Відбулись урочистості з нагоди 25-ліття Видавництва Університету

21 листопада 2023 року у Дзеркальній залі Університету відбулись урочистості з нагоди 25-ліття Видавництва ЛНУ ім. Івана Франка. До заходу долучилися представники академічної спільноти, влади міста та регіону й інші гості, які шанують книговидавничу діяльність Університету.

Розпочав захід голова Видавничої ради, проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський, акцентувавши на символічності відзначення ювілею Видавництва у День Гідності та Свободи. «Останні дні листопада 2004 року та 2013 року ознаменувалися впевненою декларацією того, що Україна обрала демократичний, європейські вектор свого руху. 10 років тому ми увійшли в нову фазу боротьби за свою Свободу та Гідність, яка триває дотепер. Студенти працівники і випускники Львівського університету ніколи не були осторонь суспільних рухів і завжди проявляли готовність стати на захист демократії, свободи і суверенітету держави», – підкреслив Роман Євгенович та закликав присутніх вшанувати хвилиною мовчання полеглих борців за свободу України.

До вітального слова запросили Ректора Львівського національного університету імені Івана Франка, члена-кореспондента НАН України, професора Володимира Мельника. «Львівський університет – класичний за своєю суттю, а отже важливим елементом його діяльності є робота Видавництва. Знаково та знаменно, що в День Гідності і Свободи ми вшановуємо діяльність кола людей, які покликані професійно здійснювати опредметнення наукової діяльності у вигляді монографій, нарисів, збірників, підручників і посібників та інших матеріалів. Завдяки діяльності працівників Видавництва важливі досягнення, над якими працюють науковці Університету, стають доступним для широкого кола читачів і це, на мій погляд, теж є певним виявом свободи. Також я з приємністю відзначаю, що Видавництво ЛНУ ім. Івана Франка абсолютно відповідає усім високим професійним вимогам для відповідної структури – як українським, так і загальноєвропейським. Тож я щиро вітаю колектив нашого Видавництва, який взаємодіє з усіма науково-педагогічними працівниками, здійснюючи потужний поступ своєю щоденною кропіткою наполегливою працею. Зичу кожному з Вас добра і здоров’я, натхнення та творчих прагнень», – зазначив Ректор.

Із вітальним словом до працівників Видавництва звернувся депутат Львівської обласної ради Юрій Раделицький: «Щиро вітаю увесь колектив Видавництва Львівського університету із 25-літтям відновлення і розвитку. Дякую за Вашу невтомну працю, професіоналізм, розуміння та готовність допомогти кожному. Я розумію, наскільки об’ємною та нелегкою є ваша робота, тож бажаю вам подальшого натхнення та міцного здоров’я».

Заступниця міського голови Львова з гуманітарних питань Ірина Кулинич також привітала учасників заходу. «Видавництво Львівського університету зберігає і розвиває традицію популяризації книги та самої науки. Завдяки цій праці десятки тисяч студентів навчаються за посібниками та підручниками, велика кількість монографій і першодруків побачили світ. Я бажаю працівникам Видавництва нових ідей, успішних проєктів, наснаги до роботи і Перемоги усім нам. Хай процвітає українське книгодрукування!», – підкреслила Ірина Кулинич.

Під час урочистостей працівникам Видавництва ЛНУ ім. Івана Франка вручили подяки від Ректора Університету, подяки та грамоти від Львівської обласної ради, Львівської обласної військової адміністрації та Львівської міської ради. Поміж тим, як дарунок ювілярам, прозвучали композиції Жозефа Косми «Autumn Leaves» та Ельбіо Манго «Кубана» у виконанні Вокально-інструментального ансамблю студентів кафедри музичного мистецтва факультету культури і мистецтв (Василина Волошин – вокал, Анатолій Танчук– гітара, Григорій Скалозубов – фортепіано).

Надалі професор Роман Гладишевський провів присутнім екскурс у історію видавничої справи Львівського університету, зазначивши, що вона увійшла у фазу активного розвитку 1946 року. Тоді почали виходити наукові записки, а також доповіді та повідомлення, побачили світ багато наукових праць викладачів. За декілька років вчені Університету опублікували 26 монографій, 9 підручників 632 наукові статті, 17 брошур, загальний обсяг яких становив тисячу друкованих аркушів.

Також Роман Гладишевський розповів про видання першого номера тижневої  університетської газети «За науку», популярні видані збірники та книги, а також початок видання «Вісника», у якому науковці й дотепер публікують результати своїх досліджень. «Сьогодні важко знайти працівника або студента Львівського університету, який би не використовував у своїй діяльності друковану продукцію, виготовлену у нашому Видавництві», – підсумував проректор. Опісля усі присутні мали змогу поринути в історію Видавництва, переглянувши презентацію про 25 років плідної роботи підрозділу, важливих віх його становлення і розвитку, головних досягнень та приємних спогадів.

Також під час заходу слово для привітання з нагоди 25-літнього ювілею Видавництва надали завідувачу кафедри теорії і практики журналістики факультету журналістики Мар’яну Лозинському. «Діяльність Видавництва бере свій початок фактично від часу заснування нашого Університету, а хронологія його функціонування має велику джерельну базу, яка свідчить про широкий компонент духовної продукції із навчальних посібників та наукових трактатів, – підкреслив Мар’ян Лозинський та детально розповів про важливі періоди в історії становлення Видавництва та про його сучасний розвиток. – Видавнича продукція стала невід’ємним атрибутом нашого академічного середовища в першу чергу завдяки працівникам Видавництва. Тож я дякую усім, хто працював, працює і буде працювати над українською книгою. Зичу всім нам надалі тримати високу марку видавничої справи та помножувати славу нашого міста і нашого Університету».

До присутніх звернувся директор Видавництва Роман Сотник. «Наше видавництво є важливим підрозділом Львівського національного університету імені Івана Франка із забезпечення книжково-журнальної продукції. Рік за роком Видавництво розвивалося, збільшувалася кількість навчально-методичної літератури, наукових та періодичних видань, журналів. Разом із Вами ми йшли цим шляхом тривалістю у 25 років, спільними зусиллями долали труднощі, вирішували різні завдання на цьому шляху, міцніли як фахівці своєї справи. Протягом останніх років завдяки працівникам нашого Видавництва побачила світ значна кількість друкованих видань, які стали відомими далеко поза межами рідного Університету. Наші здобутки – це результат Вашої плідної праці, наполегливості, відповідальності та зосередженості на якості виконання поставлених завдань», – зазначив Роман Сотник і запросив присутніх вшанувати світлу пам’ять Богдана Копанського, який нещодавно відійшов у Вічність.

До присутніх звернувся завідувач кафедри сенсорної та напівпровідникової електроніки факультету електроніки та комп’ютерних технологій, голова комісії з природничого напряму Видавничої ради Богдан Павлик. «Гібридна війна, яку провадить росія проти України, крім військової компоненти, містить й аспект потужної ідейної боротьби. В цьому контексті сила слова має не меншу вагу, ніж зброя, за допомогою якої наші воїни сьогодні захищають Батьківщину. Значний внесок в нашу спільну перемогу над ідеологією «руского міра» та утвердження нашої ідентичності робить і Видавництво Львівського національного університету імені Івана Франка. Якісні, фахові гарно оформлені підручники, посібники, монографії з приємністю читають студенти, аспіранти, науковці у всій Україні, що є результатом висококваліфікованої діяльності наших  працівників і зумовлене поєднанням досвіду старшого покоління та енергії й ентузіазму – молодшого. Бажаю всім колегам успіхів у роботі, нових звершень та перемог», – акцентував Богдан Павлик.

Професорка кафедри теорії та історії політичної науки, заступниця декана філософського факультету з наукової роботи, голова комісії з гуманітарного напряму Видавничої ради Наталія Жигайло долучилася до вітальних слів: «Щиро вітаю зі славним ювілеєм колег з Видавництва, яке є надважливим підрозділом Львівського університету. Попри максимальну комп’ютеризацію та діджиталізацію, культ книги не можливо позбавити тієї ваги, яку він здобув за роки свого процвітання. Я завжди повторюю своїм студентам, що на столі науковця має лежати книга, а в його кабінеті – відчуватися аромат книжкових палітурок. Дякую усім працівникам Видавництва за плідну роботу, довіру, відповідальність та постійну готовність до тісної співпраці на благо розвитку книговидання», – зазначила Наталія Жигайло.

Також слово надали найдосвідченішій працівниці Видавництва, операторці копіювальних і розмножувальних машин відділу друку Ользі Соловей, котра працювала ще в офсетній лабораторії з 1969 року і трудиться донині. Вона поділилися теплими спогадами про робочі будні декілька десятків років тому, а також наголосила, що сьогодні, в часі розвитку технологій та інновацій, працювати у Видавництві надзвичайно цікаво та приємно: «Я вірю, що книжка буде вічною, адже беручи до рук друковане видання, ти можеш відчути його, наче відчути самого автора і усю ту історію, яку він ховає під палітуркою».

Завершився захід музичним акордом: студентка 4 курсу кафедри музичного мистецтва факультету культури і мистецтв Руслана Лукіна виконала пісні Оксани Герасименко «Гудуть вітри» та «Вишиванка долі».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото