Відбувся фінал конкурсу стартапів від Наукового парку Університету

22 червня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся фінал конкурсу студентських проєктів Lviv Startup Fest. Конкурс організував Науковий парк Львівського університету «Інновації та підприємництво» за підтримки Ukrainian Startup Fund та управління з питань цифрового розвитку Львівської обласної військової адміністрації.

Фінал конкурсу стартапів проходив у змішаному форматі – наживо у головному корпусі ЛНУ ім. Івана Франка та дистанційно на платформі Zoom. Розпочався захід з вітальних слів від організаторів та партнерів конкурсу.

Насамперед до вітального слова запросили проректора Львівського  університету з наукової роботи, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського. Він наголосив, що для успішної реалізації та розвитку стартапів важливими є синергія різних сфер, зокрема освіти, науки та бізнесу, і вміння своєчасно реагувати на виклики сьогодення. «Сьогодення диктує нові виклики та завдання, передусім пов’язані з війною в Україні, а також із перспективою повоєнного відновлення країни. Своєчасне реагування на нагальний запит суспільства передбачає нестандартні рішення і новаторські підходи, накладає обмеження в часі від ідеї до її реалізації і разом з тим підвищує ціну за будь-яку помилку. Мені приємно, що тут присутні молоді люди, які володіють достатньою теоретичною базою, практичними навиками, мають креативний погляд, готові приймати виклики і не бояться відповідальності за власні рішення і вчинки», – сказав проректор.

Роман Євгенович також дав корисні настанови учасникам конкурсу, розповівши про складові, необхідні для досягнення результату у сфері стартап-проєктів. «Очевидно, що для досягнення результату необхідним є формування ефективної команди, постійне удосконалення своєї професійної майстерності, доступ до наукоємного обладнання, інформаційних ресурсів, тісна взаємодія з досвідченими менторами і коучами, налагодження партнерства з інвесторами, черпання натхнення від успішних проєктів та водночас збереження власної самобутності. Для отримання ефективного конкурентоздатного продукту важливим є гармонійне поєднання освітньої, наукової, інноваційної і бізнесової складових, налагодження партнерських, комплементарних взаємодій. В центрі стартапу завжди стоїть унікальна ідея, і вибрати її належить Вам, авторам проєкту. Навіть найдосвідченіший винахідник не завжди може передбачити, чи ідея «вистрелить». Разом з тим слід орієнтуватися на потреби суспільства, і сьогодні на перший план виходять матеріали подвійного – цивільного і військового – призначення, нові речовини і пристрої для забезпечення виробництва енергії, екологічної та енергетичної безпеки, питання використання штучного інтелекту і машинного навчання, інноваційний інструментарій для соціальної психології, соціальної роботи тощо. Я бажаю кожному знайти свою унікальну ідею і шлях до її реалізації. Бажаю Вам, щоб сьогоднішня ініціатива стала яскравою вихідною точкою вашого професійного шляху», – наголосив Роман Гладишевський.

Надалі до учасників Lviv Startup Fest звернувся директор Наукового парку Львівського університету «Інновації та підприємництво», професор Назар Демчишак. Він зауважив, що ЛНУ ім. Івана Франка робить значний внесок у розбудову стартап-культури серед молоді, наголосив на важливості інновацій та креативних ідей для здобуття перемоги і в подальшому ефективної відбудови держави. «Львівський університет багато років плідно працює на розвиток стартап-культури нашого регіону і країни. В Університеті було започатковано і реалізується багато цікавих ініціатив, і ми щиро сподіваємося, що сьогоднішній конкурс буде гарною традицією нашого Університету і принесе користь як нашому регіону, так і всій Україні, а головне – позитивно вплине на розвиток стартап-культури серед молоді. Безумовно, без цікавих ідей, без інновацій і креативних рішень наша перемога і післявоєнне відновлення будуть неможливі», – сказав Назар Демчишак, після чого висловив подяку співорганізаторам і партнерам конкурсу, а також коротко окреслив програму заходу.

З вітальним словом до учасників конкурсу стартапів звернувся також декан хімічного факультету Григорій Дмитрів. Він відзначив широку географію учасників та наголосив на важливості здобуття досвіду і контактів, які можуть стати у нагоді в майбутньому. «Географія учасників конкурсу дуже широка, і це не може не тішити. Приємно, що молодь виявляє бажання покращити стан справ у всіх сферах діяльності, що доводять нам заявлені сьогодні проєкти», – сказав Григорій Дмитрів.

До вітань доєдналась і заступниця декана з наукової роботи філософського факультету, професорка кафедри теорії та історії політичної науки, представниця спонсора Lviv Startup Fest – компанії Appexoft – Наталія Жигайло. Вона поділилася з учасниками конкурсу своїм життєвим кредо та секретами успіху, які вивела для себе на основі власного досвіду. «Моїм девізом є два вислови. Перший звучить так: «Роби справу чесно, з душею, і твоє до тебе прийде. Але це не означає, що вже завтра будуть золоті гори». Це сказав Богдан Ступка. І друге: «Якщо твердо йдеш шляхом, яким почав йти, то, на мою думку, ти щасливий». Ці слова належать патрону філософського факультету Григорієві Сковороді. Також хочу поділитися з вами такими порадами і законами успіху, які я вивела для себе на основі свого життєвого досвіду. Успіх неможливий без таких складових: добре духовне і фізичне здоров’я, відповідні здібності, таланти, які треба розвивати тяжкою працею, стартовий капітал – в бізнесі – це гроші, в науці – відповідні дипломи –  і удача, або так звана доля благодатна. Тож бажаю вам успішно розвивати і поєднувати усі ці складові», – зазначила вона.

Начальник управління з питань цифрового розвитку ЛОВА Максим Столярчук, звертаючись до присутніх, високо оцінив ініціативність та небайдужість молоді до майбутнього держави. «Є така думка, що коли настають складні економічні часи або погіршуються безпекові моменти, ті, хто не відданий справі побудови дому, громади, держави втікають першими. Але ви сьогодні тут, ви допомагаєте, розвиваєте, творите, і це дуже круто. Ми повинні розуміти, що сьогодні весь світ б’ється за інновації, і провідне місце у ХХІ столітті займе та країна, яка надасть молодим людям кращі можливості для підтримання вироблення ідей. Стабільність і майбутнє держави, регіону, громади залежить від того, як ми навчимо молодих людей креативності і підприємництву, в тому числі розвиваючи стартап-культуру», – наголосив Максим Столярчук, після чого розповів про напрями роботи управління з питань цифрового розвитку ЛОВА та проєкти, які реалізуються за їхньої підтримки.

З вітальним словом до усіх присутніх звернувся також директор Українського фонду стартапів Павло Карташов. Він подякував організаторам та учасникам конкурсу і розповів про діяльність Українського фонду стартапів і можливості, які він пропонує молодим людям. «Сподіваюся, що в результаті сьогоднішнього конкурсу всі отримають корисний досвід, адже до кожної великої мети треба йти маленькими кроками. Хочу також наголосити, що на сьогодні в Українському фонді стартапів є всі можливості для подальшого розвитку ваших ідей і стартап-проєктів. Ми реалізуємо декілька програм для підтримки, супроводу та фінансування проєктів і співпрацюємо з великими компаніями у найрізноманітніших сферах», – розповів Павло Карташов.

До вітальних слів долучилися також інші співорганізатори та партнери проєкту, серед яких CEO компанії Movadex Норайр Каграманян та Talent Marketing Specialist компанії GlobalLogic Ірина Мудь. Вони поділилися цінним досвідом зі своїми молодшими колегами і розповіли про лайфхаки та практичні поради на основі власного кар’єрного шляху. «Я також починав як ви – студентом – і саме в студентські часи створював перші стартапи. Не завжди все виходило, але я все одно тестував різні ідеї, і це, я вважаю, найважливіше – пробувати і не опускати рук у разі невдачі, адже головне – це набутий досвід», – поділився Норайр Каграманян. Він розповів про свій перший стартап, про створення Movadex, а також поділився порадами, що стосуються пошуку інвесторів, розподілу бюджету та вибору маркетингових стратегій. Ірина Мудь детально розповіла про діяльність компанії GlobalLogic, окремі її проєкти та свою сферу відповідальності у компанії, а також поділилася порадами щодо побудови ефективної команди, налагодження роботи в команді та комунікації між її членами для успішного досягнення результату.

Надалі розпочався пітч стартап-проєктів. Кожна команда мала п’ять хвилин на презентацію власного проєкту, після чого відбувалася дискусія, під час якої кожен охочий міг поставити питання учасникам, а також висловити свої рекомендації і зауваження. Всього виступили 9 команд. Вони представили присутнім інформацію щодо суті та мети своїх проєктів, розповіли про склад команд та розподіл обов’язків, бюджет, стратегії та завдання, описали свої бізнес-моделі, проаналізували ринок та цільову аудиторію тощо.

Усі стартап-проєкти відзначалися високою інноваційністю та креативністю і стали свідченням того, що молодь активно шукає нові шляхи та способи ефективної відповіді на виклики сучасності. Команда Hearify (Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського») запропонувала ідею створення електронного асистента для репетиторів, який фіксував би проблеми та слабкі місця кожного студента і створював на цій основі персоналізовані завдання, тести та квізи. Проєкт команди Lviv Hydrogen (Львівський національний університет імені Івана Франка) стосувався створення метало-водневих систем зберігання, які можна застосовувати у водневій енергетиці, хімічній промисловості, науковому устаткуванні та автомобілебудуванні. Команда Travel Gooo (Львівський національний університет імені Івана Франка) представила  ідею створення мобільного додатка, який вирішує проблему пошуку туристичних місць та вибудовує унікальні маршрути від точки А до точки Б на основі конкретних запитів користувача та інформації від місцевих жителів. Команда Without Borders (Львівський національний університет імені Івана Франка) розповіла про свою ідею створення сервісу для оптимізації перевезень, який допоможе насамперед волонтерам і благодійним організаціям мінімізувати сумарну довжину маршруту, обирати найдешевший та найзручніший спосіб перевезення тощо. Стартап-проєкт команди NUMO (Український католицький університет) стосувався створення мобільного додатка, який допомагає дисциплінувати людей, які займаються бігом, мотивуючи їх завдяки спеціальним челенджам. Команда Cyber Space App (Харківський національний університет радіоелектроніки) представила унікальний додаток, спрямований на навчання дітей та підлітків кібербезпеці. Команда Vital (Львівський національний університет імені Івана Франка) представила ідею додатка, що пропонує спеціалізовані транспортні засоби для перевезення поранених і забезпечує медичну підтримку населення у прифронтових зонах. Стартап-проєкт команди Cryptogeld trade (Львівський національний університет імені Івана Франка) стосувався побудови інфраструктури для розвитку фондового ринку в Україні, зокрема створення фонду з алгоритмічної торгівлі. Команда Cash Wallet (Чорноморський національний університет ім. П. Могили) представила свій стартап, присвячений створенню фінансового бізнес-симулятора – вебзастосунку, у якому користувачі можуть розвивати власний бізнес.

Після представлення усіх стартапів журі оцінило кожен проєкт за визначеними критеріями, серед яких були, зокрема такі: ідея та інноваційність, команда, втілення ідеї та прогрес, бізнес-модель, фінансовий план, унікальність пропозиції на ринку та її конкурентоспроможність, стратегія маркетингу, ризики та стратегії їхнього подолання. У результаті оцінювання стартапів кваліфікованим журі призові місця були розподілені таким чином:

ІІІ місце (5 000 грн) – Cyber Space App (Харківський національний університет радіоелектроніки)

ІІ місце (10 000 грн) – Without Borders (ЛНУ ім. Івана Франка)

І місце (20 000 грн) – Lviv Hydrogen (ЛНУ ім. Івана Франка)

Вітаємо переможців та бажаємо всім учасникам творчого натхнення, цікавих ідей та успіху в реалізації проєктів!

Світлини: Олега Вівчарика та Марії Твардовської Більше фото