавчий Універсум: університетські дискурси»

3 листопада 2022 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Музикознавчий Універсум: університетські дискурси». Організували захід факультет культури і мистецтв ЛНУ ім. Івана Франка та Інститут музики Колегіуму гуманістичних наук Жешувського університету (Польща). Подія присвячена 110-літтю львівської музикології і відбувалася у змішаному форматі.

Модерував захід завідувач кафедри музикознавства та хорового мистецтва Львівського університету Тарас Дубровний. «Завдяки звитязі наших воїнів  та підтримці партнерів з-закордону, ми маємо можливість працювати та тримати свій фронт – освітній і науковий. І мені дуже приємно, що сьогодні на конференції зібралися представники музикології з різних установ України, Польщі, Німеччини та США», – зазначив Тарас Дубровний.

З вітальним словом до учасників заходу звернувся Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. «Мистецтво і музика як форми духовного найбільше хвилюють та зближують людей. В час війни прийнято говорити, що музи мовчать, але я переконаний:  мистецтво має розвиватися та піднімати наш бойовий дух, підсилювати ентузіазм українців, аби ми щодня ставали ближчими до нашої перемоги. Музикологія є особливим напрямом освіти, і, як свідчить світовий досвід, на початку ХХ століття вона найбільш активно розвивалася саме в університетах», – акцентував Ректор та додав, що ми повинні пам’ятати і шанувати імена людей, які творили науку світового рівня у Львівському університеті.

В. о. декана факультету культури і мистецтв, професорка Майя Гарбузюк зауважила, що назву конференції абсолютно точно відображають ті теми та дослідницькі вектори, які представлені у програмі заходу. «Конференція – це справжній географічний універсум, адже ми маємо доповідачів з  різних країн світу, це інституційний універсум, бо до її проведення долучені провідні наукові установи Європи й Америки. А також це тематичний універсум, бо тут представлені найрізноманітніші напрями музикології. Я щиро дякую нашим колегам та партнерам за те, що ми продовжуємо працювати та підтримувати одне одного. Тримаймося і перемагаймо за допомогою науки і музику», – підкреслила Майя Гарбузюк.

До присутніх також звернувся директор Інституту музики Колегіуму гуманістичних наук Жешувського Університету, професор Мирослав Димон. Він наголосив на актуальності конференції, окресливши її міждисциплінарність та багатоаспектність. Також Мирослав Димон висловив щире сподівання, що науковцям ще вдасться подискутувати на важливі теми у офлайн-режимі та, зосереджуючи увагу на тому, що захід згуртував знавців музичного мистецтва з різних держав, додав, що «музика не має кордонів».

Надалі конференція продовжилася доповідями, які були передбачені програмою пленарного засідання. Так, на відкритті конференції науковці обговорили витоки, постаті та здобутки альфа-науки у Львівському університеті, роль опери у розвитку музичної інфраструктури, дискутували про музикознавство як зброю у російсько-українській війні, торкнулися питання музикознавчих дисертацій Стефанії Туркевич та Зіновія Лиська як фактору утвердження національно-культурної ідентичності тощо.

Опісля пленарного засідання робота конференції розділилася на три секції музикознавства, кожна з яких передбачала доповіді, що стосуються різних аспектів музики як унікального феномену духовності та глибини людського єства.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото