Відбулася відкрита лекція професорки Вустерського університету Ніколети Чінпоеш «Хто тут?»: «Гамлет» у Румунії після 1989 року»

11 травня 2023 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася відкрита лекція професорки Вустерського університету (Велика Британія) Ніколети Чінпоеш на тему «Хто тут?»: «Гамлет» у Румунії після 1989 року». Для реалізації цієї події об’єдналися три факультети Львівського університету: факультет культури і мистецтв, факультет іноземних мов та факультет журналістики, які організували захід у співпраці з Українським Шекспірівським центром Запорізького національного університету. Подія відбувалась у змішаному форматі з трансляцією на платформі Zoom і зібрала понад 100 осіб.

Захід розпочався зі вступного слова в.о. декана факультету культури і мистецтв Майї Гарбузюк, яка представила лекторку та організаторів і ознайомила присутніх із темою лекції. «Ніколета Чінпоеш – професорка Вустерського університету, відома шекспірознавиця і водночас практик театру, яка має великий досвід роботи із театральними Шекспірівськими фестивалями і сьогодні ласкаво погодилася прочитати для нас свою лекцію. Сьогоднішня подія об’єднала і мовознавців, і літературознавців, і театрознавців, і журналістів, і ця наша велика аудиторія сьогодні матиме нагоду почути про особливості розвитку і представлення «Гамлета» у складний посткомуністичний період у Румунії», – сказала Майя Володимирівна.

Надалі до учасників заходу звернулася керівниця Українського Шекспірівського центру, професорка Наталія Торкут. Вона розповіла про плідну співпрацю з науковцями Львівського університету в рамках масштабного міжнародного проєкту «Шекспірівські дні в Україні», який стартував ще в 2018 році і триває дотепер, навіть під час війни. При цьому Наталія Торкут акцентувала увагу на тому, чому Шекспір та його «Гамлет» є такими важливими для українців саме зараз, у період боротьби за свободу і незалежність. «Чому геній англійського Ренесансу є таким важливим для сучасної України, яка знаходиться так далеко від Британських островів? Чому він потрібен нам зараз, коли ми, українці, боремось у жахливій геноцидній війні за наше право жити? Відповідь є очевидною. Тому що ми боремось не лише за нашу територію, нашу незалежність і наше майбутнє. Ми боремося за цінності вільної цивілізації, яку допоміг сформувати Шекспір. Звертаючись до наших емоцій і відчуття краси, штурмуючи наш розум і пробуджуючи свідомість людей, його праці передають безсмертні цінності та надихають нас на їхній захист. Тож чому «Гамлет» є таким впливовим текстом? Чому він такий важливий, особливо для націй, які борються за свою незалежність? Відповіді на ці питання ми спробуємо відшукати під час сьогоднішньої лекції», – підкреслила Наталія Торкут.

Вона також детальніше розповіла про наукову і творчу діяльність Ніколети Чінпоеш. Так, Ніколета Чінпоеш викладає курси «Рання модерна література» та «Шекспір у театральних постановках та екранізаціях», а також керує групою дослідників ранньомодерної літератури у Вустерському університеті. Вона є однією із найвидатніших і найвпливовіших шекспірознавців, активно працює з Шекспірівськими фестивалями, є членом правління ESRA (the European Shakespeare Research Association), а з початком повномасштабного вторгнення не лише допомагала українцям фінансово та інтелектуально, а й висловлювала свою активну проукраїнську позицію та організовувала численні ініціативи, однією з яких було проведення заходу «Shakespeare Shelter», який відбувся 24 лютого 2023 року.

Насамкінець Наталія Торкут зазначила, що символічним є проведення першої лекції Ніколети Чінпоеш саме у Львові, де у 1943 році вперше поставили «Гамлета» українською.

Після цього розпочався власне виступ Ніколети Чінпоеш. Насамперед вона відзначила, що їй було дуже приємно опинитись у Львові, адже з цим містом пов’язане минуле її родини. «Це мій перший візит до України, і ця поїздка виявилася для мене дуже емоційною. Уперше я побачила Львів при сході сонця, і для мене було дуже по-особливому гуляти вулицями міста і думати про те, що колись давно, близько 120 років тому, моя прабабуся знайшла прихисток тут, у Львові», – поділилася науковиця.

Коротко окресливши тему своєї лекції та її основні акценти, Ніколета Чінпоеш зауважила: «Сьогодні я маю можливість поговорити на тему, яка мені дуже близька і яка, власне, й привела мене до вивчення Шекспіра багато років тому. У якомусь сенсі це тема, про яку я б воліла за краще більше ніколи не говорити, та оскільки історія повторюється і світ не вчиться вчасно на своїх помилках, ми знову задаємося тими ж питаннями. Перші слова, які відкривають трагедію «Гамлет», – «Хто тут?», і про це я й хочу поговорити, коротко провівши вас через низку театральних постановок «Гамлета» у Румунії, зокрема після 1989 року, який став поворотним періодом для моєї Батьківщини, адже це рік, коли Румунія відновила свою незалежність. Я хочу поговорити про деякі настанови, які дав нам «Гамлет», і тут ідеться не стільки про час опору і виживання, – про який ви добре знаєте, і в цьому плані «Гамлет» в Україні теж зробив дуже багато – а радше про те, як він боровся за своє існування вже після 1989 року. Сподіваюся, що ви знайдете ключі до того, що «Гамлет» хоче сказати зараз, у майбутньому, яке ви будуєте для України, для Європи і для всього світу».

Надалі Ніколета Чінпоеш детально розповіла про перші переклади «Гамлета» на румунську, про найвідоміші театральні постановки та телевізійні адаптації цієї п’єси та про те, як зі змінами, що відбувались у суспільстві з відновленням незалежності та під впливом загальноєвропейських тенденцій змінювались і основні акценти у представленні «Гамлета» та осмисленні його персонажів. При цьому вона наголосила, що саме «Гамлет» «став тією шекспірівською п’єсою, яка дала Румунії можливість поставити питання «Хто тут?» у важливий момент її історії. Протягом понад 200 років румунські театральні постановки, переклади та критичні огляди п’єси 17 століття були для румунів способом розмірковування про власні історичні моменти».

Розповіла лекторка й про питання, які ставить собі упродовж усього свого наукового шляху: «Як «Гамлет» і його глядачі можуть справитись із багажем минулого і теперішнього та увібрати його в себе? Якою є цінність «Гамлета» у постдраматичному театрі? Яку історію «Гамлет» ще має розповісти світові? Хто розповість цю історію? Хто її вислухає?».

Згадуючи про сучасні постановки Шекспірової п’єси, Ніколета Чінпоеш особливо відзначила постановку «Гамлета» Ростислава Держипільського в Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка, який є дуже вдалим втіленням сучасного бачення «Гамлета» та його ролі в сьогоденні.

Насамкінець лекторка поділилася своїми міркуваннями з приводу ролі вистав і театру в сучасному світі, який, за її словами, «сам розриває себе на шматки». «Вистави не можуть виправити цей світ, але вони можуть відповідати на його виклики і породжувати у глядачів нові думки, закарбувати дух часу, в який вони були створені і який втілює в собі значно більше, ніж прості дискусії про естетику та акторські досягнення», – наголосила Ніколета Чінпоеш.

Після лекції розпочалася загальна дискусія, під час якої всі учасники мали можливість поділитися своїми міркуваннями з приводу порушеної теми і поставити питання Ніколеті Чінпоеш. Присутні виявили значний інтерес до матеріалу, який представила шекспірознавиця, і активно цікавилися окремими аспектами представлення «Гамлета» у різних театральних та телевізійних адаптаціях. Зокрема, під час дискусії обговорювали вплив влади на розуміння «Гамлета», бачення театру як свого роду політичної інституції, особливості характерів головних персонажів та релевантність їхніх вчинків у контексті сучасності, а також інноваційні інтерпретації та підходи до постановки «Гамлета».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото