Відбулася панельна дискусія «Університет: як далі?»

20 квітня 2023 року в рамках Тижня психології у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася панельна дискусія «Університет: як далі?», у якій взяли участь фахівці-практики з медичної, педагогічної, управлінської галузей психології, юристи, а також студенти Університету. Організатори заходу – Психологічна служба Львівського національного університету імені Івана Франка у співпраці з кафедрою психології.

Зокрема, до дискусії долучилися системна сімейна психотерапевтка, супервізор УСП, співзасновниця ГО «Український психотерапевтичний Університет» Олена Добродняк, психологиня Клініки психічного здоров’я Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру, когнітивно-поведінкова терапевтка Оксана Зембович, засновниця психологічної студії «Сенс», психологиня, психотерапевтка в напрямку гештальт-терапії, акредитована EMDR-терапевт, консультантка в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Мар’яна Франко, доцентка кафедри психології Львівського університету Інна Галецька та доцент кафедри конституційного права, заступник декана юридичного факультету Львівського університету з виховної роботи, адвокат, партнер Адвокатського об’єднання «Аксело», кандидат юридичних наук Віталій Чорненький.

Серед основних проблем, які обговорювали учасники, були питання професійного становлення, ролі академічної освіти, оновлення знань та потреба у додатковому навчанні, перспектива розвитку в професії, адаптація кар’єри до умов сьогодення тощо. Також учасники дискусії акцентували увагу на питаннях вигорання у роботі, формування професійної репутації і створення клієнтської бази. Модератором заходу була практична психологиня Психологічної служби Львівського університету Світлана Незабитовська.

Із вітальним словом до учасників дискусії звернувся Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Володимир Петрович насамперед наголосив, що такий захід напередодні Дня психолога – актуальний і потрібний, адже зараз психолог – це та особа, «довкола якої концентруються багато проблем, пов’язаних із військовою агресією».

«Психологія і психологи дають відповіді на складні запитання сьогодення, оскільки спеціалісти у цій галузі взяли на себе велику ініціативу говорити, що в епіцентрі здоров’я нації є психологічне здоров’я людини. Якщо немає волі, відчуття, самокорекції, самоаналізу, немає допомоги психолога, людини, яка має особливі здатності і добру кваліфікацію, ми матимемо ще більше проблем соціально-психологічного характеру, що дуже негативно відбивається на розвитку нашого суспільства», ‒ наголосив Володимир Петрович.

«Психологія людини – тонка матерія, від якої залежить планування нашого життя, досягнення певних цілей. І зараз вкрай потрібно проводити дискусії щодо психології здоров’я як визначального компоненту здоров’я нації. Це важлива соціальна ініціатива, покликана привернути увагу суспільства і зробити правильні акценти, адже громадська суспільна думка ще не до кінця адекватно оцінює психологічне здоров’я кожної людини і суспільства загалом. А відтак, проведення таких заходів є надзвичайно актуальним і потрібним», ‒ переконаний Ректор.

Усіх присутніх привітала модераторка заходу, практична психологиня Психологічної служби Львівського університету Світлана Незабитовська, насамперед відзначивши, що сьогодні за актуальних умов, психологи і психотерапевти працюють як «польові хірурги», адже кількість запитів на отримання психологічної допомоги значно зросла.

Також Світлана Вікторівна коротко розповіла усім присутнім про основні напрями роботи Психологічної служби Львівського університету, серед яких –  психодіагностичний, консультаційний, проведення тренінгів та просвітницька діяльність. Світлана Незабитовська розповіла присутнім і про заходи, які вже відбулися у Львівському університеті в рамках Тижня психології та представила спікерів панельної дискусії «Університет: як далі?».

Надалі учасники заходу порушили питання професійного становлення молодих фахівців, пріоритетності академічної освіти, можливості якісного надання консультаційних послуг та важливості безпеки у робочому процесі.

Коротко про те, з чого починалася кар’єра психолога, розповіли запрошені гості – психологиня Клініки психічного здоров’я Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Оксана Зембович, засновниця психологічної студії «Сенс», психологиня, психотерапевтка Мар’яна Франко та сімейна психотерапевтка, співзасновниця ГО «Український психотерапевтичний університет» Олена Добродняк та доцентка кафедри психології Львівського університету Інна Галецька. Усі фахівчині відзначили, що бажання допомагати людям в питаннях психологічного здоров’я з’явилося до вступу в Університет, цьому сприяли також окремі випадки та люди, які надихали до навчання. Також спікерки наголосили на важливості поєднання теорії і практики у роботі психолога, оскільки кожен окремий випадок може потребувати додаткової інформації та знань. Зокрема, Олена Добродняк відзначила важливість здобуття академічної освіти, оскільки вона формує світогляд й ерудованість, вміння думати і вчитися.

Психологині також поділилися досвідом створення клієнтської бази, формування власної репутації і пригадали свою першу психологічну практику – роботу із першими клієнтами. У цьому контексті Мар’яна Франко наголосила на важливості розпочинати роботу в команді та на особливостях ведення приватної практики. Оксана Зембович також висловила переконання, що одним із найважливіших умінь практикуючих психологів є вміння побудувати контакт з людиною, а також покращувати особисту ерудованість. У цьому першим й основним підґрунтям має бути академічна освіта.

Доцентка кафедри психології Львівського університету Інна Галецька під час дискусії висловила переконання, що окрім академічної освіти, потрібно також займатися тим, що цікаво, збагачуючи таким чином свої знання із різних сфер.

Окремо фахівчині обговорили поняття професійного вигорання, відзначивши важливість вибору професії та поєднання роботи із іншими видами діяльності, що мінімізує відчуття втомленості від щоденної психологічної практики.

Під час дискусії засновниця психологічної студії «Сенс» Мар’яна Франко коротко розповіла усім присутнім про створення власної психотерапевтичної студії та наголосила на особливостях ведення бізнесу у цій сфері. «Ключовими у нашій щоденній роботі є цінності і стосунки із людьми. Саме від них залежить репутація студії і власна репутація кожного практикуючого психолога і психотерапевта», ‒ зазначила Мар’яна Франко та додала, що для фахівця у цій сфері надто важливо працювати над собою, що водночас, запобігає професійному вигоранню.

До дискусії «Університет: як далі?» в онлайн-форматі долучився заступник декана юридичного факультету Львівського університету Віталій Чорненький. Фахівець окреслив основні нюанси реєстрації підприємницької діяльності для психологів-практиків та наголосив, що фахівці у цій сфері працюють за спрощеною системою оподаткування. Окрім того, Віталій Чорненький коротко розповів присутнім як зареєструвати підприємницьку діяльність, акцентував на особливостях етичних засад у роботі психологів та нюансах нерозголошення конфіденційної інформації.

На завершення дискусії студенти коротко висловили свої враження від участі у заході та обговорили зі спікерами особливості ведення протоколів та розробки планів безпеки при консультуванні людей.

На завершення панельної дискусії проректор із науково-педагогічної роботи, соціальних питань і розвитку Володимир Качмар подякував організаторам та учасникам заходу і від імені Ректора Львівського університету вручив пам’ятні подяки працівникам Психологічної служби за професіоналізм та вагомий внесок у розвиток Психологічної служби, а також запрошеним гостям за участь у панельній дискусії «Університет: як далі?». Пам’ятні грамоти також отримали студенти за активну громадську позицію та участь у заходах в рамках Тижня психології в ЛНУ ім. Івана Франка.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото